Praha - V celém Česku hrozí silné bouřky a ve velké části Čech a na severu Moravy i povodně. Vydatně pršet má na jihu a západě Čech. Oznámil to dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Bouřky podle výstrahy ústavu zasáhnou už dnes většinu Čech a v neděli zbytek ČR. V jižních, středních a severních Čechách tak trvá extrémní nebezpečí povodní a nižší stupně nebezpečí vyhlásili meteorologové i pro další kraje. Rozsáhlé plošné zvýšení hladin řek jako při povodních v minulých dnech je však podle ČHMÚ málo pravděpodobné.
Podle dnes vydané výstrahy ČHMÚ hrozí silné bouřky ve všech krajích ČR. Pro většinu Čech platí výstraha do pondělních 04:00, pro Jihočeský a Královéhradecký kraj do pondělních 15:00 a pro celou Moravu a Pardubický kraj až do úterních 06:00. Čechy navíc zasáhnou vydatné deště. Výstraha před nimi platí od pondělních 02:00 a její konec stanovili meteorologové na 17:00 pro Prahu, Středočeský, Plzeňský a Královéhradecký kraj a na úterních 06:00 pro Jihočeský, Pardubický a Vysočinu."Dnes odpoledne a večer očekáváme zpočátku místy a postupně na většině území přeháňky a bouřky, které mohou být ojediněle velmi intenzivní. Bouřky budou ustávat postupně od severozápadu v průběhu pondělka a v noci na úterý," oznámili pracovníci ČHMÚ. "V noci na pondělí a v pondělí přes den čekáme zejména v Čechách déšť, místy i trvalý. Ustávat bude od severozápadu až během úterý," doplnili. Srážkové úhrny odhadují pro pondělí až na 30 milimetrů, ale v Čechách ojediněle až na 70 milimetrů.Pro většinu Čech tak platí výstraha před extrémním nebezpečím povodní. Dále trvá v Jihočeském, Středočeském a Ústeckém kraji a od dnešních 18:00 bude vyhlášena i pro Prahu a Plzeňský kraj. Nízký stupeň nebezpečí povodní platí i pro sever Libereckého, Olomouckého a Moravskoslezského kraje.Podle meteorologů se mohou v bouřkách zvednout hladiny především menších toků. "Půda v povodněmi zasažených oblastech je značně nasycena, takže vzestupy mohou být velmi rychlé. Při intenzívních bouřkách nelze vyloučit ani rozlití malých toků," varovali. Navíc další srážky mohou kvůli nasáklé půdě způsobit pády stromů či sesuvy půdy. Zvednout se ale mohou hladiny i v místech, kde se v posledních dnech ještě záplavy neobjevily."Největší vzestupy předpokládáme na tocích v povodí Berounky, Otavy, horní Vltavy a jejích přítocích. S velkou pravděpodobností budou opět překročeny druhý a třetí stupeň povodňové aktivity," oznámil ČHMÚ. Vzestupy se zřejmě objeví i na horách na severu Čech a Moravy a v povodí Lužické Nisy, Bělé a Opavy bude možná překročen první stupeň povodňové aktivity.Orlická přehrada, která je největším vodním dílem v Česku, se připravuje na případné další srážky, jež předpověděli meteorologové. V současnosti má vytvořený dostatečný prostor pro další zadržování vody, řekl dnes ČTK vedoucí hrázný Pavel Melichar. Letošní povodeň měla podle něj rychlejší nástup než katastrofální záplavy v roce 2002, na celkové hodnocení je ale podle hrázného ještě brzy."Řekl bych, že tahle povodeň byla rychlejší, ale ta v roce 2002 postupovala ve dvou vlnách. Srážky byly týden předtím, nějakým způsobem se zvládly, ale už se nestačil udělat prostor na druhou vlnu, která způsobila to, co všichni známe," připomněl Melichar, který před 11 lety nebyl vedoucím hrázným, ale na Orlíku už pracoval.
Z orlické nádrže v současnosti odtéká 1300 metrů krychlových na sekundu, na začátku snižování hladiny to bylo kolem 1700 kubíků. Přehrada se nyní podle Melichara dostala minimálně dva metry pod hranici ochranného neboli retenčního prostoru, který je úplně nahoře a slouží k zachycení vody při povodni. Ochranný prostor má na Orlíku výšku 2,4 metru.
"Bouřky mají být lokální, ale je třeba s nimi počítat. Už se nacházíme v obvyklém zásobním prostoru a hladina se pořád snižuje," komentoval dopoledne situaci Melichar.
Pražský krizový štáb vyzval všechny starosty městských částí, aby sami neodstraňovali protipovodňové zábrany. Odstraňování stěn bez povolení povodňové komise a krizového štábu je trestným činem obecného ohrožení, řekl dnes ČTK člen krizového štábu Jiří Vávra (TOP 09). Podle něj už se objevily případy, kdy starostové začali stěny sami odstraňovat. Pokud o tom vedení města neví, nemůže zajistit bezpečnost obyvatel, dodal Vávra.
"Stále necháváme stát protipovodňové zábrany, protože prognóza počasí není zcela příznivá. Neočekáváme problém, ale preventivně to necháváme postavené," uvedl Vávra, podle kterého už jeden ze starostů nechal otevřít tři prostupy v protipovodňové ochraně Prahy. Jmenovat ho nechtěl.
V Mělníku už se lidé mohou vracet domů, zatím se to však týká jen asi 50 obyvatel z Českolipské ulice, píše rozhlas.cz. Své domovy muselo během uplynulých dní opustit ve městě na 1500 lidí. Evakuace se dotkla částí Mlazice a Pšovka. Většina lidí se do svých bytů a domů vrátí pravděpodobně v sobotu ránu, kdy by Labe v Mělníku mělo klesnout o další metr.
V Ústí nad Labem vody v Labi ubývá, avšak velmi pomalu. Kolem šesté ráno se hladina stále pohybovala na více než deseti metrech. Oproti své nejvyšší úrovni klesla asi o 50 centimetrů.
Do ústecké části Střekova, která je pod vodou a kam se dá dostat jenom vlakem, míří další policisté, kteří mají zabránit rabování. Řada místních je však i přes vyhlášenou evakuaci doma a lidé si hlídají svůj majetek sami.
Jedna z posledních nenadálých povodňových událostí se týká Ohře. V Nových Kopistech u Terezína kvůli protržené hrázi řeky zasahovaly v noci desítky hasičů. Ti se snažili hlavně o to, aby v obci dál šel proud a nebyla zatopena trafostanice. Zasaženo je asi 45 domů, v některých je i metr vody. Hasiči ji stále odčerpávají vodu. Obec by měla před dalšími škodami chránit narychlo budovaná hráz.
Povodně si zatím vyžádaly osm lidských životů, čtyři další lidé jsou pohřešovaní. Škody zatím pojišťovny vyčíslily na sedm a půl miliardy korun. Podle hasičů zasáhla velká voda 700 obcí, přes 20 000 lidí muselo opustit své domovy.
Související
Zapomeňte na sirény. Výstražný systém může fungovat jinak
Extrémy počasí vyvolávají otázky. Vystřídají sucho povodně?
Povodně ČR 06/2013 , Bouřky , řeky
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák