Před 45 lety se upálil Jan Zajíc (†19). Vypil nejdřív kyselinu?

Praha - Před 45 lety, 25. února 1969, se v Praze upálil student Jan Zajíc. Svým činem protestoval proti pasivitě občanů a počínajícímu procesu takzvané normalizace, jenž následoval po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968.

Studentem (19) posledního ročníku Střední průmyslové školy dopravní v Šumperku hluboce otřásl čin Jana Palacha, který se upálil před pražským Národním muzeem 16. ledna 1969. 

Když Zajíc viděl, že tato oběť nijak nezastavila letargii a lhostejnost veřejnosti k nastupující "normalizaci", rozhodl se být pochodní číslo dva.

Pětadvacátého února 1969 se v průchodu domu na Václavském náměstí polil hořlavinou a zapálil. Hlubokým popáleninám ještě týž den podlehl. Ve výzvě občanům, kterou měl u sebe, napsal: "K tomuto činu jsem se odhodlal proto, abyste se už vážně vzchopili a nedali s sebou vláčet několika diktátory!"

Psali jsme:
Před 45 lety se upálil Jan Palach, otazníky zůstávají Éra normalizace už Čechy neděsí. Je to nebezpečné?
 

"Historik Dorko přesně zjistil, jak postupovala jeho sebeoběť a poslední den téměř po hodinách zdokumentoval," řekl pro Český rozhlas předseda Matice Slezské v Opavě Vlastimil Kočvara. Matice Slezská knihu Jan Zajíc vydala.

To, že Jan Zajíc vypil před zapálením kyselinu se tradovalo již od jeho smrti, píšou Lidovky.cz. Měl tak učinit proto, aby mu kyselina spálila hlasivky a nemohl křičet.  Nově objevená fakta však hovoří o něčem jiném. „Kyselinu měl s sebou ve skleničce, ale potom se po ohledání místa činu zjistilo, že kyselina je rozlitá. Kdyby vypil kyselinu, tak by byl vnitřně popálen a to se při pitvě nezjistilo," vysvětlil dále Kočvara.

„Následky byly trošku jiné než po první oběti, Janu Palachovi. Lidé už byli opatrnější, někteří byli váhaví, už se začaly projevovat obavy z represí. Ze strany státu už byly podniknuty potřebné kroky, aby se to tak nerozšířilo. Přesto byl jeho dopis na rozloučenou několikrát rozmnožen a rozeslán na vysoké školy v Ostravě, Olomouci, Brně a podobně," doplnil Českému rozhlasu Kočvara.

Související

Josef Toufar před „svým“ kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti. Komentář

Toufar se Zajícem se postavili komunistické zvůli, vydechli na výročí bolševického puče. Jejich hrdinství přebijí vše zlé

Jejich hrdinství přebijí dnešní tragické datum 25. února 1948, kdy komunisté po puči převzali moc nad zemí a během totality bolševická vláda tento den oslavovala jako Vítězný únor či Vítězství pracujícího lidu. Přesto je zrůdné výročí, při němž národ přišel o svobodu a demokracii, spojené s osobnostmi, které našly odvahu vzepřít se rudé zvůli. Nesmíme dnes zapomenout na umučeného kněze Josefa Toufara a studenta Jana Zajíce, který se upálil proti letargii společnosti v nastupující normalizace stejně jako Jan Palach. Oba vydechli ve stejný den, i když mezi jejich odchodem je rozdíl devatenácti let. Toufar skonal v roce 1950, Zajíc zemřel roku 1969. Díky nim může být 25. únor připomínkou statečnosti těch, kteří dokázali vzdorovat režimu prohlášenému zákonem z roku 1993 za zločinný, nelegitimní a zavrženíhodný. Oba si rozhodně zaslouží větší pozornost než bolševický převrat. Dovedli se zlu postavit.
Ztohoven

U Stalina zaplály ohně: Skupina Ztohoven zapálila bronzové mísy na Letné

To místo je prokleté. Stávala tam kdysi, v letech 1955-1962, socha Josefa Vissarionoviče Stalina. Dnes ráno tam zaplály ohně – ve dvou postranních bronzových mísách. Za performancí, která poděsila několik Pražanů, stojí umělecká skupina Ztohoven, proslulá hned několika předchozími akcemi, naposledy vyvěšením červených trenýrek na Pražském hradě.

Více souvisejících

Jan Zajíc Komunismus

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 56 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Robert Fico

Atentátník na Fica se sám stal terčem útoku

Údajný útočník, který ve středu střílel na slovenského premiéra Roberta Fica, se v roce 2016 stal sám terčem útoku. Juraj Cintula tehdy pracoval jako ochranka obchodního domu ve městě Levice.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Harapes

Zemřel známý baletní mistr Vlastimil Harapes

Česko zasáhla ve středu smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. O jeho úmrtí informovalo Národní divadlo. Harapes v poslední době bojoval s vážnými zdravotními problémy. 

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Česká televize, ilustrační foto

Ministerstvo kultury navrhlo od příštího roku zvýšení koncesionářských poplatků

Česká televize získá příští rok díky zvýšení koncesionářských poplatků navíc 865 milionů korun a Český rozhlas si polepší o 331 milionů korun. Ministerstvo kultury navrhuje od roku 2025 zvýšit televizní poplatek o 15 Kč na 150 Kč měsíčně a rozhlasový poplatek o 10 Kč na 55 Kč měsíčně, jak uvedl ministr kultury Martin Baxa (ODS) na dnešní tiskové konferenci. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Češi začnou nejvíce umírat na rakovinu, varují lékaři. Onemocní jí polovina lidí

Podle onkologů bude rakovina v roce 2030 nejčastější příčinou úmrtí v České republice. V současnosti vedou onemocnění srdce, ale nádory již nyní způsobují přibližně 28.000 úmrtí ročně, což představuje čtvrtinu všech úmrtí.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy