Byl odsun Němců správný? Zrušit Benešovy dekrety? Názor Čechů se mění, čtěte

Praha - V prosincovém reprezentativním šetření se CVVM věnovalo problematice tzv. Benešových dekretů. První otázka mapovala názory české veřejnosti na další platnost těchto dekretů, druhá pak názory na to, zda odsun sudetských Němců, provedený na základě některých z těchto dekretů, byl nebo nebyl spravedlivý.

V současné době se přesně polovina dotázaných (50 %) kloní k názoru, že Benešovy dekrety by měly platit i nadále, 14 % se domnívá, že by měly být zrušeny, více než třetina oslovených (36 %) se k dané problematice nedokázala vyjádřit.

Významné diference lze v této otázce zaznamenat především na základě věku respondentů. Zatímco téměř dvě třetiny lidí starších 60 let odmítá jejich zrušení, mezi mladými do 29 je téhož názoru pouze necelá třetina (více než polovina z nich ovšem nedokáže věc posoudit), uvádí soc.cas.cz.

Do roku 2005 se pro další platnost Benešových dekretů stabilně vyjadřovaly zhruba dvě třetiny respondentů. V letech 2006 a 2007 si totéž myslela pouze o málo více než polovina dotázaných. V předminulém šetření v roce 2009 ovšem opět přibylo těch, kteří se zastávají platnosti dekretů, a to zhruba na úroveň let 2002 až 2005 (zároveň se snížil počet respondentů nemajících na problematiku jasný názor).

Během posledních dvou let však výrazně přibylo těch, kteří schvalují zrušení dekretů (z 8 % v r. 2009 na 17 % před dvěma lety, resp. 14 % v současnosti) a zároveň ubylo i zastánců dekretů (z 65 % v roce 2009 na 49 % v roce 2011, resp. 50 % dnes).

Odsun Němců už mladé Čechy nezajímá

Odsun považují v současnosti za spravedlivý dvě pětiny dotázaných (40 %), naopak celkem 36 % jej pokládá za nespravedlivý – přičemž téměř čtvrtina respondentů (23 %) se přiklonila k názoru, že sice odsun byl nespravedlivý, ale za minulostí je potřeba udělat tlustou čáru.

V uplynulých letech pozvolna ubývá zastánců odsunu, resp. těch, kteří hodnotí odsun jako spravedlivý a naopak se zvyšuje podíl těch, kteří jej obecně hodnotí jako nespravedlivý.

Svou roli zde hraje skutečnost, že se mladí lidé (15-29 let) o problematiku odsunu sudetských Němců příliš nezajímají, případně nemají utvořen jednoznačný názor, což platí asi o polovině z nich. Nespravedlnost odsunu přitom nadprůměrně často reflektují vysokoškoláci a politicky příznivci středu a pravého středu (zejména voliči KDU-ČSL a TOP 09).

Související

Robert Fico

Ficova vláda leze Slovákům krkem. Znovu by už nevznikla

Po roce od vyhlášení výsledků voleb do Národní rady Slovenské republiky (NR SR) by Smer-SD Roberta Fica zřejmě nesložil vládu. Zatímco premiérská strana zaznamenala nejhorší naměřený výsledek z průzkumu od loňského roku, Demokratům a krajně pravicovému hnutí Republika průzkum věští parlamentní budoucnost. Formování potencionální nové vlády z řad opozice by mohlo zkomplikovat hnutí Igora Matoviče. 

Více souvisejících

průzkumy češi benešovy dekrety

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy