Fašisté se ozývají: Z Drážďan je vyhnali, přijeli do Karlových Varů

Karlovy Vary - Asi 100 radikálů z Čech a Německa dnes podle informací policie přijelo do Karlových Varů na shromáždění, které podle organizátorů mělo uctít oběti válečného bombardování. Proti pochodu městem protestovala asi čtyřicítka antifašistů. Policie oba dva tábory striktně oddělila. Pochod skončil bez incidentů. Němečtí účastníci spořádaně odjeli.

Do lázeňského města zvali i němečtí radikálové, kteří ve čtvrtek zrušili demonstraci v Drážďanech. Z Německa přijely asi tři autobusy účastníků pochodu. Přivezli si s sebou prapory a transparenty propagující německou stranu Třetí cesta a louče, které zapálili a prošli s nimi téměř celou lázeňskou zónou. Na Mlýnské kolonádě pak v projevech účastníci pochodu připomněli oběti spojeneckých bombardování v roce 1945, mezi nimiž byli i obyvatelé Karlových Varů.

Už před začátkem pochodu se radikálům postavil karlovarský zastupitel Jiří Kotek (ALTERNATIVA), který vybízel policii, aby pochod znemožnila, protože jde podle něj o jasnou propagaci fašismu. Nebyl ale úspěšný.

Po skončení pochodu se místní z obou skupin rozešli. Němci pak ještě v centru města čekali na příjezd svých autobusů. Podle informací ČTK je vozy policie doprovodily až na státní hranici.

V Drážďanech měli neonacisté smůlu

Obyvatelé Drážďan poslední roky pochody radikálů blokovali a i ve středu zabránili skupině asi pěti set radikálů projít centrem města, aniž by došlo k násilnému střetu. Ve čtvrtek extremisté na provokace sami rezignovali. Některé média to označují za kapitulaci radikální pravice před občanskou společností, uvedl rozhlas.cz.

Masová média vyzdvihují v případě drážďanského pochodu každý rok zejména tamní specifikum – několikakilometrový lidský řetěz, kterým dávají obyvatelé Drážďan najevo odpor k neonacismu. Podle serveru denikreferendum.cz je řetěz nicméně čistě symbolickou akci, jež trvá vždy jen pár minut. Fakticky blokují pochody neonacistů skupiny antifašistů a aktivnějších drážďanských občanů, kteří si sedají před mašírující dav na zem nebo se shlukují na jeho nahlášené trase.

Vzpomínková akce v Drážďanech má i své kritiky. Ti mluví o tom, že vybombardovaná byla většina německých měst a třeba v Hamburku bylo i více obětí, ale Drážďany kolem sebe vytvořily jakýsi mýtus obětovaného města.

Bombardování Drážďan spojeneckými letouny se odehrálo mezi 13. a 15. únorem 1945, tedy 12 týdnů před kapitulací Německa. Na město zaútočilo 805 bombardérů, které svrhly 2660 tun pum. Odhaduje se, že při náletech zahynulo asi 25 tisíc lidí.

Politici i historikové se dodnes neshodnou, proč vlastně k tak masivnímu náletu došlo. Podle nejrozšířenějšího výkladu měl nálet současně demonstrovat sílu spojeneckého letectva, podlomit bojechtivost řadových Němců a zničit železniční uzel v centru města. Jiné výklady zdůrazňují psychologický faktor odplaty za nacistické bombardování, navigační chyby, nebo ambice velících důstojníků.

Související

Prvomájová demonstrace Národní demokracie proti EU a české vládě

ROZHOVOR: Na podzim nejspíš uvidíme nepříjemné věci, míní expert na extremismus Jan Charvát

Velká část tuzemské veřejnosti se v důsledku stereotypních mediálních výkladů stále domnívá, že příslušník krajní pravice rovná se skinhead s vytetovaným hákovým křížem, upozorňuje odborník na extremismus Jan Charvát v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Politolog z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v něm mimo jiné přiblížil, jak došlo k rozpadu tuzemských krajně pravicových struktur či nakolik se krajní pravice etablovala v prostředí stále populárnějších bojových sportů. Vysvětlil také, proč očekává, že současné ekonomické problémy povedou spíše k posílení populistů a demagogů než skutečných radikálů a extremistů.
Kulomet, ilustrační fotografie automatické těžké zbraně

Bayerischer Rundfunk: Česko je díky střelnicím rájem pro německé neonacisty

České pohraničí je díky svým střelnicím zaslíbenou zemí pro německé krajně pravicové radikály. Uvádí to bavorská televize Bayerischer Rundfunk (BR), která na dnešní večer na toto téma zařadila do vysílání dokument Im Visier - Neonazis planen den Umsturz (V hledáčku - Neonacisté plánují puč). V něm tvrdí, že bavorští neonacisté se nevzdávají plánů na převrat a vyhrožují místním politikům, policistům, muslimům i Židům.

Více souvisejících

neonacisté Karlovy Vary

Aktuálně se děje

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Lex Ukrajina prošel. Sněmovna prodloužila ochranu pro ukrajinské uprchlíky

Poslanecká sněmovna schválila vládní novelu, která prodlužuje dočasnou ochranu pro ukrajinské uprchlíky před ruskou agresí. Těm, kteří se rozhodnou zůstat v Česku a nepotřebují tuto ochranu, bude nově nabídnuta možnost speciálního dlouhodobého pobytu. Sedmou změnu zákona, známou jako lex Ukrajina, nyní posoudí výbory pro bezpečnost a sociální politiku.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

sport

EURO 2024: Modričovo odčinění neproměněné penalty přišlo vniveč, Španělé s přehledem postoupili

Chorvatský veterán Luka Modrič nechtěl, aby duel s Itálií byl jeho dost zřejmě posledním reprezentačním zápasem v kariéře. A dělal to pro to maximum. V zápase téměř o všechno pro Chorvatsko mohl skórovat ve druhé půli už z penalty, ale další pokutový kop na tomto Euru Chorvaté neproměnili. Nakonec to nevadilo, jelikož za necelou minutu se míč dostal před italskou branku znovu, tam si ho našel právě Modrič a nekompromisně zavěsil. Zbytek zápasu strávil už na lavičce a samou nervozitou tlačil časomíru ke konci duelu. Jenže v poslední osmé minutě nastavení se přeci jen Italům vyrovnat zásluhou Zaccagniho střely a výrazně tak zkomplikoval Chorvatů naděje na postup do osmifinále. To Španělé potvrdili, že hrají na Euru zatím nejlepší fotbal a po výhře 1:0 nad Albánií se můžou těšit z postupu z prvního místa skupiny B s devíti body na kontě. 

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Rusko zakázalo přístup k desítkám médií z EU

Ruské ministerstvo zahraničních věcí v úterý oznámilo, že zakáže přístup k vysílacím zdrojům desítek médií z Evropské unie. Toto rozhodnutí je odvetou za zákaz Unie vůči třem ruským médiím, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Energetika

Evropská rada chce posílit pomoc Ukrajině. Elektrárny navrhují lepší řešení, než posílání peněz

Lídři Evropské unie vyzvou ke zvýšení vojenské a finanční pomoci Ukrajině. Obávají se zvyšující se intenzity ruských útoků proti elektrárnám, kvůli kterým žijí miliony Ukrajinců po tmě. Šéf největší ukrajinské energetické společnosti Ukrenergo vyzývá, ať evropské země neposílají humanitární pomoc, ale „aby přišly na Ukrajinu, vydělaly peníze a zvýšily výrobní kapacitu“. 

včera

včera

včera

Bolton, John

Jak zajistit mír v Asii? Vyzbrojte Jižní Koreu jadernými zbraněmi, navrhuje Bolton

Bývalý poradce USA pro národní bezpečnost John Bolton v úterý v Soulu prohlásil, že opětovné umístění amerických taktických jaderných zbraní do Jižní Koreje by mohlo posílit její schopnost odstrašování vůči severokorejským hrozbám, zvláště v době, kdy se prohlubují vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem, uvedla agentura Jonhap. 

včera

Metro C nepojede v úvodu prázdnin v celé délce trasy. Bude výluka

Pražskou hromadnou dopravu čeká na úvod letních prázdnin v jedné oblasti zatěžkávací zkouška. Na jednom z úseků linky metra C bude totiž po dobu pěti dní přerušen provoz. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy