Houby rostou, letní druhy pomalu mizí. Pozor na nebezpečný mýtus

Praha - Houby zatím stále rostou, i když jich není tolik jako před deseti dny. Z dobrých jedlých druhů mohou lidé sbírat například pravé hřiby, vedle toho se začínají objevovat lišky a václavky. Naopak končí typicky letní houby jako například muchomůrky růžovky, řekl dnes ČTK Jan Borovička z České mykologické společnosti.

"V září nás zaplavila růstová vlna hub, která ještě pokračuje, i když je už v útlumu. Pokud bude dost vlády, lze předpokládat, že růst bude pokračovat a možná se dočkáme další vlny," uvedl mykolog.Na pařezech a kořenech ve smrčinách se už začaly objevovat václavky a podle Borovičky to vypadá, že vlna těchto hub bude letos opravdu na Václava, jehož svátek připadá na sobotu.

Václavky jsou výborné pro naložení do octa, uvedl mykolog a současně upozornil, že za syrova jsou mírně jedovaté, proto je nutné, aby prošly minimálně dvacetiminutovým tepelným zpracováním.

Z jedovatých druhů mohou lidé stále najít v lesích muchomůrku tygrovanou.

Nebezpečným mýtem je teze, že je-li houba okousaná od plžů, mlžů či dalších živočichů, nemůže být jedovatá. To ale pravda není, toxiny nebezpečné člověku jsou jiné organismy schopné bez problémů zpracovat.

Stoprocentně neplatí ani doporučení houby alespoň 20 minut vařit, čímž lze zničit v nich přítomné jedovaté látky. To platí jen u některých hub, mnohé jedovaté druhy ale obsahují toxiny, které varem zničit nelze.

Na obavy, že houby v sobě koncentrují v půdě přítomné těžké kovy či radioaktivní látky, můžeme téměř zapomenout. Ne že by houby tuto schopnost neměly – ale ve srovnání s jinými zdroji přirozené radioaktivity jde o zcela zanedbatelná množství. Větší riziko akumulace radioaktivních látek představuje oproti houbám maso lesní zvěře, píše server vitalia.cz. Jak uvádí web České mykologické společnosti, několik studií z posledních let, které byly prováděny ve středoevropských zemích (Německo, Chorvatsko, Česko), ukázalo, že díky konzumaci hub „nasáklých" 137Cs se tento prvek přenáší i do tělesných tkání zvířat, včetně tkáně svalové. Zvěřina je tak někdy paradoxně více „radioaktivní" než běžně sbírané houby.

Související

Více souvisejících

Houby houbařstí

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy