Česko zahlcené volebními průzkumy: Která agentura se trefila?

Praha - Volební modely na základě průzkumů 11 agentur, které byly provedeny měsíc před říjnovými sněmovními volbami, se podle analýzy společnosti Herzmann tentokrát nemýlily. Se skutečnými výsledky sněmovních voleb se celkově nejvíce shodovaly průzkumy agentury TNS Aisa, uvedl dnes analytik Jan Herzmann ve zprávě vydané v rámci projektu Český volič.

"Průzkumy jako celek umožnily velmi dobře predikovat skutečný volební výsledek osmi politických stran a hnutí: ČSSD, ANO 2011, KSČM, TOP 09, ODS, Strany zelených, České pirátské strany a SPOZ," uvedl Herzmann. Mírně podceněny byly podle něj výsledky Úsvitu a KDU-ČSL, naopak přeceňoval se poněkud zisk Strany svobodných občanů..

ČSSD by podle posledního volebního modelu TNS Aisa získala 23 procent hlasů (podobně jako podle ppm factum), nakonec jich dostala 20,45 procenta. Na druhé místo agentura zařadila ANO 2011 s 16 procenty (podobně jako STEM), přičemž toto hnutí pak získalo 18,65 procenta.

Třetí komunisté měli týden před volbami podle TNS Aisa 14 procent hlasů, což byla nejpřesnější prognóza - ve volbách dostali 14,91 procenta. ODS, která získala 7,72 procenta hlasů, by podle agentury volilo sedm procent voličů, podobně jako podle ppm factum.

Strana TOP 09, kterou volilo téměř 12 procent voličů, podle TNS Aisa měla mít 10,5 procenta. Zemanovcům, které nakonec volilo jen 1,51 procenta voličů, dávala agentura naději na čtyřprocentní zisk. Přesnější prognózu nabídl v případě těchto stran poslední předvolební model STEM (11,5 procenta u TOP 09 a 2,6 procenta u SPOZ).

Bez průzkumů by volby byly mnohem překvapivější a nečekanější. Ale už více než sto let je předvolební klání prezentováno médii ve stylu závodů. Anglický termín "horse-race journalism" má původ v americkém Bostonu roku 1888, kdy místní noviny Boston Journal poprvé mluvily o kandidátech jako o koních a sledovali průběh klání, jako když komentátor popisuje předbíhání na dostihové dráze.

Krajinu volebních průzkumů a výzkumů veřejného mínění obecně definitivně proměnil George Gallup, který ve třicátých letech 20. století zavedl kvótní výběr a později založil společnost Gallup, jež se stala legendou mezi výzkumnými společnostmi. Průzkumy veřejného mínění jsou od té doby pevnou součástí mediální krajiny, a i proto je dobré naučit se je číst a rozlišovat mezi jejich různými typy.

Sportovně-komentátorské pojetí voleb, čerpající průběžná data z průzkumů, má dokonce i výhody Zvyšuje volební účast, nutí novináře soustředit se na předvolební klání a zdůrazňuje běh do cíle - voleb. Zároveň však může odvést pozornost od důležitých otázek, píše iDnes.cz. A v případě, že lidé nebudou rozlišovat mezi věrohodnými průzkumy a průzkumy na objednávku a mezi volebními preferencemi a volebním modelem, mohou tyto průzkumy výrazně ovlivnit složení Parlamentu.

Související

Více souvisejících

Volební preference Volby 2013

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 17 minutami

před 50 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy