Jak to bylo s trafikami a špehováním? Nagyová opět odmítla vypovídat

Praha - Bývalá šéfka kabinetu expremiéra Nečase Jana Nagyová (nyní Nečasová) dnes znovu odmítla vypovídat na policii, která ji pozvala k výslechu. Novinářům to řekl její advokát Eduard Bruna. Výslech se měl týkat několika případů a podle Bruny je ještě potřeba vyslechnout další obviněné.

Nečasová dorazila do budovy Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu na pražském Perštýně krátce před 14:00 a zdržela se zhruba půl hodiny. "Paní magistra využila svého práva nevypovídat a nevypovídala. Ještě je potřeba dovyslechnout některé obviněné," dodal Bruna. Měl by mezi nimi být také podnikatel Ivo Rittig. Další termíny výslechů ale nejsou zatím naplánované. Výslech vedl dozorující státní zástupce Ivo Ištvan, který odmítl vyšetřování komentovat.

Podle Bruny se policisté chtěli ptát na údajné zneužití Vojenského zpravodajství, podezření z uplácení poslanců funkcemi a také obvinění z vynášení informací Bezpečnostní informační služby. Nečasová byla u výslechu již několikrát, vždy odmítala vypovídat.

Detektivy už loni při razii na Úřadu vlády zarazilo, jaký nepořádek byl v utajovaných dokumentech, jež měl exšéf Úřadu vlády Lubomír Poul na starosti. Především ve zprávách tajných služeb. Podle informací MF DNES kriminalisté objevili, že listiny s různým stupněm utajení nebyly uloženy ve střežené spisovně či trezoru, ale třeba v obyčejné skříni.

MF DNES dále zjistila, že policie i Národní bezpečnostní úřad nyní prověřují, zda utajované informace neunikaly záměrně. Konkrétně k Janě Nagyové. A zda je nezneužívala.

"Toto prověřování je vedeno v utajeném režimu," řekl redakci zdroj blízký vyšetřování. Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan, který vyšetřování kauzy vede, ve spisu přímo uvádí, že Nagyová byla v kontaktu se spolupracovníky lobbisty Iva Rittiga a "informovala je o obsahu zpráv tajné služby BIS, které se mohly týkat aktivit podezřelých".

Když se Nečas stal ministrem práce a sociálních věcí, Nagyová byla od září 2006 do srpna 2009 ředitelkou odboru kanceláře ministra. Po pádu Topolánkovy vlády od září do prosince 2009 podnikala v poradenské činnosti v oblasti sociální politiky. Od ledna 2010 do července 2010 byla poradkyní ministra obrany Fischerovy vlády Martina Bartáka nominovaného ODS; místo jí zajistil Nečas.

Poté, co byl Nečas v červnu 2010 jmenován premiérem, přivedl Nagyovou s sebou jako vrchní ředitelku Sekce kabinetu předsedy vlády České republiky; zároveň měla funkci jeho poslanecké asistentky. Už o dva měsíce dříve, když se po odstoupení Mirka Topolánka stal Nečas volebním lídrem, se v médiích objevily spekulace o jeho mimomanželském poměru s Nagyovou.

Související

Jana Nagyová a Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo.

Expremiér Babiš byl opět zproštěn obžaloby v kauze Čapí hnízdo

Pražský městský soud i podruhé zprostil expremiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou obžaloby v kauze Čapí hnízdo. Hlavní líčení při opakovaném projednávání rozsudku trvalo jen jeden den. Babiš si rozhodnutí soudu osobně nevyslechl, síň opustil po pronesení závěrečné řeči. 

Více souvisejících

Jana Nagyová Ivo Rittig Policie ČR

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Francie, Paříž, ilustrační foto

Francie volí ve druhém kole parlament. Účast je extrémně vysoká

Druhého kola francouzských parlamentních voleb se do nedělního poledne zúčastnilo přibližně 26,63 procenta voličů, což je více než v prvním kole a nejvýše od roku 1981. Vysoký zájem o hlasování potvrdili představitelé tamního ministerstva vnitra, uvedl server France 24.

včera

včera

Fotografie zachycuje bývalého generálního tajemníka SSSR Michaila Gorbačova v britském dokumentu stanice BBC.

"Chtěli něco slyšet, prostě!" Eroze Varšavské smlouvy započala před 35 lety

Dvoudenní summit organizace Varšavské smlouvy v rumunské metropoli, který začal 7. července 1989, proběhl v době historických změn. Doznívaly poslední pomyslné výstřely studené války a rozpadaly se hlavní nosné pilíře komunistické moci ve východní části železnou oponou rozdělené Evropy. Bukurešťská vrcholná schůzka vojensko-politické aliance Sovětského svazu a jeho šesti spojeneckých zemí tak byla dle vzpomínek pamětníků ve srovnání s předchozími „děsivě jiná“. Ačkoliv zůstává veřejnosti téměř neznámá, patří ke klíčovým momentům na cestě k rozpadu východního bloku. 

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

EURO 2024: Nizozemci dokázali otočit duel s Tureckem a po 20 letech slaví postup do semifinále

Až do posledního čtvrtfinále si fotbaloví fanoušci museli počkat na konečně atraktivnější zápas. Ve večerním Berlíně se o něj v sobotu postarali nejen Nizozemci, ale i Turci svou bojovnost, která vedla jak k nečekanému otevření skóre z jejich strany, o což se ve 35. minutě po rohovém kopu postaral Akaydin a která pak taktéž vedla k hektickému a zajímavému závěru zápasu, kdy svěřenci kouče Ronalda Koemana dělali všechno, co mohli, aby ubránili své jednobrankové vedení. K němu „oranžoví“ dospěli díky De Vrijovi a Müldürově vlastnímu gólu. I proto si tak Nizozemci po dvaceti letech zahrají na fotbalovém Euru v semifinále. 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

EURO 2024: Anglie opět svým fotbalem nenadchla, poprvé od roku 1996 ale uspěla v penaltovém rozstřelu a postoupila

Stejně jako v předešlých zápasech na tomto evropském šampionátu tak ani tentokrát ve čtvrtfinále fotbalisté Anglie nikterak fotbalovou veřejnost svým výkonem neoslnili. Po většinu duelu se Švýcarskem se jednalo z obou stran o statické taktické šachy, přičemž se na první gól čekalo až do 75. minuty. To otevřeli skóre Švýcaři zásluhou Embola, ovšem jen pět minut na to se Angličanům podařilo srovnat díky Sakovi. I třetí čtvrtfinále tak šlo do prodloužení a stejně jako páteční duel Portugalska s Francií, tak i tentokrát nakonec o postupujícím musely rozhodnout penalty. Ty i díky Akanjiho neúspěchu zvládli Angličané, kteří se tak radovali z prvního postupu přes penalty na velkém turnaji od roku 1996. 

včera

včera

včera

Josef Šlerka

Soumrak mediálního trhu. O úspěchu českých vydavatelů už dávno nerozhodují čtenáři

Český mediální trh se pomalu ale jistě stává světovým unikátem. Jednička na trhu, Seznam.cz, dal díky své službě Newsfeed vzniknout plejádě více či méně zajímavých webů, které by se jinak na běžném a férovém trhu kvůli masivní konkurenci neprosadily. Oproti tomu stojí Nadační fond (údajně) nezávislé žurnalistiky (NFNŽ), který se snaží danou změť webů korigovat a rozhodovat o tom, který je kvalitní a který nikoliv. Nyní spolu oba subjekty spolupracují a mediální trh tak ovládají, jak se jim zlíbí. Jako samozvané regulační orgány bez sebemenšího dozoru. Tím vzniká situace, která ve světě nemá obdoby.

včera

včera

včera

včera

Francie, Paříž, ilustrační foto

Ve Francii odstartovalo druhé kolo parlamentních voleb

V neděli v 8:00 se ve Francii otevřely volební místnosti pro druhé kolo předčasných parlamentních voleb, které by mohly představovat významný moment v historii země a ovlivnit evropskou politiku, uvedl server France24.

včera

včera

včera

Počasí bude příští týden tropické. Teploty vyrostou na 35 stupňů

Česko má před sebou tropický týden. Podle ČHMÚ.cz vyrostou denní maxima až na 35 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy