Praha - Českou republiku sužovala tropická vedra, která lákala k tomu, abychom je strávili někde u vody a to nejlépe s vychlazeným pivem nebo dobrým drinkem. Co se však stane, když si dáte pivo v práci a přistihne váš šéf?
Smůlu mají ti z nás, kteří musí trávit letní dny v práci. Šťastnější si užívají klimatizace, ale tam, kde panuje vedro, často člověka napadne, že by si dal vychlazené pivo. To však podle zákoníku práce může vést k okamžité výpovědi.
Alkoholickým nápojem se rozumí pivo, víno a lihoviny a vlastně jakýkoliv nápoj, pokud obsahuje více než 0,5 objemového procenta alkoholu.
Na pivo na pracovní cestě zapomeňte
Zákaz požívat alkoholické nápoje je v zákoníku práce vymezen časově i místně. Zaměstnanec má zákaz požívat alkoholické nápoje například i na pracovní cestě.
Lidé by také měli zapomenout na to, že si dají v kanceláři pivo po pracovní době. Právě toto ustanovení si řada zaměstnanců, a to i vedoucích, nesprávně vykládá a domnívá se, že po pracovní době lze na pracovišti například oslavovat. „Požívání alkoholických nápojů na různých oslavách, které se konají na pracovištích, a to i po pracovní době, je ovšem v rozporu se zákoníkem práce a jedná se o závažné porušování povinností se všemi možnými důsledky," říká zákoník.
Existují práce, kde se napít můžete
Dát si alkoholický nápoj mohou lidé, kteří pracují v nepříznivých mikroklimatických podmínkách, pokud požívají pivo se sníženým obsahem alkoholu. Takové podmínky jsou např. v hutích, sklárnách, slévárnách. Pivem se sníženým obsahem alkoholu je pivo s obsahem alkoholu nejvýše 1,2 objemových procent (1,0 hmotnostního procenta). Pozor, také na těchto pracovištích však platí zákaz požívat alkoholické nápoje v jiných případech, např. při různých oslavách a podobně.
Zákaz se dále nevztahuje na "zaměstnance, u nichž požívání těchto nápojů je součástí plnění pracovních úkolů". Jedná se např. o degustátory, tj. ochutnávače při výrobě alkoholických nápojů.
Zákaz se konečně nevztahuje na zaměstnance, u nichž je požívání alkoholických nápojů obvykle spojeno s plněním pracovních úkolů. „Jedná se např. o přípitek při uzavření obchodní smlouvy, při účasti na slavnostních recepcích s obchodními partnery, při přijetí zahraniční delegace atd. Opět se však nemůže jednat o požívání alkoholických nápojů ve větší míře nebo například při oslavě životního výročí spolupracovníka. Požívání alkoholu není dovoleno ani na pracovní cestě," varuje zákoník.
A teď pořádně foukat
Zaměstnavatel má právo podrobit svého pracovníka dechové zkoušce, například pomocí detekčních trubiček. Pokud někdo opakovaně odmítne takovou zkoušku podstoupit, může to být důvod pro rozvázání pracovní smlouvy, uvádí zákoník práce.
Pokud zaměstnanec má vážné důvody, které mu brání podrobit se dechové zkoušce, může zaměstnavatel požadovat, aby se podrobil lékařskému vyšetření, zda není pod vlivem alkoholu. Vyšetření krve nebo moči nemůže provádět zaměstnavatel sám.
Pokud zaměstnanci brání vážné důvody v dechové zkoušce a odmítne rovněž lékařské vyšetření krve nebo moči, nemůže ho zaměstnavatel nějakým způsobem postihnout, protože nebylo prokázáno porušení.
Zaměstnanec se však nemůže spoléhat, že by mu tato taktika dlouhodobě vycházela. Současně se zde ale uplatňuje jiný zákon (č. 379/2000 Sb.), který říká: "Odmítne-li se osoba uvedená podrobit zkoušce, hledí se na ni, jako by byla pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky." Věc by tedy v případě sporu musela být zřejmě finálně řešena u soudu."
Související
České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?
Alkohol ročně zabíjí miliony lidí. WHO zveřejnila znepokojivou statistiku
Alkohol , zaměstnavatelé , zákoník práce
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 2 hodinami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 4 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 4 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 5 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 6 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 7 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 7 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 8 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 8 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 8 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 8 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 9 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 9 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 9 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 9 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 10 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 10 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 11 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 11 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák