Internetová jazyková příručka je trhák, pomohl Železný a jeho hrubky

Praha - Přes 33 milionů přístupů již zaznamenala Internetová jazyková příručka, kterou od roku 2009 provozuje Ústav pro jazyk český Akademie věd. Od dnešní noci nabízí nově ve své slovníkové části i významy slov, tak jak je uvádí Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost a Slovník spisovného jazyka českého.

Podle přední jazykovědkyně a vedoucí jazykové poradny Markéty Pravdové je denní návštěvnost webové příručky 30.000. Zajímavé je, že lidé nejčastěji konzultují s internetovou příručkou v pondělí a v úterý, v sobotu skoro vůbec ne. "V sobotu lidé pravděpodobně nejméně píšou domácí úkoly a vůbec nejméně pracují na počítačích," usoudila Pravdová. Hodně dotazů se týká dělení slov, které jinde tak podrobně zpracováno není.

Největší zájem se na internetové příručce projevil, když se v médiích objevila v roce 2009 informace, že strana Libertas.cz, za niž kandidoval někdejší ředitel televize Nova Vladimír Železný, má na svém plakátě dvě hrubé chyby, upozornila Pravdová. Jednak na plakátu stálo "Evropský komisař" s velkým e, dále jeho autoři použili výraz "aby jste" místo správného tvaru "abyste". "Každý se chtěl přesvědčit, jak je to správně,"řekla ČTK Pravdová.

Internetová příručka se stala v jistém slova smyslu podnětem ke vzniku tištěné Akademické příručky jazyka českého, která obsahuje i něco navíc oproti internetu.

Vědeli jste, že...

O rozdílech mezi jednotlivými jazyky by určitě mohl vyprávět Řek Ioannis Ikonomou, který pracuje jako překladatel pro Evropskou komisi. Ten byl schopen naučit se 32 živých jazyků a ještě několik nářečí a už zaniklých jazyků. Přesto to je jenom nepatrný zlomek celosvětového jazykového bohatství. Podle odhadů je v současné době na světě více než 7 tisíc jazyků.

Nejvíce lidí na světě mluví čínsky (respektive některým ze sedmi nářečí čínštiny, mezi nimiž dominuje mandarínská čínština) – jako rodný jazyk ji používá asi 1,2 miliardy lidí a dalších asi 150 milionů jí mluví jako druhým jazykem.

Angličtinu, která je považována za dorozumívací jazyk napříč světadíly, najdeme v žebříčku nejrozšířenějších jazyků až na čtvrtém místě, před ní je hindí, jeden z úředních jazyků Indie, a španělština, jejíž rozsah má na svědomí koloniální minulost země na Pyrenejském poloostrově.

Nejrozšířenější jazykovou skupinou je skupina indoevropská, do které patří slovanské jazyky, a tedy i čeština, ale také například indická paňdžábština. Některým z jejích řečí mluví přes 2 miliardy lidí.

Podle průzkumu, jehož výsledky zveřejnili v roce 2008 francouzští vědci, je nejdůležitějším jazykem angličtina, následovaná francouzštinou a španělštinou. Čeština je na pěkném dvacátém místě. Ještě vyšší příčku, pátou, obsadila naše mateřština v žebříčku obtížnosti, který zveřejnili američtí jazykovědci. Za nejsložitější se považuje řeč amazonských indiánů tuyuca, ale i v této věci existují různé názory, uvedl chytrous.cz.

Související

Více souvisejících

čeština akademie věd

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

před 9 hodinami

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy