Na česká média se valí kritika: Vyvoláváte nenávist k Rusku. ČT se brání

Praha - Občanské iniciativy dnes dopoledne kritizovaly média za jejich dosavadní informování o krizi na Ukrajině. Ve společném apelu je vyzvaly, aby upustila od údajné manipulace a nevnucovala lidem přesvědčení, že válka a vraždění lidí je cosi normálního a běžného v lidském životě. K veřejnému prohlášení si zástupci Apelu občanských iniciativ vybrali místo před sídlem České televize na Kavčích horách.

Mezi občanskými iniciativy jsou Ne základnám, Hnutí za přímou demokracii, Nezávislá media a Přátelé Srbů na Kosovu. Krizi na Ukrajině podle nich média líčí jednostranně a svoji moc uplatňují k vyvolání nenávisti k Rusku. 

"Media, zejména veřejnoprávní Česká televize, její pracovníci, jsou za svou práci odpovědní," míní autoři výzvy. Česká televize na dotaz ČTK uvedla, že po celou dobu konfliktu podává maximálně vyvážené zpravodajství s vysokým podílem původních informací přímo z místa.

"Česká televize přinášela intenzivní zpravodajství o vývoji událostí na Ukrajině od počátku a díky tomu, že měla, jako jedno z mála médií v České republice, své vlastní zkušené zahraniční zpravodaje na místě, mohla divákům přinášet takřka okamžitě autentické informace," sdělila mluvčí Alžběta Plívová.

Spisovatelka Lenka Procházková z občanského sdružení Nezávislá média při kritice poukázala například na události v Oděse. "Ohromeně hledíme na snímky lidí zavražděných v Oděse a pak si s děsem čteme komentář českého novináře, který od svého psacího stolu v Praze vytypoval v zuhelnatělých ostatcích obětí ruské agenty," uvedla. Obhajobou extrémních postojů západních politiků a jejich spolupráce s "fašistickou juntou" se podle ní česká média snaží obrátit nenávist proti zástupnému viníkovi. 

Takže jako v Rusku?

Rus­ká média a politici si vystačí s falzifikáty a každou drobnou potyčku mohou nafouk­nout do obrovských rozměrů. Umožňuje jim to zarámování události do velkého pří­běhu boje ruského společenství proti spo­lečnému nepříteli, který představuje základní zdroj jeho identity a hrdosti.

Jak ve svém blogu připomněl americký historik a autor knihy Krvavé země Timothy Snyder, propaganda je především snem o tom, co má přijít, její základní funk­cí není reprezentace současnosti, ale vytvá­ření reality budoucnosti.

Pokud si východ­ní a jižní Ukrajinu představíme jako psy­chickou krajinu složenou ze společen­ských i osobních identit a vazeb, které se u velké části obyvatel obracejí spíše k Rus­ku než k Evropě, může Putin dobře zvlád­nutou propagandou rozdmýchat konflikt, jenž extremismus a občanskou válku, exi­stující zatím jen ve virtuální realitě médií, přivede k životu. Stejně jako se to podařilo syrskému prezidentu Asadovi, kterému v tom ostatně ruská strana zdatně sekundo­vala.

Nejde o to, že bychom neměli chtít silné Rusko, rozhodně bychom ho ale neměli chtít silné na úkor jiných států, a pokud by pokračovalo v dalším záboru ukrajinského území, měli bychom přikročit k použití od­povídající síly, včetně té české. Prolamovat blokádu propagandy je možné i tím, že hned na začátku pochopíme její motivy a pravidla, nepřijmeme její stereotypy a ne­necháme Rusko zahnat do izolace. Z dlou­hodobého hlediska je pak nejúčinnější po­kračovat v podpoře ruské občanské společ­nosti, která snad ještě může svou reprezen­taci přimět k odpovědnému chování. Pro­paganda se totiž nejlépe rozleptává ze­vnitř, uvedl sinagl.cz.

Související

Letošní štědrovečerní pohádkou budou Tři princezny. (foto: Jaroslav Fikota)

ČT představila vánoční program. Štědrovečerní pohádkou jsou Tři princezny

Sváteční program České televize začne už 1. prosince na ČT1 přímým přenosem prvního ze čtyř charitativních adventních koncertů. Na Štědrý den bude mít premiéru výpravná pohádka Tři princezny a vstup do nového roku diváci oslaví s osobnostmi české hudební scény v zábavním pořadu Muzikálová noc plná hvězd. ČT o tom informovala v tiskové zprávě.

Více souvisejících

Česká televize Ukrajinská krize Lenka Procházková

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy