Znáte zákony? Čtěte, kdy je v práci kontrola na alkohol neplatná

Praha - Pivo k obědu či víkendový večírek s několika cigaretami marihuany se může člověku hodně nevyplatit. Alkohol a drogy v zaměstnání jsou totiž hrubým porušením pracovní kázně, kdy následuje v lepším případě finanční postih, v horším okamžitý vyhazov. Zaměstnavatelé mají totiž právo nechat svého pracovníka kdykoliv, i opakovaně, během pracovní doby či před nástupem do práce zkontrolovat.

Samotné testování musí splnit určité podmínky, jinak ho má zaměstnanec právo odmítnout, případně se nesmí k závěrům z neodborného testu přihlížet.

Pokud má na člověka nějaký kolega „pifku" a chce se mu pomstít tím, že za ním přijde s alkoholtesterem, přičemž by výsledky dal nadřízenému, takovou zkoušku může dotyčný bez následků odmítnout.

Ten, kdo má právo nařídit a provádět kontroly a případně sankce, se většinou řeší v pracovním řádu nebo ve směrnici. V ní je jasně stanoveno, kdo má právo zaměstnance kontrolovat. Může to být buď jmenovitý seznam, ten se ovšem musí průběžně aktualizovat podle toho, zda dotyční ve firmě pracují, nebo se to řeší seznamem funkcí.

Pokyn k testu na alkohol a omamné látky může dát pouze vedoucí. Test potom vykonává ten, kdo je k tomu určen v pracovním řádu nebo směrnici.

Pokud jsou tyto podmínky splněné, potom se musí zaměstnanec takému testu podrobit. Většinou se provádí orientační dechová zkouška a při pozitivním nálezu i vyšetření krve.

Pokud zaměstnanec odmítne test a nemá k tomu vážné důvody, zaměstnavatel má právo požadovat, aby se podrobil lékařskému vyšetření krve nebo moči. Jestliže i tuto formu zaměstnanec odmítne, nahlíží se na něj jako by byl pod vlivem a nastupují sankce.

Trest za alkohol nebo zbytky omamných látek po marihuaně mohou přijít zaměstnance hodně draho. V lepším případě dostane finanční trest v podobě odebrání pohyblivé složky platu či odměn. Většinou se ale firmy s takovým hříšníkem ihned rozloučí. Pozor, po takovém vyhazovu ztrácí zaměstnanec nárok na podporu v nezaměstnanosti, takže zůstává bez peněz.

Kde se nesmí pít

Zákaz pití alkoholu platí kromě přestávek na oddech a jídlo i během oběda v restauraci, ačkoliv se v tu dobu nenacházíte na pracovišti a přestávka na jídlo se nezapočítává do pracovní doby. Zákaz platí i pro dobu pracovní cesty.

Pozor na večírky

Pokud se chystáte na oslavu, nebo jste se zapomněli v restauraci s kamarády a druhý den nastupujete na ranní směnu, pečlivě si rozmyslete, co a jaké množství alkoholu vypijete. Průměrně totiž u půllitru „desítky" trvá vymizení alkoholu z organismu u muže dvě a čtvrt hodiny, ženám pak tři a tři čtvrtě hodiny, u „dvanáctky" ještě o necelých 45 minut déle. V kombinaci s panáky je to ještě horší. Pokud k tomu vykouříte jointa, je na malér zaděláno, protože látky z marihuany se z těla dostávají ještě déle, některé weby tvrdí, že látky jsou odhalitelné i po měsíci a půl.

Související

Marian Jurečka

Jurečka odmítl senátní snahy upravit zákoník práce, obává se sankcí EU

Kvůli sankcím ze strany EU nemůže Česko nyní, jak uvedl ministr práce a sociálních věcí Mariana Jurečky z KDU-ČSL, přistoupit na rozvolnění podmínek pro práci na dohody, což je navrhováno v nové verzi zákoníku práce některými senátory. Dnes to ministr uvedl v Senátu, když hájil novelu ve verzi, která byla projednána se zaměstnavateli i odbory. Odmítl také návrh na odklad změn až na začátek příštího roku.
Poslanecká sněmovna

Pět týdnů dovolené? Návrh KSČM bude zřejmě zamítnut

Do závěrečného kola se ve Sněmovně dostal návrh KSČM na prodloužení zákonné dovolené pro zaměstnance o týden nejméně na pět týdnů. Předloze hrozí v souvislosti s dřívějšími postoji sociálního a hospodářského výboru zamítnutí. V dnešním druhém čtení poslanci žádné úpravy nenavrhli. Dolní komora by mohla hlasovat o novele zákoníku práce ještě na nynější schůzi.

Více souvisejících

zákoník práce Alkohol

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy