V Lánech se vzpomínalo na Masaryka. Měl prezident milenku?

Lány - Stovky lidí dnes v lánském Muzeu T. G. Masaryka vzpomínaly na prvního československého prezidenta. Jeho památku uctili položením věnců k Masarykově jezdecké soše. V pátek uplynulo 164 let od jeho narození. K této příležitosti byla v muzeu zahájena výstava Masaryk a gastronomie.

Osobnost prezidenta si přišli připomenout například desítky členů Svazu bojovníků za svobodu, členové Československé obce legionářské, místopředseda ODS Martin Kupka i krajský radní pro kulturu Zdeněk Štefek (KSČM). Oba politici připomněli Masarykův boj za pravdu a změnu systému směrem k demokracii.

Ředitelka muzea Magdalena Elznicová Mikesková ČTK řekla, že zájem o vzpomínkové akce rok od roku stoupá. "Oslavy osobnosti Masaryka se v muzeu konají už jedenáctým rokem a letos už podruhé jsou spojené s ochutnávkami prvorepublikové kuchyně," uvedla ředitelka. Je autorkou myšlenky výstavy Masaryk a gastronomie, která potrvá do 4. května.

Zajímavým tématem, ke kterému se média a historici stále vrací, je vztah Masaryka k ženám, zejména k Oldře Sedlmayerové. Zaujala také Michaelu Košťálovou (autorku knihy Rodokmen a soukromí TGM), ale nepřipomíná ji pouze v roli milenky, jak je často zkratkovitě uváděna. Snaží se ji ukázat jako ženu s vlastním osudem, který se v jedné chvíli propojil s životem Masaryka. Podle Michaely Košťálové byla Oldra spíše múzou, která probudila dávné Masarykovy literární ambice, a tím si zajistila místo v prezidentově srdci. Píše o tom rozhlas.cz.

Například v roc 1928 T.G.M. Oldře napsal: „...Děkuji ti za Tvůj dlouhý dopis – jak si ho vážím, napsaného v horečce! Olo, Ty mě opravdu máš ráda. Pánbůh Ti zaplať za Tvou lásku!..."

V roce 1931 najdeme jeden z dopisů, který je často citován při dokládání mileneckého poměru: „...Chodí mně dnem nocí hlavou Tvoje báseň; zase mám návrhy a posílám Ti je. Nech zatím všeho ostatního psaní, obuj se do té básně, z toho by něco mohlo být, Olo! Já jsem vyprahlým po Tobě, je to hrozné, nemohu se dočkat té Prahy; tak zle jsem to nikdy nezakusil, jak teď – Bůh ví, proč a zač, ale jen být s Tebou a bude pak klid a pokoj. A když já nemám než Tebe!...".

Ale v roce 1933 je už v listech citelný chlad: „...Poznámek k románu nemám mnoho. Upozornil jsem na jednom místě, jak by se verš dal upravit přemístěním slov, ale tato stránka práce zasluhuje Vaši pozornost. Čtu-li hlasitě ty verše, spád často je zadrhnut."

Související

V Česku se konají pietní akty připomínající sedmidenní válku o Těšínsko. Rozhovor

105 let od sedmidenní války. Hranice Československa i Polska se zrodily v krvi, upozorňuje historik

Před 105 lety, 23. ledna 1919, zahájily československé ozbrojené síly operaci v Těšínsku, která měla vyřešit tamní teritoriální spor s Polskem. Přestože boje o území nepředstavovaly v dobovém kontextu střední a východní Evropy výjimečnou událost, vypuknutí takzvané sedmidenní války a její průběh byly pro polskou stranu nemilým překvapením, konstatuje historik Vladimír Černý z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil například to, proč bylo Těšínsko vnímáno jako důležitý region, jak Praha a Varšava obhajovaly své nároky na něj nebo z jakého důvody západní velmoci vnímaly konflikt souběžně jako marginální záležitostí, ale i negativní, potenciálně nebezpečný precedent. 
Socha T.G.Masaryka na Hradčanském náměstí

Ukrajinští emigranti si v meziválečné Praze založili básnickou školu, podporoval ji i Masaryk

Když na počátku roku 1919 obsadila Rudá armáda Ukrajinskou lidovou republiku a připojila ji k Sovětskému svazu, přestalo být pro ukrajinskou protirežimně smýšlející inteligenci bezpečno. Proto mnoho intelektuálů uprchlo ze země a hledalo azyl v jiných státech. V Československu se tehdy sešla celá řada ukrajinských básníků, kteří se v Praze sdružili do uskupení nazývaného Pražská škola ukrajinských emigrantských básníků. Značnou podporu jí poskytl i prezident Tomáš Garrigue Masaryk. 

Více souvisejících

Tomáš Garrigue Masaryk (T.G.M.) Zámek Lány

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy