Praha - Nákup ovoce v supermarketu může být větším dobrodružstvím, než se zdá. Zejména tropické ovoce v sobě překvapivě často ukrývá exotické pavouky. Jejich kousnutí může být nepříjemné, bolestivé, ale smrt z něj nutně nehrozí.
Například pavouka na fotografii u článku našli skladníci mezi banány v supermarketu v pražských Vršovicích. Jde o druh z rodu Heteropoda. "Je to úplně běžný druh pavouka, který se vyskytuje v tropech ve stromových patrech. Je nebezpečný jen pro kořist, ale pro člověka ne," říká docent Stanislav Pekar z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.
Pokud člověk takového pavouka objeví, nemusí podle Stanislava Pekara panikařit. "Je dobré být opatrný a obezřetný, ale nemusíme se ho bát. Není důvod k panické hrůze," tvrdí. U objevu z Vršovic docenta Pekara překvapilo spíše to, že se dostal až do supermarketu. "To ovoce, které přijde z tropů, totiž ještě putuje do překladových skladů. Očekával bych, že tam by toho pavouka měli odchytit spíše. Ten pavouk musel být zahrabaný skutečně hluboko v krabici pod banány," domnívá se Pekar.
Není to podle něj ale tak vzácný jev, jak by se mohlo zdát. "Stává se to poměrně často," potvrzuje. Pavouky podle něj můžeme najít na jakýchkoli tropických plodech, tedy třeba i mezi mandarinkami, citrony nebo pomeranči. "Tyhle plody k nám ale většinou putují ze Středomoří a z jižního Španělska a tam takhle velké druhy nežijí. Ty banány byly ovšem z Ghany, tedy z tropů, kde už jsou podstatně větší druhy," vysvětlil Pekar.
Ani větších pavouků se ale prý bát nemusíme. O život nám nejde. "Nedávno jeden kolega ze Švýcarska dělal průzkum a zjistil, že za posledních asi dvacet let neexistuje ani jeden veřejně známý případ, kdy by člověk zemřel na kousnutí pavoukem. Ano, pavoučí jed může způsobovat komplikace, například kožní léze, ale člověka nezabíjí. Jsou samozřejmě pavouci, kteří jsou jedovatí i pro člověka, ale svět je více civilizovaný a existují protilátky. Člověku, kterého takový pavouk kousne, v nemocnici pomůžou," ubezpečuje Stanislav Pekar.
A poněkud překvapivě dodává, že všechny druhy pavouků, kteří se u nás vyskytují, jsou jedovatí pavouci. "Ale pro hmyz," upozorňuje. "Pro člověka může být nebezpečných možná jen pět druhů, které se tu vyskytují. Ty nejčastější žijí na vegetaci a jmenují se zápřednice. Když člověk proběhne tou vegetací a vyruší je nebo se dotkne jejich zámotku, mohou vyběhnout a jsou trochu agresivnější, takže mohou kousnout. Ale opět to způsobuje jen menší komplikace a na životě to člověka neohrozí," tvrdí Pekar.
Mezi naše největší pavouky podle něj patří stepník a sklípkánek. Ti mají asi tři centimetry. Největším je slíďák, ten měří centimetry čtyři. Všichni si hrabou nory v zemi, takže se s nimi člověk jen tak nesetká.
Stanislav Pekar pavouky studuje a je jeich zastáncem. Lidé by je podle něj neměli zabíjet. "Pavouci jsou užiteční - samozřejmě. O tom není pochyb. Přimlouval bych se, aby lidé pavouky nezabíjeli a když nějakého objeví, aby ho třeba jen přenesli jinam. Nejsou nám nebezpeční, aspoň ty běžné druhy a dělají spoustu užitečného. Pomáhají i doma, hubí komáry, ploštice a jiný hmyz, který pronikne do domu," přesvědčuje docent Pekar.
Ostatně i on sám se užitečností pavouků úzce zabývá. "Máme projekt, ve kterém zjišťujeme, jaká je úloha pavouků při regulaci škůdců v ovocných sadech. V každém sadě jsou stovky tisíc a možná milióny pavouků asi stovky druhů. A my chceme zjistit, které druhy z nich nejčastěji loví škůdce jako například mery, to jsou závažní škůdci na hrušních," vysvětlil docent Stanislav Pekar z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.
Související
Otevírací doba obchodů na výročí sametu. Víte, zda se dá 17. listopadu nakoupit?
Obchody vezmou lidé o víkendu útokem. Důvod je nasnadě
Aktuálně se děje
před 52 minutami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 2 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 2 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 3 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 4 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 5 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 5 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 6 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 6 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 6 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 6 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 7 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 7 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 7 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 7 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 8 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 8 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 9 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 9 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 10 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News.
Zdroj: Libor Novák