Praha - Manželka českého prezidenta Ivana Zemanová založila vlastní nadaci, jejímž hlavním cílem má být pomoc ohroženým dětem. Chce například podpořit kampaň SOS dětských vesniček, která upozorňuje na to, že lidé mají ze zákona povinnost oznámit úřadům týrání dětí. Informuje o tom Mladá fronta Dnes (MfD).
Podle Zemanové problematika ohrožených dětí je v ČR dlouhodobě na okraji zájmu. K založení Nadačního fondu Ivany Zemanové ji přesvědčily mimo jiné loňské statistiky, podle nichž bylo v Česku utýráno 28 dětí a 750 jich bylo oběťmi sexuálního zneužívání. Nadace začne v nejbližší době plánovat benefiční akce, jimiž se pokusí oslovit dárce.
"Nemyslím si, že bychom byli lhostejní, ale spousta lidí si, jak se říká, nechce přidělávat starosti. Malé dítě je přitom naprosto bezbranné, a právě takový jeden všímavý soused je může zachránit," řekla Zemanová pro iDnes.cz.
Zemanová chce pomáhat především konkrétnímu adresátovi, tak aby bylo zřejmé, kam podpora putuje a jak danému člověku či instituci pomůže. Ale její první charitativní akcí byla finanční pomoc zařízením pro okamžitou pomoc dětem v nouzi, takzvaným Klokánkům, jimž se prý snaží pomáhat dlouhodobě.
Psycholožka a terapeutka Dětského krizového centra Alexandra Fraňková v rozhovoru pro Metro.cz říká: "Domnívám se, že laická veřejnost, ale také mnohdy odborná veřejnost, není často schopna si pod pojmem týrání cokoliv zařadit. Sama za sebe obecný název „týrání" nemám příliš ráda. Jedná se totiž o oblast diagnostických kategorií syndromu CAN (syndrom „CAN" = Child abuse and neglect; syndrom zneužívaného, týraného a zanedbávaného dítěte). Jedná se tedy o „balík", který neobsahuje pouze týrání. Co to vlastně týrání je? V rámci syndromu CAN rozlišujeme následující diagnostické kategorie, kam patří fyzické týrání, psychické týrání, rozvodová problematika, sexuální zneužívání, patří sem děti z ohrožujícího prostředí, systémové týrání, sekundární viktimizace (opakované prožívání traumatu) a také velmi těžce rozpoznatelný Münchhausenův syndrom by proxy."
"Rozlišujeme dvě roviny tohoto syndromu. První, kdy nedochází k přímému ohrožení dítěte a druhou, při které naopak ano. V obou skupinách se s tímto syndromem potýkají především ženy. V prvním případě jsou to převážně psychicky nemocní a vymýšlí si různé příznaky nemoci a následně vyhledávají lékařskou pomoc. Do druhé skupiny poté patří lidé, kteří si vymýšlejí různé příznaky nemoci u svých dětí, aby došli k nějakému vlastnímu cíli a jejich naplnění například v rámci rozvodových sporů. Dítě nechávají docházet a vyšetřovat lékaři. Dítě je pak často hospitalizováno. Mnohdy dochází až k týrání či zneužívání dítěte. Bohužel v tomto systému chybí jednotná databáze, která by archivovala, kdy a na co bylo dítě vyšetřeno," vysvětluje Fraňková.
Související

Novoroční oběd v Lánech má být 3. ledna. Zeman pozval Babiše, jeho manželku i děti

Prezident Zeman v září navštíví Jihomoravský kraj, bude ho doprovázet manželka
Ivana Zemanová , nadace , Týrané děti
Aktuálně se děje
před 54 minutami

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti
před 57 minutami

Extraliga play off 2025: Drama pokračuje, Hradec zchladil rozjeté Dynamo a je zpět ve hře
před 1 hodinou

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva
před 2 hodinami

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká
před 2 hodinami

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu
před 3 hodinami

Pavel naznačil, kdy vyhlásí termín voleb do Sněmovny
před 4 hodinami

Návrat mrazivého počasí potvrzen. O víkendu začne platit výstraha
před 5 hodinami

Apple, Nvidia i Disney. Které světoznámé značky nejvíce ohrozí Trumpova cla a co jim hrozí?
před 5 hodinami

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump
před 6 hodinami

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely
před 7 hodinami

Obchodní válka dosáhla nové úrovně: Čína zavádí odvetná cla a dodatečné restrikce vůči USA
před 7 hodinami

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka
před 8 hodinami

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami
před 9 hodinami

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti
před 9 hodinami

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi
před 10 hodinami

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec
před 11 hodinami

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci
před 11 hodinami

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko
před 12 hodinami

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce
před 13 hodinami
Trump si může dovolit všechno, chová se jako král. Proč ho nikdo nezastaví, ptají se Američané
Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zavést plošná cla ve výši 10 procent na většinu dováženého zboží a ještě přísnější sazby na některé vybrané země vyvolalo silnou reakci jak v zahraničí, tak i mezi obyčejnými Američany. Zatímco administrativa prezentuje nové opatření jako cestu k „ekonomickému osvobození“, mnozí občané Spojených států mají z nových tarifních politik obavy. Redakce BBC oslovila Američany, aby zjistila, jak vnímají dopady Trumpových cel na jejich každodenní životy.
Zdroj: Libor Novák