Nehorázný podvod: Firmy "rejžovaly", invalidé dostávali almužny

Praha - Kriminalisté z Útvaru pro odhalovaní korupce a finanční kriminality obvinili 16 firem a tři osoby ze zneužívání příspěvků na zaměstnávání lidí se zdravotním postižením. Podle závěrů policie tím údajně od ledna 2008 do června 2012 způsobily škodu zhruba 600 milionů korun. Třem lidem, kteří byli obviněni z dotačního podvodu, hrozí trest od pěti do deseti let vězení. ČTK to dnes sdělil mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Podle policie obchodní společnosti formálně zaměstnávaly co největší počet invalidů, aby od státu prostřednictvím úřadů práce získaly dotaci na každého postiženého pracovníka. Jednotlivý požadovaný příspěvek činil 8000 korun, přičemž invalidovi pak zaměstnavatelé vyplatili mzdu maximálně 2000 korun.

Rozdíl po odečtení povinných odvodů na sociální a zdravotní pojištění pak obviněné fyzické a právnické osoby údajně používaly pro svoji potřebu. "Z dosud provedeného šetření kriminalistů vyplývá, že většina invalidních pracovníků nevykonávala vůbec žádnou práci nebo objem jimi vykonané práce byl zcela minimální," uvedl Ibehej.

Šestnáct obchodních společností, které ovládaly tři obviněné osoby, podle policie v červnu 2010 zaměstnávalo zhruba 4800 invalidů. Jejich počet mohl do června 2012 narůst až na 6500. Kriminalisté v souvislosti s touto kauzou zajistili majetek v hodnotě 130 milionů korun, který většinou tvořily nemovitosti. 

Na seznamu obviněných jsou podle zjištění deníku Aktuálně.cz firmy Verve-Invest a Besico Real, které Věcem veřejným darovaly v roce 2011 - v době, kdy strana byla ve vládě - dvakrát dva miliony korun. Další firma, o niž se protikorupční policisté zajímají, je Besico Services, která mezi roky 2006 až 2012 měla v Praze monopol na odtahy vozidel. Z toho jen za poslední tři roky za odtahy inkasovala 130 milionů korun.

Celá kauza se točí kolem tří podnikatelů, bratrů Miloslava a Vladislava Víta a Miroslava Černého, kteří působili v několika firmách.

"Ministerstvo práce a sociálních věcí by mělo velmi přesně analyzovat způsoby, jakými byly získávány tyto finanční prostředky, a navrhnout takové preventivní mechanismy, aby se v budoucnu tato situace nemohla opakovat," řekl dnes ČTK v reakci Sobotka, podle něhož je především na policii, aby věc dotáhla do konce. Zmínil také možné politické souvislosti ve vztahu k Věcem veřejným.

Práce na PC? Zbystřete

Podle předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením ČR Václava Krásy je možné, že úřady práce v obviněných firmách nedostatečně prováděly kontroly. "Tohle je extrémní případ. Myslím si, že tam žádná kontrola nebyla," podotkl Krása. Systém příspěvků na zaměstnávání handicapovaných by podle něj potřeboval změnu. Reakci Generálního ředitelství Úřadu práce ČR ČTK zjišťuje.

„Když ti lidé nemají kromě invalidního důchodu žádný příjem, jsou rádi i za dva tisíce korun měsíčně a nechají sebou takto manipulovat," vysvětlil už v roce 2011 pro deník Právo Krása. Podezřelé jsou podle něj prakticky všechny nabídky práce vykonávané z domova.

„Když někdo hledá zásadně pracovníky z domácnosti, zpravidla pro práci na PC, to už by měl člověk zbystřit," radí Krása. Zároveň nabízí všem invalidům, kteří jsou na pochybách, zda zvažovaná nabídka práce je skutečně seriózní, aby se obrátili přímo na národní radu postižených s dotazem.

Podle mluvčí úřadů práce Kateřiny Beránkové jsou možnosti kontrolování zneužití příspěvků a dávek velmi omezené. "Zaměstnanci mohou vždy vycházet pouze z opravdu podložených informací, například z oznámení samotných zaměstnanců či z výsledků intenzívních kontrol," sdělila ČTK Beránková. Pokud však firmy mají podle mluvčí v pořádku dokumenty, které podle zákona předkládají, tak úřad práce nemá moc jiných možností, jak postupovat. V loňském druhém pololetí udělaly pracovní úřady 2209 kontrol zaměřených na zaměstnávání zdravotně postižených lidí, ve 211 případech byly zjištěny nedostatky.

Související

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

Více souvisejících

Policie ČR invalidé firmy

Aktuálně se děje

před 54 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy