Zeman důrazně: Snad kvůli politikům nebude druhé pražské povstání

Praha - Nejvyšší představitelé české politické scény dnes uctili památku padlých v bojích o Český rozhlas. Pietního aktu u příležitosti 68. výročí Květnového povstání českého lidu a konce druhé světové války se mimo jiné zúčastnil prezident Miloš Zeman, předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová nebo předseda Senátu Milan Štěch.

Obřad začal ve 12:30 kladením věnců u budovy rozhlasu. Osobnosti, které se zúčastnili povstání, uctili také ministr obrany Vlastimil Picek, náčelník generálního štábu Petr Pavel nebo pražský primátor Bohuslav Svoboda.

"Hlubinnou příčinou bylo narůstající ponížení českého národa a ztráta důstojnosti, vyvolaná tím, že lidé se nemohli svobodně vyjadřovat, že nemohli svobodně volit, že byli manipulováni," uvedl Miloš Zeman. Poznamenal, že stejná situace se opakovala i později za komunistické éry. "Byli bezduchými loutkami v rukách tehdejších totalitních režimů," řekl prezident.

Nynější režim je demokratický, ale ona příčina podle Zemana pominula jen zdánlivě. Ke ztrátě důstojnosti dochází u lidí, kteří ztratili práci a novou nemohou najít, a u poctivě pracujících, za jejichž zády vyrůstají bez práce zbohatlíci, míní prezident.

"Mluvím o hněvu, mluvím o nenávisti, mluvím o vzteku, který u našeho národa, nebo alespoň u jeho podstatné části může být vyvolán právě novými formami ponižování lidské důstojnosti," prohlásil Zeman. Politiky opětovně vybídl k tomu, aby se věnovali potírání korupce a rozkrádání, vytváření nových pracovních míst a ke změně volebního zákona s cílem rozšířit prostor pro "aktivní občanství". Zeman by si přál, aby kvůli chybám politiků nebylo nutné nové pražské povstání.

Povstání českého lidu proti nacismu začalo již koncem dubna, kdy sovětská vojska osvobodila část Moravy, což spolu se zprávou o Hitlerově smrti dalo vzniknout otevřenému odporu obyvatelstva protektorátu, píše rozhlas.cz.

Před 68 lety pak spontánně odstartoval hlasatel Českého rozhlasu Zdeněk Mančal závěrečnou fázi odporu známou jako Pražské povstání. Mančal ráno přivítal posluchače českoněmeckými slovy: „Je právě sechs hodin."

„Původní akce neměly vojenský charakter. Projevy odporu měly formu strhávání symbolů nacistického Německa, vyvěšování československých vlajek," připomíná historik a politolog Vratislav Doubek a pokračuje:

„Právě střet o budovu rozhlasu, kdy z rozhodnutí a pokynu protektorátní vlády měl být rozhlas obsazen českou jednotkou, vyústil v ozbrojený boj. V tu chvíli se skutečně rozhlas vedle Staroměstské radnice nebo Novoměstské radnice postupně stal jedním ze strategických center."

Popsat události květnových dní roku 1945 je dosti složité. Statistiky hovoří o tom, že přímo v hlavním městě bylo zhruba 1 600 barikád. Do bojů zasahovala celá řada různých skupin - od civilistů, přes vládní vojsko, četnictvo, partyzány až po vlasovce. Jen na české straně zahynulo na 1 700 lidí.

Související

Marian Jurečka

Jurečka řekl, jak to bylo s penězi pro první dámu Evu Pavlovou

K otázce peněz pro první dámu se v neděli vyjádřil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v diskuzním pořadu Partie. Podle Jurečky má nakonec platit původní dohoda mezi prezidentskou kanceláří i ministerstvem, ačkoliv se ji prý Hrad snažil pozměnit.

Více souvisejících

prezident čr Miloš Zeman výročí

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy