Vážných otrav z hub je letos podezřele mnoho. Pozor i na jedlé houby

Praha - Závažných otrav z hub je podle vedoucího lékaře toxikologického informačního střediska Sergeye Zakharova letos v ČR neobvykle mnoho. Také dotazů na odborníky ve středisku, které má celostátní působnost, je letos do září už víc, než bývá běžně za celý rok.

Léčbu antidotem, tedy protijedem, po požití smrtelně jedovaté muchomůrky zelené, potřebovalo loni pět pacientů, rok předtím dva. "V letošním roce jsme vydávali antidotum již pro deset pacientů," řekl Zakharov ČTK. Tuto muchomůrku lidé nejčastěji snědí v domnění, že jde o zelené holubinky nebo žampiony.

Ročně kontaktuje středisko kvůli potížím z hub 200 až 250 pacientů, letos přesáhl počet konzultací 260 a do konce roku ještě přibudou. Otravy z hub totiž nemají sezónu, lidé se otráví i z hub, které si uchovali sušené nebo zmražené. Nejčastější jsou dotazy kvůli houbám od května do listopadu.

Celkové počty lidí léčených s otravou z hub v nemocnici se podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky pohybují v posledních letech v řádech stovek. Nejvíc jich bylo v roce 2010, kdy také nejvíc otrávených zemřelo - hospitalizováno bylo 248, zemřeli tři. Letošní čísla ještě nejsou, loni a předloni nezemřel na otravu houbami nikdo.

Nejčastěji si lidé pletou jedlou muchomůrku růžovou, zvanou masák nebo růžovka, s muchomůrkou panterovou. Zhruba za 30 minut až 1,5 hodiny je rozbolí hlava, začnou slzet, zvracejí, bolí je břicho a mají průjem. Pak nastoupí její tlumivý účinek. Tuto houbu, podobně jako muchomůrku červenou či lysohlávky, požijí lidé někdy právě s úmyslem změny vnímání.

I jedlé houby se mohou změnit v nebezpečnou surovinu! Při zapaření nebo hnilobě se totiž i v jinak jedlých houbách mohou objevit toxické látky, které mají neblahý vliv na naše zdraví. Proto bychom náležitou pozornost neměli věnovat jen zpracování hub, ale také jejich skladování.

Projevy otravy, první pomoc a prognóza

Otrava houbami se může projevit buď bezprostředně po požití, nebo až po nějakém čase, a to i na druhý den. Zpravidla houby nejvíce nebezpečné (například muchomůrka zelená nebo vláknice začervenalá a další životu nebezpečné houby), vyvolávají příznaky otravy za šest, deset i více hodin nebo ještě dokonce za den či později po požití.

Pro otravu houbami je charakteristické postižení některých orgánových systémů organizmu. Jsou houby, které postihují pouze zažívací ústrojí, s projevy zvracení a průjmů. Jiné, které dále poškozují játra nebo ledviny.

Otravy některými houbami se projevují nadměrným sliněním, pocením a poruchami vidění. Další pak ovlivňují psychické projevy, objevují se klasické příznaky opilosti a podobně.

První pomoc je jednoduchá. Pokud dítě spontánně nezvrací, pokusíme se toto zvracení navodit. Pak je nejvhodnější okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, kde budou provedena další opatření. Při podezření na otravu houbami se obsah zažívacího traktu okamžitě zasílá k mykologickému vyšetření tak, aby bylo možné co nejrychleji určit původce otravy a tím stanovit další způsob léčby intoxikovaného dítěte. V případě, že máte ještě k dispozici houby, které jste konzumovali, nebo jsou k dispozici zvratky dítěte s nestrávenými zbytky hub, vezměte je s sebou.

Prognóza otravy houbami je dána charakterem a množstvím požité „nejedlé" houby. Dítě se může zcela uzdravit, ale může i zemřít, a to i při maximální lékařské péči. Čím dříve je dítě dopraveno k lékaři, tím větší má zpravidla naději na uzdravení. Nejjedovatější houby jsou však velmi zákeřné právě v tom, že se otrava projeví až dlouho po požití, vatuje server nutriklub.cz.

Související

Více souvisejících

Houby otrava

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Zelenskyj dorazil do boji zmítaného Charkova. Ukrajina zastavila ruský postup

Ukrajinské jednotky zastavily ruský postup v některých zónách Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, kde vede Rusko novou ofenzívu. Oznámila to ve čtvrtek ukrajinská armáda, informuje agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy