Českým ministrům půjde o život. Podívejte se, kde musí letoun přistát

Praha - Přistání na jednom z nejnebezpečnějších letišť světa čeká v pátek českou delegaci podnikatelů a politiků. Na pracovní cestě po Asii zavítají do himálajského Bhútánu; tamní letiště Paro pravidelně obsazuje čelní místa žebříčků ranvejí, na nichž se nejhůře přistává.

"Okolní 'kopečky' dosahují výšky skoro 5000 metrů, takže oni musí nalétávat ve velmi úzkém koridoru. Není tam velký prostor pro manévrování o 100 metrů doleva nebo doprava," řekl ČTK letecký odborník Jiří Kučírek, který je redaktorem časopisu Letectví a kosmonautika.

Na letišti Paro mohou přistávat pouze speciálně proškolení piloti, kteří vlastní příslušný certifikát. "Rychlost přiblížení může být třeba 300 kilometrů v hodině, a to se moc kličkovat nedá," podotkl Kučírek. Podle článku na webu britského deníku Daily Maily z roku 2011 je pilotů, kteří mají příslušný certifikát, pouze osm.

Podobně obtížná přistání se podle něj nacvičují nejprve na simulátorech. Později se nový pilot učí od zkušených kolegů, když v kabině pouze pozoruje jejich počínání v průběhu přistávacího manévru.

Na světě je několik letišť, která nahánějí hrůzu cestujícím i pilotům. Jedno z takových je na Madeiře. Původní dráha místního letiště byla pro běžné linkové stroje více než nedostatečná a přistání na ní byla opravdu sázkou do loterie. Měřila totiž jen 1,5 km, takže byla vhodná jen pro malá turbovrtulová letadla. V roce 1977 po havárii jednoho letounu dráhu prodloužili o 200 metrů, ale i tak to bylo málo.

V roce 2000 dostala přistávací dráha zcela novou podobu, prodloužili ji totiž na 2777 metrů pomocí železobetonového mostu. Ten vybíhá z pevného skaliska a je uložen na 180 pylonech, které místy měří až 120 metrů. Most má sám o sobě přes kilometr a je dimenzován na přistání i obřích jumbo jetů. Létat tam však smí jen piloti, kteří byli proškoleni, a přistání si předem otestovali. I tak tam ale na ně čekají silné vzdušné turbulence a hrozí i srážky s ptáky.

Související

Více souvisejících

Letiště obecně Afghanistán

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy