Tady pozor. Limetky v koktejlech: Chemie, jedy, pesticidy, zjistil dTest

Praha - Do míchaných nápojů patří limetky a mojito nebo cuba libre si bez nich prostě neuděláte. A právě v limetkách z Mexika, které se objevily na českém trhu, byly pětinásobně překročené limity pesticidu. Ten byl pro svou vysokou toxicitu zakázán v celé EU už před deseti lety, uvedla Nikola Švábová z časopisu dTest.

Časopis dTest se zaměřil na zdravotní nezávadnost oblíbených ingrediencí letních nápojů, a to citrónů, limetek a máty. Chemickým analýzám na přítomnost pesticidů byly podrobeny celé plody včetně kůry.

„Naše laboratoř našla v jednom případě překročení limitů přípravku parathion-metyl a to u limetek, které se prodávají na váze v prodejně Albert," doplnila Švábová.

„Test ukázal, že pěstitelé limetek nezacházejí vždy s pesticidy odpovědně. „V šesti případech byly změřené hladiny pesticidů zanedbatelné až nevýznamné," uvedl časopis dTest.

Místo limetky si do drinku dejte citrón

Testy citrónů již nepříjemná překvapení nepřinesly. V testovaných biocitrónech se žádné chemické přípravky nenašly a jejich kůra by se dala jíst bez obav. Lidské zdraví by ovšem neohrozila ani konzumace kůry chemicky ošetřených citrónů.

Každý z testovaných plodů sice obsahoval zbytkové množství dvou či více pesticidů, jejich změřený obsah však s velkou rezervou vyhověl unijním limitům. Tyto jsou stanoveny pro celé citrusové plody včetně kůry. Tím Evropská komise zohlednila skutečnost, že část spotřebitelů jí citrusy i s kůrou.

„Laboratoř také prověřovala, zda lze chemické přípravky odstranit z kůry omytím citrónu vlažnou vodou, ale to se nepotvrdilo," dodává Nikola Švábová.

V případě máty byly dva testované vzorky zcela bez pesticidů, ostatní zakoupené čerstvé bylinky měly obsah pesticidů pod limitem stanoveným unií. Limity pro pesticidy v mátě jsou však stanoveny hodně vysoko, takže není obtížné je nepřekročit.

Související

solární energie

Fotovoltaický boom: Na co si dát pozor před podpisem smlouvy

Spotřebitelé se snaží hledat nové cesty k udržitelným energiím. Jednou z možností jsou fotovoltaické systémy, které jsou stále populárnější volbou. Na co si dát pozor, pokud plánujete instalaci takového systému? dTest přináší několik tipů, na co se před podpisem smlouvy zaměřit.
Soud, ilustrační fotografie.

Spotřebitelům se nelíbí návrh zákona o hromadných žalobách

Spotřebitelská organizace dTest tvrdí, že současný návrh ministerstva spravedlnosti na zavedení hromadného řízení nepřináší funkční nástroj pro ochranu zájmů spotřebitelů a nahrává takzvaným šmejdům, tedy nepoctivým podnikatelům. Organizace v dnešní tiskové zprávě také uvedla, že v návrhu zákona chybí i představa o financování hromadných žalob. Ministerstvo přitom počítá s tím, že právě například dTest či Sdružení českých spotřebitelů budou hromadné žaloby podávat.

Více souvisejících

dtest test pro spotřebitele potraviny jídlo

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy