7 největších omylů o zmrzlině. Dejte si pozor, co lížete

Praha - Myslíte si, že se zmrzlina vyrábí z mléka, smetany a ovoce? Omyl. Na českém trhu na zmrzlinu prakticky nenarazíte. Většinou jsou všude jen mražené krémy, což jsou směsi vody, cukru, tuku, sušeného mléka, aromat a barviv. Tady je 10 nejznámějších omylů o kvalitě zmrzliny.

Omyl č. 1: Obsahují mléčný tuk

Balené zmrzliny do kategorie mlékárenských výrobků patří jen ve výjimečných případech, kdy je v nich obsažen skutečně mléčný tuk. Jinak je většinou nahrazen levnějším rostlinným tukem. Používá se hlavně kokosový tuk, u kterého jde velmi dobře upravit teplotu tání. Zmrzliny se neroztékají tak rychle a drží lépe tvar.

Pro výrobce je to výhodnější, jelikož kokosový tuk je levnější než mléčný, pro zákazníka horší - kokosový tuk je škodlivější, než ten mléčný. Obsahuje totiž až 90 procent nezdravých nasycených mastných kyselin, zatímco tělu prospěšných nenasycených mastných kyselin jen dvě procenta.

Na druhou stranu počet tuku ve zmrzlině není vůbec podstatný. Pokud je zmrzlina bez čokoládové polevy, obsahuje 4–8 % tuku, s polevou maximálně 20 % tuku, ovocná vodová zmrzlina neobsahuje tuk žádný.

Omyl č. 2: Zmrzliny jsou plné cukru

Považujete zmrzlinu za jeden velký cukrový pamlsek? Kdeže, obsah cukru je ve zmrzlině pouze 20 procent. Dokonce i zmrzlina s velkým podílem čokolády obsahuje pouze 29 % cukru.

Nejde tedy o obrovskou kalorickou bombu, jak si mnozí myslí. Je to dáno nadýchanou konzistencí zmrzliny a relativně vysokým obsahem vody. I ty "nejtučnější" zmrzliny neobsahují více kalorií než polovina tabulky čokolády. Energetická hodnota by neměla převýšit 500 kJ na kus.

Omyl č. 3: Balené zmrzliny jsou zdravější než točené

Na školních a jiných hromadných dětských akcích je točená nebo kopečková zmrzlina často zakazována. Dětem je ale dovoleno si koupit balenou zmrzlinu. Má to své odůvodnění? Ne! Podle hygieniků je prodávaná zmrzlina bezpečná.

Točená zmrzlina je považována za potravinu živočišného původu (má mléčný, tvarohový, nebo jogurtový základ), a proto je kontrolována Státní veterinární správou.

Z nutričního hlediska jsou rozhodně zdravější točené. I když se často nedá hovořit o mléčném tuku, při výrobě se používají aspoň sušené mléko či práškové směsi.

Všechny směsi mají podobné složení: sušené mléko, guarová guma, cukr, stabilizátor E 1450, dextróza, alginát sodný, kakaový prášek, emulgátor E471, guarová guma, mletý svatojánský chléb, umělá aromatická látka ethylvanilin.

Omyl č. 4: Rozmražování zmrzlině nevadí

O opakovaném rozmrazování a zmrazování svědčí výskyt námrazy na výrobcích uložených v mrazicích boxech na prodejnách. Takové zmrzliny byste neměli konzumovat - nejenže pravděpodobně už došlo ke změně vzhledu, barvy a chuti, ale hrozí i výskyt mikroorganismů.

Teplota při skladování by neměla být vyšší než –18˚ C. Proto bývají v mrazících boxů umístěn teploměr.

Omyl č. 5: Mléčná zmrzlina nemusí být z mléka

Pokud mražený krém neobsahuje mléko, tvaroh nebo smetanu, nesmí být v jeho názvu žádné slovo ve tvaru „mléčný", „smetanový", „tvarohový". Zákon je v tomto případě nekompromisní. Dále musí být uvedeno, o jaký druh krému jde - smetanový, mléčný, s rostlinným tukem, vodový, ovocný, sorbet atd.

Výrobci musejí uvést i použitou ochucující složku. Nejčastěji je uváděno, o jakou zmrzlinu (např. vanilkovou) a o jaký název druhu ovoce jde.

Mražený krém, který byl ochucen pouze látkou určenou k aromatizaci, se v názvu výrobku označuje slovy „s příchutí", s výjimkou vanilkového ochucení. Čokoládový mražený krém musí mít nejméně 3,0 % hmotnostní kakaa, kakaový nejméně 1,5 % kakaa, suché skořápkové plody – nejméně 1,0 % těchto plodů nebo jejich past

U výrobku s alkoholickou složkou musí být tato složka v názvu výrobku uvedena, přičemž obsah alkoholu nesmí být vyšší než 3,0 % hmotnostní.

Omyl č. 6: Zmrzlina obsahuje jen umělá barviva a aromata

Ne všechny zmrzliny jsou uměle dobarvovány. Je tedy dobré číst pozorně informace na obalech. Tam sledujte hlavně dochucovací složky - tzv. přírodně identická aromata. Ty jsou vyráběna uměle a napodobují příslušné látky obsažené v čerstvém ovoci.

Jako ovocná složka se používá ovoce, ovocná dřeň, ovocná šťáva nebo jiný ovocný výrobek. Ten může být čerstvý nebo konzervovaný.

Ovocnou složku u mraženého krému ovocného a mraženého krému sorbet lze nahradit suchými skořápkovými plody nebo pastami ze suchých skořápkových plodů.

Minimum je však 10 procent ovocné složky u mraženého krému ovocného, 15 procent u mraženého krému sorbet z citrusového ovoce a dalšího ovoce nebo jejich směsí. Podíl suchých skořápkových plodů nebo past ze suchých skořápkových plodů u mraženého krému sorbet lze z technologických důvodů snížit maximálně na 5 % hmotnostních.

Omyl č. 7: Zmrzlina obsahuje zdraví škodlivá éčka

Emulgátory v potravinách zajišťují lepší barvu, vzhled, trvanlivost a chuť a velmi často slouží jako levnější náhražky za originální složky potravy. Některé škodí, jiné jsou nevinné a za jejich kódy se skrývají většinou vitaminy či našemu tělu vlastní a potřebné aminokyseliny (základní stavební složky bílkovin).

Ve zmrzlinách se užívají E 163 a E 162, což jsou skupiny přírodních barviv. E 410 je stabilizátor ve zmrzlinách a mléčných výrobcích, který však ve větším množství způsobuje zažívací problémy E 161b je žluté barvivo, které chrání před vznikem rakoviny plic a zlepšuje zrak. POZOR na E 621 (glutaman sodný), který může způsobit žaludeční nevolnost a alergie.

Související

Zmrzlina, ilustrační fotografie.

Zmrzlina jako sváteční dezert. Dělala ji už Magdalena Dobromila Rettigová

V horkých letních dnech si vydatně dopřáváme osvěžující zmrzlinu. Tuto ledovou pochoutku si oblíbili lidé již před 200 lety. Zmrzlina byla v minulosti poměrně drahou až luxusní záležitostí, kterou si mohly dovolit jen zámožné vrstvy společnosti. Mnohé šikovné hospodyňky v 19. století začaly vyrábět zmrzlinu samy doma, a to podle osvědčených receptů Magdaleny Dobromily Rettigové coby sváteční dezert v letním období.

Více souvisejících

zmrzlina potraviny jídlo

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 5 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy