Praha - Houbaření je sice český národní sport, přesto se u nás každoročně houbami otráví mnoho lidí. Někdy jde dokonce o otravy smrtelné. Proto jsme pro vás připravili přehled případů, kdy se jedlá houba může stát nebezpečnou.
Nikdo by neměl jíst houby, které dokonale nezná. Předpovídat jedovatost podle barvy, vůně, chutě a dalších nepřímých známek je nejlepší cesta k otravě. Smrtelně jedovaté houby jsou totiž většinou nenápadné, voní a chutnají dobře. Záludností smrtelných otrav je i to, že někdy se první příznaky objevují až za několik dní po požití houby.
Kromě klasických otrav požitím jedovaté houby se může objevit otrava z hub, které primárně jedovaté nejsou. Přejaly však nějakou jedovatou látku z okolí.
Olověné houby
Sběr a konzumace hub v oblastech, které jsou zamořeny např. těžkými kovy nebo radioaktivním spadem, je zcela nevhodná a nerozumná činnost, a to i v ojedinělých případech (o pravidelnějším sběru a konzumaci nemluvě). Celkově se proto zásadně nedoporučuje sběr na skládkách, v okolí cest s rušnou automobilovou dopravou nebo například na radioaktivních haldách v okolí uranových dolů.
Houby v igelitce
Další možností, jak se „otrávit nejedovatými houbami", je otrava ze zkažených hub (např. zapařených). Otravu pak způsobuje jed produkovaný mikroorganismy a plísněmi, které se v nevhodně skladovaných houbách a houbovitých pokrmech namnožily. Princip je podobný jako u otravy ze zkaženého masa.
K jedlým houbám, které je nutné delší dobu tepelně zpracovávat, patří hřib kříšť, koloděj, Quéletův, nachový, václavky, strmělka mlženka a muchomůrka pošvatá. Pokud je dostatečně nepovaříte, může se po jejich konzumaci objevit zvracení a průjem.
Ke smrtelně jedovatým houbám u nás patří muchomůrky zelená, jízlivá, červená, tygrovaná, dále čepičatka jehličnanová, vláknice Patouillardova a pavučinec plyšový.
Pod pojmem otrava z hub se ale skrývá široká paleta příznaků a následků závisejících na druhu požité houby, okolnostech, za kterých byla sebrána, množství této houby a způsobu, jakým byla upravena, a samozřejmě osobních dispozicích konzumenta.
Jedovatá smaženice
Výsledkem může být na jedné straně pouze střevní nevolnost (po konzumaci nedostatečně tepelně upraveného satana) nebo dočasné změny psychiky, na druhé straně trvalá invalidita či smrt (při požití muchomůrky zelené či pavučince plyšového). Je velmi těžké určit, jaké množství houby již vyvolá dané příznaky, obsah jedu totiž zpravidla silně kolísá v závislosti na mnoha těžko zjistitelných okolnostech.
Alergie, nebo otrava houbami?
Potravinová alergie na houby může mít podobné příznaky jako otrava – zvracení, průjem. Je způsobena několika druhy alergenů. Některé jsou zničeny tepelnou úpravou, některé ani povaření nebo působení trávicích šťáv nezničí. To je další důvod pro dostatečnou tepelnou úpravu hub.
Pokud máte nějakou nežádoucí reakci nebo cítíte nevolnost po požití hub a nejste si jejich nezávadností jisti, je nutné se vypravit do nemocnice a pokud možno s sebou vzít jejich zbytky.
První příznaky jsou shodné u alergie, lehké otravy nebo smrtelné otravy: zvracení, průjem, bolesti břicha.
Potom může i při smrtelné otravě nastat přechodné zlepšení a teprve za několik dalších dní selžou játra a ledviny. Zde je nutná urychlená transplantace jater a zahájení dialýzy, jinak pacient většinou umírá. I při klamném zlepšení pacientova stavu je při potvrzení závažné otravy v léčbě nutné pokračovat a pacienta sledovat. Pokud je jistota, že se o jedovatou houbu nejednalo, může být léčba ukončena po odeznění příznaků.
Související
Houby v Česku rostou, ukazuje mapa. Počasí jim přeje
Kde rostou houby? Sezóna začala, šance se zvyšuje každým dnem
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak
před 30 minutami
Timothy West, uznávaná britská hvězda jeviště a plátna, zemřel ve věku 90 let
před 36 minutami
Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém
před 1 hodinou
Spory na COP29 narůstají. Francie konferenci bojkotuje, Alijev obhajuje těžbu ropy
před 1 hodinou
Musk od voleb v USA enormně zbohatnul. Jak profituje ze spojenectví s Trumpem?
před 2 hodinami
Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká
před 2 hodinami
Republikáni ovládli Bílý dům i Kongres. Změní USA k obrazu svému? Ani zdaleka
před 4 hodinami
Počasí bez výkyvů až do prosince. Meteorologové poskytli delší výhled
včera
Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ
včera
RECENZE: Životopis The Apprentice naštval Donalda Trumpa a vykresluje jeho vzestup
včera
Dnešní počasí už připomínalo zimu. Zítra to může být jiné
včera
Trump poprvé od voleb opustil Floridu. Biden ho přijal v Bílém domě
včera
České trestní právo se má změnit. Blažek prosadil zásadní novelu
včera
Trump si vybírá tým a Kyjev má naději. Někteří lidé ale dělají Ukrajincům medvědí službu
včera
Tragický požár v Ostrově si vyžádal oběť. Hasičům stály v cestě obrovské plameny
včera
Vážná nehoda na D5. Na příjezdu do Prahy se utvořila dlouhá kolona
včera
Naše děti zemřely hlady a žízní, nemáme co jíst, zoufají si matky v Pásmu Gazy. USA to vidí jinak
včera
Cena, kterou za slibované odsuny přistěhovalců zaplatí americká společnost, bude obrovská, říká Březinová pro EZ
včera
COP29: Na boj s extrémním počasím potřebujeme obrovské finanční prostředky, shodli se lídři
včera
Mladík napsal spolužačce, že bude střílet. Policie zasahovala ve škole
Policie ve středu zasahovala kvůli výhrůžkám střelbou v jedné z pražských škol. Podezřelého mladíka zadržela a na sociální síti uvedla, že nehrozí žádné reálné nebezpečí. Případem se nicméně zabývají kriminalisté.
Zdroj: Jan Hrabě