Alzheimer si nevybírá: Jak poznat první příznaky?

Praha - Obava, že jednou nebudu pánem svého života, trápí snad každého. S Alzheimerovou chorobou přichází demence, pak je člověk odkázán na péči druhých. Jak rozpoznat první příznaky?

V České republice je celkový počet pacientů s demencí odhadován na 120–130 tisíc osob. V populaci nad 65 let se objevuje 10 nových případů demence na 1000 lidí za rok. Alzheimerova choroba zodpovídá až za dvě třetiny všech případů demence.

Navzdory novým výzkumům stále neexistuje způsob, jak tuto plíživou chorobu léčit. Existují pouze léky, které poskytují krátkodobou úlevu. Odborníci proto nabádají, že lékaře je nutné vyhledat ihned s příchodem prvních příznaků. Jak je poznat?

Rozpoznat příznaky je složité

První příznaky se objevují mezi 50. a 60. rokem. Průběh onemocnění je velmi pomalý. Trvá až 20 let, než se nemoc zlomí do závěrečné fáze. Riziko, že se nemoc rozvine do neléčitelné fáze je vyšší u žen než u mužů. Je to tím, že se ženy dožívají vyššího věku.

Mezi 65 - 69 let je zasaženo 1,2 % populace. Mezi 70 - 74 let je to už 3,8 % a nad 90 let je zasaženo 35 % lidí.

Rozpoznat první příznaky v 50 letech a jít k doktorovi je velmi složité. V tomto věku žádné omezení člověk nepociťuje. Důležité je ověřit si, zda v rodině není pro tuto nemoc genetická predispozice. Zda nemáme v příbuzenstvu někoho, u koho se Alzheimer rozvinul. Lékaři jsou přesvědčeni, že čím dříve se choroba začne léčit, tím je vyšší šance na plnohodnotný život.

Pokud cítíte, že se s vámi něco děje, je dobré jít okamžitě k lékaři. Pokud vaše pocity nebere vážně, vyhledejte specialistu - neurologa nebo psychiatra.

Příznaky, kterou mohou znamenat nemoc:

1. Zapomnětlivost - přetrvává a zvyšuje se. Postihuje základní činnost - kde jsou brýle, kam jsem položil(a) klíče a další.

2. Nemůžete si najednou vzpomenout na jméno někoho notoricky známého - příbuzný, soused, mediálně známá osoba.

3. Prohlubování problémů, které mě trápily vždy - špatné učení, špatné pamatování čísel atd.

4. Dezorientace na dříve známých místech

5. Poruchy řeči - přestávky, opakování slov

Rizikové chování přispívající k rozvinutí choroby:

* Srdeční a oběhové nemoci

* Vysoký krevní tlak

* Cukrovka

* Nadváha

* Kouření a alkohol

* Deprese

* Prodělané poranění hlavy

* Snížená imunita

* Choroby prodělané v dětství

* Špatná výživa - nedostatek živin

Alzheimerova choroba je neurodegenerativní onemocnění mozku, při kterém dochází k postupné demenci. Jako první toto onemocnění popsal Alois Alzheimer. V současné době není známa příčina vzniku. Z neuropatologických nálezů se však ví, jak nemoc probíhá. Změny postupně působí rozpad nervových vláken a nervových buněk. Alzheimerovou chorobou se mění také látková činnost mozku. (Zdroj wikipedia.org)

Stadia nemoci:

Lehká demence

Obtížné dorozumívání, zapomínání, zakládání věcí, podezíravost, vztahovačnost, popírání problémů a poruchy paměti, dezorientace v čase, bloudění na známých místech, obtížné rozhodování a bezradnost, ztráta iniciativy, známky deprese, úzkosti a agresivity, ztráta zájmu o koníčky, změna osobnosti – sobeckost a egocentričnost.

Střední stadium demence

Poruchy soudnosti, nekritičnost, prohlubování změn osobnosti, neschopnost vykonávat běžné aktivity jako je vaření a nakupování, potřeba pomoci při vykonávání osobní hygieny a oblékání, obtížná komunikace, toulání, bloudění, poruchy chování, halucinace, podezírání, stavy zmatenosti.

Těžké stadium demence

Poruchy příjmu potravy, nerozpoznání blízkých osob, nechápání okolního dění, ztráta schopnosti souvislé řeči, velké stavy zmatenosti, obtížná chůze, poruchy vylučování moči a stolice, úplná ztráta soběstačnosti, upoutání na invalidní vozík, tělesné i duševní chátrání, hubnutí, smrt. (Zdroj: wikipedia.org)

Související

Ilustrační fotografie.

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než zdvojnásobil. Loni se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) léčilo s touto nemocí 68.120 lidí. Odborníci ale upozorňují, že onemocnění zůstává u velké části pacientů neodhaleno a bývá zaměňováno za náladovost, nešikovnost či jiné projevy stáří.

Více souvisejících

alzheimerova nemoc zdraví nemoci

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 46 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy