Vítkov na nohou, policie krotila radikály. Matka Natálky si stěžuje na Česko

Vítkov (Opavsko) - Po ukončení pochodu pravicových radikálů ve Vítkově na Opavsku se několik desítek jeho účastníků snažilo dostat na shromáždění Romů. Policie je vytlačuje z Husovy ulice. Pochodu se zúčastnilo asi 200 lidí, většina z nich se poté rozešla.

Na shromáždění extremistů ze skupiny Čeští lvi, které předcházelo pochodu ulicemi města, dorazilo asi 300 lidí, nejen pravicových radikálů, kterých bylo podle policie asi 150. Přijeli z různých míst republiky, řekl novinářům moravskoslezský policejní ředitel Tomáš Kužel. Poté, co ke shromážděným promluvil Pavel Matějný ze skupiny Čeští lvi, asi 200 účastníků se vydalo na ohlášený pochod městem, které je známé žhářským útokem na romskou rodinu z roku 2009.

"Tato akce v žádném případě není protiromská nebo rasistická. Kriminalita je jen jedna. Všichni by měli být postihováni jedním metrem," řekl v proslovu k účastníkům shromáždění pravicových extremistů Pavel Matějný ze skupiny Čeští lvi.

Na akci dohlížely desítky policistů. Chtěly zabránit střetům s účastníky druhého shromáždění, na němž se po poledni v nedalekém parčíku v Husově ulici sešlo několik desítek Romů. Proslovy střídají s hudbou. Strana rovných příležitostí (SRP), která shromáždění pořádá, jej nazvala Happeningem pro dobré soužití.

Bez problémů vše probíhalo až do doby, než se demonstranti dostali do blízkosti parku, kde probíhal romský happening. Tam na ně čekaly zátarasy a policisté na koních. Někteří radikálové proto začali vykřikovat: "Proč chráníte cikány? Máme stejná práva jako oni, můžeme jít, kam chceme! Čechy Čechům!"

Část pravicových extremistů se pak pokusila zátarasy obejít a dostat se do parku z druhé strany, ale zabránili jim v tom policisté, kteří byli včas i na dalším místě. Pochod se tak ve finále obešel bez potyček, policisté však pro jistotu ve městě hlídkovali i po jeho skončení.

Drobné šarvátky tak nastaly až po oficiálním ukončení pochodu, kdy se pár desítek extremistů vydalo směrem k parku, kde stále probíhal romský happening. Cestu jim zahradili těžkooděnci, kteří nakonec museli dva až tři nejagresivnější radikály odvést. Ti přitom křičeli: "Policejní stát!"

Podle něj jeho skupině vadí především to, že Romové nepracují a dostávají přitom vysoké sociální dávky. "Chceme, aby měli Romové stejné povinnosti jako bílí," vykřikoval. Souhlasí s ním i mnozí vítkovští, kteří se do demonstrace zapojili také. "S akcí souhlasím, protože Romové už nám přerůstají přes hlavu. Kdyby tu bylo policistů i normálně stejně jako teď, byl by tu klid," řekl iDNES.cz jeden Vítkovan.

O Vítkově se hodně hovořilo po žhářském útoku v roce 2009, kdy útočníci vhodili do domku devítičlenné romské rodiny tři zápalné láhve. Při požáru byli zraněni tři lidé, nejvážněji dvouletá dívka Natálka, která utrpěla popáleniny na 80 procentech těla a přežila s doživotními následky. Čtveřice extremistů následně za útok dostala tresty od 20 do 22 let vězení.

Česká Bezpečnostní informační služba před pár dny na svých stránkách bis.cz uvedla, že z dlouhodobější perspektivy by se protiromské nálady části veřejnosti mohly stát výraznějším problémem pro bezpečnost státu než sice extrémnější, ale méně početné a relativně dobře zmapované skupinky pravicových extremistů. Běžných občanů se totiž nejvíce dotýká drobná nedostatečně řešená kriminalita či narušování veřejného pořádku v blízkosti jejich obydlí. Pokud dojde i k menšímu impulsu, jsou jejich každodenní problémy a z nich vyplývající frustrace v kombinaci s latentním anticikanismem ventilovány a ústí v radikálnější projevy.

"Mezietnické napětí je potřeba začít razantně, pragmaticky a bez emocí řešit. Jinak z dlouhodobé perspektivy hrozí postupná eskalace tohoto problému a s tím i růst skepse části veřejnosti vůči demokratickým principům ČR," upozorňuje zpráva BIS.

Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) a Evropské centrum pro práva Romů (ERRC) vyzvaly Českou republiku, aby chránila Romy před násilím a zastrašováním. Matka malé Natálky se nedávno ERRC svěřila s tím, že se obává dalších útoků. "Nerozumíme tomu, že jim vláda dovolí pochodovat městem, když všichni vědí, co jsou zač. Bojíme se, že dojde k útoku na romské rodiny."

V České republice žije v současné době 150.000 až 300.000 Romů, píšou Lidovky.cz. V posledních letech přibylo útoků proti této komunitě. Jak uvedlo Evropské centrum pro práva Romů v době mezi lednem 2008 a prosincem 2012 došlo v zemi k nejméně 48 útokům proti této menšině.

Související

Více souvisejících

Romové extremismus

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

Ulice Tel Avivu

Libanon vypálil rakety na izraelský Tel Aviv

V izraelském Tel Avivu se v úterý rozezněly sirény varující před leteckým útokem poté, co hranici s Izraelem proletěly střely vypálené z Libanonu, oznámila izraelská armáda.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský podává demisi. U Pirátů končí

Ministr zahraničí Jan Lipavský se rozhodl ukončit své členství v Pirátské straně. Nesouhlasí s odchodem Pirátů z vlády a se stranou se prý rozchází v některých věcech. Napsal také, že dnes podává demisi.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Petr Pavel

Prezident Pavel na žádost Fialy odvolal Bartoše

Prezident Petr Pavel vyhověl návrhu premiéra Petra Fialy na odvolání předsedy strany Piráti Ivana Bartoše z funkce vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj. Koaliční strana TOP 09 má zájem o Ministerstvo zahraničních věcí, uvedl server idnes.cz.

včera

Česká pirátská strana, ilustrační foto

Piráti schválili jasnou většinou odchod z vlády

Piráti podpořili odstoupení strany od koaliční smlouvy z důvodu podstatného porušení smluvních podmínek premiérem Petrem Fialou. Pro bylo 709 z 894 členů Pirátů, kteří se zúčastnili internetového hlasování. Podporu návrhu tak vyjádřilo 79,3 procent hlasujících. Pirátští ministři Jan Lipavský a Michal Šalomoun podají demisi v úterý 1. října.

včera

Antony Blinken

Svět je bezpečnější po smrti vůdce Hizballáhu Nasralláha, prohlásil Blinken

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pondělí uvedl, že svět je nyní bezpečnější po zabití vůdce libanonského militantního hnutí Hizballáh, Hasana Nasralláha, izraelskými silami. Nasralláha označil za "brutálního teroristu" a zdůraznil, že nejlepší cestou k dosažení stability na Blízkém východě je diplomacie. 

včera

Jens Stoltenberg

Stoltenberg: NATO by se nemělo nechat zastrašit Putinem

Členské státy NATO by se neměly nechat zastrašit hrozbami ruského prezidenta Vladimira Putina o použití jaderných zbraní a měly by nadále poskytovat vojenskou podporu Ukrajině, prohlásil v pondělí odcházející generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

včera

včera

Írán, ilustrační foto

Budete toho litovat, vyhrožuje Írán Izraeli

Teherán zareaguje na každý z "zločinů" Izraele, oznámilo v pondělí íránské ministerstvo zahraničních věcí v reakci na zabití vůdce Hizballáhu Hasana Nasralláha a zástupce velitele íránských Revolučních gard Abbáse Nilforušana. 

včera

včera

Rusko údajně odrazilo šest dalších ukrajinských pokusů o dobytí jeho území

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že jeho jednotky odrazily šest pokusů Ukrajiny o průnik do Kurské oblasti na západě Ruska. Dále uvedlo, že získalo kontrolu nad vesnicí Makijivka v Luhanské oblasti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy