Vážných otrav z hub je letos podezřele mnoho. Pozor i na jedlé houby

Praha - Závažných otrav z hub je podle vedoucího lékaře toxikologického informačního střediska Sergeye Zakharova letos v ČR neobvykle mnoho. Také dotazů na odborníky ve středisku, které má celostátní působnost, je letos do září už víc, než bývá běžně za celý rok.

Léčbu antidotem, tedy protijedem, po požití smrtelně jedovaté muchomůrky zelené, potřebovalo loni pět pacientů, rok předtím dva. "V letošním roce jsme vydávali antidotum již pro deset pacientů," řekl Zakharov ČTK. Tuto muchomůrku lidé nejčastěji snědí v domnění, že jde o zelené holubinky nebo žampiony.

Ročně kontaktuje středisko kvůli potížím z hub 200 až 250 pacientů, letos přesáhl počet konzultací 260 a do konce roku ještě přibudou. Otravy z hub totiž nemají sezónu, lidé se otráví i z hub, které si uchovali sušené nebo zmražené. Nejčastější jsou dotazy kvůli houbám od května do listopadu.

Celkové počty lidí léčených s otravou z hub v nemocnici se podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky pohybují v posledních letech v řádech stovek. Nejvíc jich bylo v roce 2010, kdy také nejvíc otrávených zemřelo - hospitalizováno bylo 248, zemřeli tři. Letošní čísla ještě nejsou, loni a předloni nezemřel na otravu houbami nikdo.

Nejčastěji si lidé pletou jedlou muchomůrku růžovou, zvanou masák nebo růžovka, s muchomůrkou panterovou. Zhruba za 30 minut až 1,5 hodiny je rozbolí hlava, začnou slzet, zvracejí, bolí je břicho a mají průjem. Pak nastoupí její tlumivý účinek. Tuto houbu, podobně jako muchomůrku červenou či lysohlávky, požijí lidé někdy právě s úmyslem změny vnímání.

I jedlé houby se mohou změnit v nebezpečnou surovinu! Při zapaření nebo hnilobě se totiž i v jinak jedlých houbách mohou objevit toxické látky, které mají neblahý vliv na naše zdraví. Proto bychom náležitou pozornost neměli věnovat jen zpracování hub, ale také jejich skladování.

Projevy otravy, první pomoc a prognóza

Otrava houbami se může projevit buď bezprostředně po požití, nebo až po nějakém čase, a to i na druhý den. Zpravidla houby nejvíce nebezpečné (například muchomůrka zelená nebo vláknice začervenalá a další životu nebezpečné houby), vyvolávají příznaky otravy za šest, deset i více hodin nebo ještě dokonce za den či později po požití.

Pro otravu houbami je charakteristické postižení některých orgánových systémů organizmu. Jsou houby, které postihují pouze zažívací ústrojí, s projevy zvracení a průjmů. Jiné, které dále poškozují játra nebo ledviny.

Otravy některými houbami se projevují nadměrným sliněním, pocením a poruchami vidění. Další pak ovlivňují psychické projevy, objevují se klasické příznaky opilosti a podobně.

První pomoc je jednoduchá. Pokud dítě spontánně nezvrací, pokusíme se toto zvracení navodit. Pak je nejvhodnější okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, kde budou provedena další opatření. Při podezření na otravu houbami se obsah zažívacího traktu okamžitě zasílá k mykologickému vyšetření tak, aby bylo možné co nejrychleji určit původce otravy a tím stanovit další způsob léčby intoxikovaného dítěte. V případě, že máte ještě k dispozici houby, které jste konzumovali, nebo jsou k dispozici zvratky dítěte s nestrávenými zbytky hub, vezměte je s sebou.

Prognóza otravy houbami je dána charakterem a množstvím požité „nejedlé" houby. Dítě se může zcela uzdravit, ale může i zemřít, a to i při maximální lékařské péči. Čím dříve je dítě dopraveno k lékaři, tím větší má zpravidla naději na uzdravení. Nejjedovatější houby jsou však velmi zákeřné právě v tom, že se otrava projeví až dlouho po požití, vatuje server nutriklub.cz.

Související

Více souvisejících

Houby otrava

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Ilham Alijev, prezident Ázerbájdžánu

Skandál na COP29: Prezident Ázerbájdžánu obhajoval produkci plynu, předseda konference byl ve vedení ropné firmy

Prezident hostitelské země COP29 Ázerbájdžánu sdělil na konferenci OSN o klimatu, že ropa a plyn jsou „Božím darem“. Ilham Alijev kritizoval „falešné zprávy“ Západu o emisích své země a prohlásil, že národy „by neměly být obviňovány“ za své zásoby fosilních paliv. Ázerbájdžán plánuje v příštím desetiletí zvýšit produkci plynu až o třetinu.

před 29 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

Pete Hegseth

Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News

Budoucí americký prezident Donald Trump jmenoval ministrem obrany svého oblíbence Peta Hegsetha. Opozice má z jeho přístupu obavy, neboť existuje riziko, že se pokusí tradičně neutrální armádu politizovat a dostat na svou stranu tak, ať mu pomáhá s likvidací seznamu nepřátel. Lidé z Trumpova okolí jsou k jeho výběru údajně rovněž skeptičtí.  

před 3 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hašek do reprezentace na Ligu národů poprvé nominoval Šína. Schick opět chybí

Českou fotbalovou reprezentaci čekají v listopadu další dva zápasy v Lize národů, přičemž tentokrát se představí nejprve v Albánii a pak doma s Gruzií. Není proto divu, že se kouč národního týmu Ivan Hašek musel opět rozhodnout, které hráče nominuje na tato utkání. Z nominace, kterou zveřejnil v pátek, vyplývá, že její součástí je poprvé pouze záložník ostravského Baníku Matěj Šín a také to, že i tentokrát mezi pětadvaceti nominovanými chybí kanonýr Patrik Schick, který ještě není zdravotně stoprocentně fit. Kouč Hašek už musel učinit změny v nominaci po omluvenkách několika hráčů.

před 4 hodinami

Elon Musk

Trump má oficiální roli pro Muska. Svěřil mu nový projekt Manhattan

Zvolený americký prezident Donald Trump má oficiální roli pro miliardáře Elona Muska. Boháč bude stát v čele úřadu, který hodlá posuzovat vládní efektivitu, uvedla stanice NBC News. Pomáhat mu bude Vivek Ramaswamy, Trumpův soupeř z republikánských primárek. Trump tak naplní slib z kampaně, že Musk bude mít dohled nad vládním utrácením.

před 5 hodinami

Jan Opletal

85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?

Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O tomto národním odporu vůči totalitnímu režimu již bylo napsáno mnohé. A kdo byl Jan Opletal?

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

včera

včera

Trump si vybírá zkušený a loajální tým. Nová administrativa bude rázná a nekompromisní

Nově zvolený americký prezident Donald Trump už má jasno v některých jménech, která chce dosadit do své vládní administrativy. Většinou se jedná o zkušené osobnosti s úzkými vazbami nejen na Trumpa, nýbrž i na Republikánskou stranu či dokonce bývalé prezidenty.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy