ÚS zamítl stížnost, šéf firmy H-System zůstane za mřížemi

Brno - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost někdejšího šéfa vytunelované stavební firmy H-System Petra Smetky, který se domáhal předčasného propuštění z výkonu trestu. Odpykává si dvanáctiletý trest za podvod, poškozování věřitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku. ČTK to dnes řekla mluvčí soudu Jana Pelcová.

Ústavní soudci stížnost odmítli bez veřejného jednání. Důvodem byla zjevná neopodstatněnost. Na usnesení, které zatím soud nezpřístupnil ve své databázi, upozornila Česká televize. Soud v usnesení podle Pelcové odkazuje na předešlé rozhodnutí o starší Smetkově stížnosti v obdobné záležitosti.

Obvodní soud pro Prahu 4 letos v květnu nepravomocně rozhodl o Smetkově podmíněném propuštění. Státní zástupkyně se však odvolala a Městský soud v Praze verdikt změnil. Odvolací soud přitom ze stejného důvodu zrušil již předchozí dva verdikty obvodního soudu, díky nimž dostal Smetka šanci dostat se na svobodu. Podle prvoinstančního soudu Smetka podmínky pro propuštění splňuje - prý je chová bezproblémově a škodu průběžně splácí.

Ve vězení je Smetka od září 2006. V letech 2000 až 2002 byl zhruba dva roky ve vazbě, která se do doby výkonu trestu také započítává.

Znělo to lákavě. Dravá firma jménem H-System slibovala v polovině devadesátých let atriové byty v Praze za polovinu běžné ceny, domky na okraji hlavního města i s pozemkem za 1,5 miliónu. Až později se ukázalo, v čem bylo tajemství na první pohled zajímavé nabídky. Prvním klientům měli přispět na bydlení ti, kdo vstoupili do H-Systemu později, jim měli přispívat zase další a tak dále. Kdo přišel pozdě, měl smůlu.

Nikdo z klientů navíc netušil, že otec H-Systemu Petr Smetka má spoustu jiných ambiciózních plánů, které mu svými penězi sponzorují. A už vůbec nikdo nevěděl, že Smetkovy firmy nesplácejí úvěry od Komerční banky v téměř miliardové výši, informuje kn.cz.

H-System v datech:

1993 - Petr Smetka přichází s projektem cenově dostupného bydlení a zakládá H-System.

1994 - další Smetkovy firmy si půjčily 800 miliónů od Komerční banky

1995 - H-System začal stavět první domky

1996 - Smetka rozjíždí své další plány, například vznik loterie či třetí trh s cennými papíry. Používá na to i peníze, které mu lidé svěřili na bydlení

1997 - objevují se první signály, že H-System se topí v dluzích. Firma posléze potíže přiznává, ale dál slibuje, že domy a byty postaví

1998 - H-System končí v konkurzu, postaveno je 35 domků. Kromě dluhů u banky za firmou zůstává další miliarda, kterou Smetka vybral od zájemců o bydlení

1999 - policie začíná s vyšetřováním, první trestní oznámení přitom dostala už o dva roky dříve

2000 - Petr Smetka končí ve vazbě, spolu s dalšími partnery je obviněn za pád H-Systemu

2001 - kdosi rozesílá dopisové bomby představitelům H-Systemu, zraněn je syn jednoho ze Smetkových společníků. Atentátníka policie nevypátrala

2002 - začíná obří soud se sedmi stovkami svědků

2004 - soud rozhodl, že Smetka a jeho společníci jsou vinni a uložil jim vysoké tresty

2006 - Smetkův nemovitý majetek je vydražen a mizí. Vrchní soud poslal Smetku za podvod na 12 let do vězení.

Související

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Jsou v tom nevinně? Jurečka vysvětluje, proč mají růst platy politiků

Vlnu nevole u české veřejnosti vzbudila informace, že platy politiků od ledna opět stoupnou. Vláda sice od návrhu nedává zcela ruce pryč, ale snaží si je nad ním umýt. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) totiž výdělky porostou kvůli letošnímu rozhodnutí ústavních soudců. 

Více souvisejících

Ústavní soud ČR Petr Smetka H-System

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 1 hodinou

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy