Posloucháte rádio při práci? Můžete skončit u soudu, OAZA hlídá

Brno - Krajský soud v Hradci Králové musí znovu řešit spor mezi prodejcem kol a Ochrannou asociací zvukařů - autorů kvůli rozhlasovému přijímači v provozovně. Ústavní soud (ÚS) vyhověl stížnosti firmy Velo CZ, jež měla podle původního verdiktu zaplatit 2093 korun. Ve stížnosti argumentovala tím, že si rádio pouštěla zaměstnankyně pouze pro svou potřebu při práci. V podobných sporech by měla justice podrobněji zkoumat konkrétní okolnosti, zdůraznil ÚS v nálezu.

Podle původního verdiktu krajského soudu firma při svém podnikání zpřístupňovala zákazníkům rozhlasové vysílání, a tím se obohatila na úkor mistrů zvuku, s jejichž asociací neměla licenční smlouvu. Firma v ústavní stížnosti tvrdila, že se hradecký soud vůbec nevypořádal s jejími argumenty - například s tím, že z provozu rádia neměla žádný přímý ani nepřímý obchodní prospěch.

Ochranná asociace zvukařů - autorů (OAZA) patří do skupiny takzvaných kolektivních správců autorských práv, podobně jako třeba známější Divadelní, literární a audiovizuální agentura Dilia a Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním (OSA).

Pokud chce uživatel užít dílo, na kterém se jako autor podílel i mistr zvuku (zvukové nebo zvukově obrazové dílo), musí zaplatit autorskou odměnu, a to za poskytnutí souhlasu k užití díla. Každé autorské dílo je možné užít pouze se souhlasem autora, dědice nebo jiné osoby, která je pověřena výkonem autorských práv – v případě mistrů zvuku to je OAZA. V případě, že by uživatel užil autorské dílo bez souhlasu, porušil by tím práva autora a vystavil se sankcím, které stanovuje český právní řád (především §40 Autorského zákona), uvádí se na stránkách oaza.eu.

Zná to každý podnikatel, který má veřejně přístupnou provozovnu a chce svým zákazníkům zpříjemnit čas v ní strávený poslechem hudby. Za tu se ovšem musí platit. Nejen, že se hradí koncesionářské poplatky za veřejnoprávní rozhlas, ale peníze se odvádí také organizacím zastupující autory.

Zatímco v prvním případě se jedná o 540 korun ročně za každý držený rozhlasový přijímač, v druhém mívá konečná částka za první číslicí minimálně tři nuly. Inspektoři OSA jsou často těmi prvními, kteří do nově otevřené provozovny zavítají. Není výjimkou, že předběhnou i hygienu, uvedl server Podnikatel.cz.

Dlužníkům hrozí soudní žaloby, neevidovaným poplatníkům pokuty ve výši 10 000 korun za každý neevidovaný televizní přijímač. Česká televize loni udělila pokuty ve výši 13 milionů korun. V případě nepřihlášených rozhlasových přijímačů lze uplatňovat přirážku 5000 korun za každý neohlášený přijímač. Další 1000 korun pak činí přirážka k případnému dluhu na rozhlasovém poplatku a neplnění evidenčních povinností, tedy ohlašování změn. OSA je v tomto benevolentnější. V případě, že podnikatel není schopen uhradit odměnu najednou, lze se svazem uzavřít splátkový kalendář.

Související

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Jsou v tom nevinně? Jurečka vysvětluje, proč mají růst platy politiků

Vlnu nevole u české veřejnosti vzbudila informace, že platy politiků od ledna opět stoupnou. Vláda sice od návrhu nedává zcela ruce pryč, ale snaží si je nad ním umýt. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) totiž výdělky porostou kvůli letošnímu rozhodnutí ústavních soudců. 

Více souvisejících

Ústavní soud ČR poplatky

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy