Policie Kubu podusila, výslech trval pět hodin. Dorazil i Ištvan

Praha - Úřadující šéf ODS Martin Kuba včera vypovídal v kauze údajného podplacení tří někdejších poslanců ODS lukrativními posty. Kubův výslech, který směřoval především na bývalé poslance a tehdejší jednání ve straně, ale okrajově i na politikovo setkání s lobbistou Ivem Rittigem, trval pět hodin. Kuba vyšetřovatelům už minulý týden řekl, že se žádných jednání o údajných "trafikách" neúčastnil.

"Vysvětloval jsem rozdíl mezi jednáními před kongresem, o kongresové situaci a jednáními, které by se měly týkat těch rebelujících poslanců. Policie to poměrně spojuje, protože to patří do té doby, kdy tím, jak jsem se ucházel o pozici prvního místopředsedy, tak jsem absolvoval řadu politických jednání, a vysvětlovali jsme si rozdíly mezi těmito věcmi," uvedl po výslechu politik.

Kromě Kuby včera dorazil před 14:00 do policejního objektu v ulici Na Perštýně také Ivo Ištvan, šéf olomouckého vrchního státního zastupitelství, které kauzu dozoruje. Přišel rovněž Eduard Bruna, advokát obviněné Jany Nagyové.

V případu údajného podplacení tří exposlanců ODS jsou v tuto chvíli obviněni pouze Nečasova přítelkyně Nagyová s někdejším Fuksovým náměstkem Romanem Bočkem, kteří Nečase údajně k poskytnutí úplatku navedli. Obvinění Fuksy, Tluchoře a Šnajdra zrušilo Nejvyšší státní zastupitelství kvůli rozhodnutí Nejvyššího soudu, že se na jejich jednání vztahuje poslanecká imunita. Žalobci však chtějí exposlance znovu obvinit na základě toho, že se jejich údajná vyjednávání o úplatku odehrávala i mimo Sněmovnu.

Požádali proto Nejvyšší soud o stanovisko, zda jsou poslanci vyňati z trestního řízení i pro tyto případy.

Dosud shromážděné důkazy ukazují na důvodné podezření, že většina schůzek (jednání) měla být uskutečněna na jiných místech než v budovách Poslanecké sněmovny, informuje portal.justice.cz. Tři schůzky sice proběhly v budově Poslanecké sněmovny, avšak zjevně se jednalo o ryze soukromé jednání jejich účastníků, ne o účast na jednání pléna Poslanecké sněmovny, jejích orgánů či klubů politických stran. Tento závěr vyplývá z veřejně dostupných informací o činnosti poslanecké sněmovny a ze složení účastníků schůzek.

Obsahem těchto schůzek, jak ukazují dosud opatřené důkazy prokazující důvodné podezření, mělo být vyjednávání o tom, že konkrétní osoby získají v budoucnu určité funkce v obchodních společnostech, v nichž je Česká republika majoritním akcionářem, nebo funkce v orgánech státu, případně, že takové funkce získají jimi určené osoby.

Zde tedy již podle státního zástupce nešlo o politické vyjednávání o možných úpravách obsahu vládního návrhu zákona o změně daňových, pojistných a dalších zákonů, ale o privátní jednání, zda určité osoby mohou získat nějakou funkci pro sebe, nebo dokonce pro někoho jiného a kterou funkci konkrétně, jakož i o příslib budoucího zajištění takovéto pozice. Jednalo se o funkce, k nimž není neomezený přístup a na jejichž vznik není právní nárok.

Související

Martin Kuba na 24. kongresu ODS

Kuba se stal podruhé jihočeským hejtmanem

Jihočeští zastupitelé na svém dnešním ustavujícím zasedání zvolili hejtmanem Martina Kubu z ODS, který tuto funkci zastával již v předchozím volebním období. Občanská demokratická strana (ODS) v zářijových volbách dominovala, když získala 34 z 55 mandátů v krajském zastupitelstvu.

Více souvisejících

Martin Kuba Ivo Ištvan Policie ČR

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy