Posloucháte rádio při práci? Můžete skončit u soudu, OAZA hlídá

Brno - Krajský soud v Hradci Králové musí znovu řešit spor mezi prodejcem kol a Ochrannou asociací zvukařů - autorů kvůli rozhlasovému přijímači v provozovně. Ústavní soud (ÚS) vyhověl stížnosti firmy Velo CZ, jež měla podle původního verdiktu zaplatit 2093 korun. Ve stížnosti argumentovala tím, že si rádio pouštěla zaměstnankyně pouze pro svou potřebu při práci. V podobných sporech by měla justice podrobněji zkoumat konkrétní okolnosti, zdůraznil ÚS v nálezu.

Podle původního verdiktu krajského soudu firma při svém podnikání zpřístupňovala zákazníkům rozhlasové vysílání, a tím se obohatila na úkor mistrů zvuku, s jejichž asociací neměla licenční smlouvu. Firma v ústavní stížnosti tvrdila, že se hradecký soud vůbec nevypořádal s jejími argumenty - například s tím, že z provozu rádia neměla žádný přímý ani nepřímý obchodní prospěch.

Ochranná asociace zvukařů - autorů (OAZA) patří do skupiny takzvaných kolektivních správců autorských práv, podobně jako třeba známější Divadelní, literární a audiovizuální agentura Dilia a Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním (OSA).

Pokud chce uživatel užít dílo, na kterém se jako autor podílel i mistr zvuku (zvukové nebo zvukově obrazové dílo), musí zaplatit autorskou odměnu, a to za poskytnutí souhlasu k užití díla. Každé autorské dílo je možné užít pouze se souhlasem autora, dědice nebo jiné osoby, která je pověřena výkonem autorských práv – v případě mistrů zvuku to je OAZA. V případě, že by uživatel užil autorské dílo bez souhlasu, porušil by tím práva autora a vystavil se sankcím, které stanovuje český právní řád (především §40 Autorského zákona), uvádí se na stránkách oaza.eu.

Zná to každý podnikatel, který má veřejně přístupnou provozovnu a chce svým zákazníkům zpříjemnit čas v ní strávený poslechem hudby. Za tu se ovšem musí platit. Nejen, že se hradí koncesionářské poplatky za veřejnoprávní rozhlas, ale peníze se odvádí také organizacím zastupující autory.

Zatímco v prvním případě se jedná o 540 korun ročně za každý držený rozhlasový přijímač, v druhém mívá konečná částka za první číslicí minimálně tři nuly. Inspektoři OSA jsou často těmi prvními, kteří do nově otevřené provozovny zavítají. Není výjimkou, že předběhnou i hygienu, uvedl server Podnikatel.cz.

Dlužníkům hrozí soudní žaloby, neevidovaným poplatníkům pokuty ve výši 10 000 korun za každý neevidovaný televizní přijímač. Česká televize loni udělila pokuty ve výši 13 milionů korun. V případě nepřihlášených rozhlasových přijímačů lze uplatňovat přirážku 5000 korun za každý neohlášený přijímač. Další 1000 korun pak činí přirážka k případnému dluhu na rozhlasovém poplatku a neplnění evidenčních povinností, tedy ohlašování změn. OSA je v tomto benevolentnější. V případě, že podnikatel není schopen uhradit odměnu najednou, lze se svazem uzavřít splátkový kalendář.

Související

Více souvisejících

Ústavní soud ČR poplatky

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Kladno, ilustrační fotografie.

Litvínov představil nové trenéry. Změny hlásí i realizační tým na Kladně

Hokejisty Litvínova bude od nové sezóny 2025/26 trénovat sparťanská legenda Michal Broš, jemuž budou nejbližšími pomocníky další sparťanská ikona František Ptáček a Jakub Petr. Jediným, kdo zůstává na své pozici, je trenér brankářů Zdeněk Orct. Novinky hlásí i realizační tým na Kladně, kde sice v roli hlavního kouče nadále zůstává David Čermák, ovšem nově mu budou pomáhat Ivan Majeský s Václavem Sýkorou.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Miloš Zeman

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše

Exprezident Miloš Zeman očekává návrat Andreje Babiše na premiérský post, naznačují to jeho slova v rozhovoru pro slovenskou televizi TA3. Babišův comeback do čela vlády by podle něj vedl ke zlepšení vztahů Česka se Slovenskem. Cestu slovenského premiéra Roberta Fica za Vladimirem Putinem do Moskvy označil za legitimní.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Ilustrační fotografie.

Co vařit na jaře? Inspirace pro jídelníček ze starých kuchařek

Jaro v kuchyni, to jsou čerstvé bylinky a první plody, k nimž patří třeba ředkvičky nebo listová zelenina. Že je vhodné tyto zdroje vitamínů a zdraví prospěšných látek po dlouhé zimě zařadit do jídelníčku, to věděli již naši předci, ať už ve středověku nebo před 200 či 100 lety. Inspiraci na jarní jídelníček proto můžeme čerpat ze starých kuchařek, třeba těch středověkých nebo slavné Magdaleny Dobromily Rettigové. Tyto recepty jsou zdravé, výživné a navíc snadné i levné.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 15 hodinami

včera

včera

Donald Trump

USA rozjíždí další diplomatický spor. Trump vyhrožuje Mexiku kvůli vodě

Mexiko se rozhodlo okamžitě doručit vodu texaským farmářům, aby kompenzovalo nedodržení staré 81leté smlouvy o sdílení vody s USA, která vyvolala diplomatické napětí a vyhrožování Donaldem Trumpem zavedením cel. Prezidentka Mexika, Claudia Sheinbaum, uvedla v pátek, že země hledá alternativy, jak vyhovět této smlouvě. Návrh již byl odeslán americkým představitelům.

včera

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority

Spojené státy odvolaly vedoucí americké vojenské základny v Grónsku poté, co údajně rozeslala interní e-mail, v němž se distancovala od výroků viceprezidenta JD Vance vůči Dánsku. Podle velení vesmírných operací americké armády byla plukovnice Susannah Meyersová odvolána z velení základny Pituffik kvůli "ztrátě důvěry v její schopnost vést".

včera

Trump má 90 dní na uzavření 150 obchodních dohod. Finanční trhy tomu nevěří

Americký prezident Donald Trump a jeho poradci tvrdí, že jejich strategie byla od začátku jasná – vyvolat strach prostřednictvím vysokých cel a donutit svět k vyjednávání. S výjimkou Číny pak podle tohoto scénáře USA ustoupí od nejtvrdších tarifních opatření a dohodnou nové obchodní smlouvy se zeměmi po celém světě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy