Romové mají strach. Jejich předák je varuje a kritizuje Česko

Plzeň - Plzeňský romský předák Štefan Tišer vyzval Romy, aby se vyvarovali pohybu na trase sobotního pochodu extremistů Plzní i poblíž dalších shromáždění. Romové kvitují, že se proti pochodu postavila také občanská společnost, řekl ČTK Tišer, předseda Strany rovných příležitostí a člen Rady vlády pro národnostní menšiny.

"Občanský protest proti rasistické demonstraci a pochodu podpoří na Anglickém nábřeží 19 sdružení, iniciativ a politických stran. Prvním řečníkem bude biskup František Radkovský," uvedl Petr Vaněk z iniciativy V Plzni nácky nechceme. Protest se uskuteční formou řádné nahlášeného shromáždění a začne ve 14:30 před Komerční bankou.

"Naši lidé by by se neměli pohybovat na trase, ale nemohu jim zakázat, aby šli nakupovat a projít," uvedl Tišer. Pochvaluje si spolupráci s policií před sobotní akcí. Je s ní i vedením radnice domluvený, že bude akci přítomen a případné excesy korigovat.

Tišer hodnotí soužití Romů s většinovou populací v Plzni jako dobré. "Jsou tu sdružení a neziskové organizace, které hodně pomáhají. Incidenty se snažíme s radnicí okamžitě řešit," řekl.

Pro Romy podle Tišera není v Plzni dostatek práce. "Všelijaké pracovní agentury suplují Úřad práce. Agentury ale berou lidi na dohodu o provedení práce, kdy se týden dělá a 14 dní ne. Vydělávají na tom, ale občané ne, protože sedí doma," uvedl. Úřad by měl pro Romy hledat práci a "ne jen lidi zapisovat do evidence". Měl by měl podle Tišera jednat s továrnami a podnikateli a vytvářet nové pozice.

Podle Tišera je na pochodech "strašné", že jsou jejich účastníci stále mladší lidé. "Musí to podporovat rodiče. Musí vědět, kde je jejichž dítě, s kým se kamarádí a co dělá. Dělnická strana už si nebere žádné servítky a nabírá nezletilé a mladistvé," uvedl. Podle Tišera se posledních šest let situace zhoršila; zákony i lokální vyhlášky by měly být tvrdší.

V Evropě žije mezi 10 a 12 miliony Romů, asi polovina z nich v zemích Evropské unie. Osm z deseti romských domácností v EU je na hranici chudoby. Tři čtvrtiny Evropanů přiznávají, že Romové jsou rizikovou skupinou ohroženou diskriminací. Většina Evropanů (53 %) ale zároveň věří, že celá společnost by mohla profitovat z lepší integrace Romů.

V roce 2012 tvrdilo v průzkumu 34 % Evropanů, že obyvatelé jejich země by se cítili „nepříjemně" a 28 % „trochu nepříjemně", pokud by jejich děti měly ve škole romské spolužáky. V Maďarsku, České republice, na Slovensku a v Bulharsku bylo v období mezi lednem 2008 a červencem 2012 zaznamenáno víc než 120 vážných násilných útoků proti Romům a jejich majetku - a to včetně střelby, pobodání nebo házení zápalných lahví.

Odhadovaných 200 tisíc Romů tvoří 1,9 % populace Česka. Asi jedna třetina z nich (60 – 80 tisíc) žije ve zhruba 330 oddělených romských osadách, kde je nezaměstnanost více než 90 %. Romské děti představují 32 % žáků navštěvujících školy pro děti s lehkým mentálním postižením, kde je zjednodušený učební plán. Nejméně 5 Romů bylo v ČR zabito a 22 – včetně tří mladistvých – bylo zraněno při násilných útocích v období mezi lednem 2008 a červencem 2012, informuje server amnesty.cz.

Související

Více souvisejících

Romové Protiromská demonstrace

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy