Karlovy Vary - Asi 100 radikálů z Čech a Německa dnes podle informací policie přijelo do Karlových Varů na shromáždění, které podle organizátorů mělo uctít oběti válečného bombardování. Proti pochodu městem protestovala asi čtyřicítka antifašistů. Policie oba dva tábory striktně oddělila. Pochod skončil bez incidentů. Němečtí účastníci spořádaně odjeli.
Do lázeňského města zvali i němečtí radikálové, kteří ve čtvrtek zrušili demonstraci v Drážďanech. Z Německa přijely asi tři autobusy účastníků pochodu. Přivezli si s sebou prapory a transparenty propagující německou stranu Třetí cesta a louče, které zapálili a prošli s nimi téměř celou lázeňskou zónou. Na Mlýnské kolonádě pak v projevech účastníci pochodu připomněli oběti spojeneckých bombardování v roce 1945, mezi nimiž byli i obyvatelé Karlových Varů.
Už před začátkem pochodu se radikálům postavil karlovarský zastupitel Jiří Kotek (ALTERNATIVA), který vybízel policii, aby pochod znemožnila, protože jde podle něj o jasnou propagaci fašismu. Nebyl ale úspěšný.
Po skončení pochodu se místní z obou skupin rozešli. Němci pak ještě v centru města čekali na příjezd svých autobusů. Podle informací ČTK je vozy policie doprovodily až na státní hranici.
V Drážďanech měli neonacisté smůlu
Obyvatelé Drážďan poslední roky pochody radikálů blokovali a i ve středu zabránili skupině asi pěti set radikálů projít centrem města, aniž by došlo k násilnému střetu. Ve čtvrtek extremisté na provokace sami rezignovali. Některé média to označují za kapitulaci radikální pravice před občanskou společností, uvedl rozhlas.cz.
Masová média vyzdvihují v případě drážďanského pochodu každý rok zejména tamní specifikum – několikakilometrový lidský řetěz, kterým dávají obyvatelé Drážďan najevo odpor k neonacismu. Podle serveru denikreferendum.cz je řetěz nicméně čistě symbolickou akci, jež trvá vždy jen pár minut. Fakticky blokují pochody neonacistů skupiny antifašistů a aktivnějších drážďanských občanů, kteří si sedají před mašírující dav na zem nebo se shlukují na jeho nahlášené trase.
Vzpomínková akce v Drážďanech má i své kritiky. Ti mluví o tom, že vybombardovaná byla většina německých měst a třeba v Hamburku bylo i více obětí, ale Drážďany kolem sebe vytvořily jakýsi mýtus obětovaného města.
Bombardování Drážďan spojeneckými letouny se odehrálo mezi 13. a 15. únorem 1945, tedy 12 týdnů před kapitulací Německa. Na město zaútočilo 805 bombardérů, které svrhly 2660 tun pum. Odhaduje se, že při náletech zahynulo asi 25 tisíc lidí.
Politici i historikové se dodnes neshodnou, proč vlastně k tak masivnímu náletu došlo. Podle nejrozšířenějšího výkladu měl nálet současně demonstrovat sílu spojeneckého letectva, podlomit bojechtivost řadových Němců a zničit železniční uzel v centru města. Jiné výklady zdůrazňují psychologický faktor odplaty za nacistické bombardování, navigační chyby, nebo ambice velících důstojníků.
Související
Teror v olympijské Paříži? Policie včas zasáhla, mladý neonacista chtěl útočit
ROZHOVOR: Na podzim nejspíš uvidíme nepříjemné věci, míní expert na extremismus Jan Charvát
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek