Velký přehled pravidel pro české turisty. Co pro ně v současnosti platí?

Na začátku první vlny pandemie se nejen Česko, ale i další země uchýlily k jednomu z nejradikálnějších opatření, a to uzavření svých hranic. Rozvolňování omezení v oblasti cestování bylo jedním z posledních kroků, po nichž jednotlivé vlády sáhly. Došlo k němu až v červnu, kdy se život v podstatě vrátil do normálu.

V Česku začal od 15. června platit takzvaný semafor pro Evropu, jehož barvy reflektují míru nebezpečí infekce v jednotlivých státech, na základě čehož se pak odvíjí i podmínky případného návratu či vstupu do ČR z těchto zemí. Češi, kteří se vrátí z oblastí nízkého a středního rizika, se mohou do své vlasti vrátit bez jakýchkoli omezení typu karanténa nebo negativní test na covid-19.

Touto povinností jsou vázáni pouze v případě červených států, v nichž je riziko vysoké, mezi něž patří například Rumunsko a od 24. srpna Španělsko, vyjma Kanárských ostrovů. V potaz je ale třeba brát nejen opatření ze strany Česka, nýbrž i jednotlivých zemí. Čeští občané například stále nemohou volně cestovat do Finska. Jedou-li do Norska, Estonska nebo Slovinska, musejí se podrobit izolaci. 

O podrobných podmínkách cestování do jednotlivých zemí, a to nejen z českého, nýbrž i tamního pohledu, informoval server CNN Prima NEWS.

Spojené království - Lze cestovat bez omezení.

Estonsko - Tallinn se rozhodl vyškrtnout Česko ze seznamu bezpečných zemí na začátku července, aby jej pak na něj opět vrátil, a 24. července jej z něj znovu vyřadil. Čeští občané, kteří do pobaltského státu přicestují, musejí do 14denní karantény. Jinak tomu není ani v sousedním Lotyšsku.

Finsko - Do země tisíce jezer nelze přicestovat. Češi stejně jako většina ostatních členských států nepatří mezi země, z nichž je do Finska volný vstup. Chtějí-li do něj zavítat, musejí k tomu mít důvod, a po vstupu země absolvovat dvoutýdenní izolaci. 

Francie - Neomezený vstup, kromě zámořských departmentů.

Itálie - Země je turistům otevřená od 3. června.

Kypr - Na ostrov lze přicestovat za účelem turistiky, ale s povinností se prokázat maximálně tři dny starým negativním testem na covid-19.

Maďarsko - Vstup i návrat bez omezení.

Německo - Vstup i návrat bez omezení.

Norsko - Osoby cestující z Česka se musejí s platností od 8. 8. podrobit desetidenní karanténě.

Polsko - Vstup i návrat bez omezení.

Rakousko - Vstup i návrat bez omezení.

Rumunsko - Rumunsko je z českého hlediska považované za rizikovou zemi a občané vracejí se do vlasti jsou povinní se buďto podrobit testu, anebo podstoupit dvoutýdenní izolaci.

Řecko - Athény původně zamýšlely povinnost českých turistů se od 17. srpna prokázat negativním testem na koronavirus, ale nakonec od toho po intervenci českého premiéra Andreje Babiše (ANO) a české diplomacie upustily. Lidé, kteří do země cestují přes pozemní hranici, se ale tomu nevyhnou. Test nesmí být starší více než 72 hodin a musí obsahovat také přílohu potvrzující negativní diagnózu v angličtině.

Slovensko - Vstup i návrat bez omezení.

Slovinsko - Lublaň se podobně jako Tallinn rozhodla zpočátku vyřadit Česko ze seznamu bezpečných států na začátku července, aby pak následně své rozhodnutí zmírnila, a omezila jej pouze na lokální ohnisko nákazy Moravskoslezský kraj. Od 17. července směli Češi bez omezení znovu cestovat do Slovinska, ale počínaje 7. srpnem jim to bylo znovu znemožněno. Až na výjimky musejí absolvovat povinnou dvoutýdenní karanténu. Jednou z nich je tranzit, který ale nesmí přesáhnout časový interval dvanácti hodin. 

Španělsko - Od 24. srpna se budou muset Češi vracející se ze Španělska prokázat negativním testem, anebo se podrobit izolaci. Výjimkou budou jenom Kanárské ostrovy.

Švédsko –⁠  Vstup i návrat bez omezení.

Tunisko –⁠ Od začátku srpna se stal tento severoafrický stát a dovolenková destinace bezpečnou zemí z pohledu Česka. Od 26. srpna se ale budou zřejmě muset cestující do Tuniska, a to ze všech zemí, prokázat negativním testem na covid-19. To by se ale nemělo vztahovat na české turisty, které do země přicestují prostřednictvím cestovní kanceláře.

Související

Letadla, ilustrační foto

Trump znepokojuje Evropu. Počet zemí, které varují před cestou do USA, přibývá

Vzhledem ke zrušení některých ochran pro sexuální menšiny v USA nyní Nizozemsko zpřísňuje cestovní doporučení do USA pro osoby identifikující se jako LGBTQ+. Nizozemsko však není jediné. Podobné kroky podnikly i německé, francouzské, dánské a finské úřady. Belgie je také znepokojena kroky administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa a podobné kroky plánuje.
Portland, ilustrační foto

Do USA nejezděte. Stále více států vyzývá k úplnému bojkotu cestování

Stále větší počet států vydává varování před cestami do Spojených států a mnozí zahraniční turisté se rozhodují, zda USA při svých cestách úplně vynechat. Důvodem jsou změny politiky prezidenta Donalda Trumpa, celní opatření vůči spojencům a zpřísnění imigračních kontrol. Tento trend by mohl mít dalekosáhlé důsledky nejen pro americký turistický průmysl, ale i pro ekonomiku jako celek.

Více souvisejících

cestování evropa Tunisko zdraví Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Donald Trump

Kalifornie se vzbouřila. Trumpa žene k soudu

Kalifornský guvernér Gavin Newsom a generální prokurátor Rob Bonta ve středu podali žalobu na administrativu šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Prezident podle nich při uvalování rozsáhlých cel použil určité mimořádné pravomoci nezákonně.

včera

včera

Ilustrační foto

V Itálii se zřítila lanovka s lidmi, několik mrtvých

V italském regionu Kampánie došlo ve čtvrtek k vážné nehodě lanovky, která si vyžádala čtyři lidské životy a jednoho člověka v kritickém stavu. Tragédie se odehrála na vrcholu Monte Faito, přibližně 45 kilometrů jihovýchodně od Neapole. Informaci potvrdily horské záchranné složky i hasiči.

včera

včera

Donald Trump

Buď my, nebo Čína. Trump chystá plán, jak odstřihnout Čínu ze světového trhu

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa připravuje novou obchodní strategii, jejímž cílem je izolovat Čínu ze světového trhu. Podle informací deníku Wall Street Journal chce Bílý dům přesvědčit více než 70 obchodních partnerů USA, aby omezili své hospodářské vztahy s Pekingem výměnou za snížení amerických cel. Jedná se o dosud nejambicióznější krok v pokračující obchodní válce mezi dvěma největšími světovými ekonomikami.

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie

Auto na Nymbursku smetlo lidi stojící u odstaveného vozu, nejméně dva mrtví

Po tragické středě se i dnešek nese ve znamení smrtelných nehod na českých silnicích. V obci Kolaje na Nymbursku srazilo auto několik osob stojících u odstaveného vozu, dva lidé přišli o život, další dva utrpěli vážná zranění. Ke druhé tragické události došlo krátce před polednem na Orlickoústecku, kde mladý řidič nezvládl řízení a se spolujezdcem zahynul při nárazu do stromu.

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Prodlužujete válku, vzkázal Kreml Evropě. Musíme tlačit na vrahy, reaguje Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval západní partnery, aby zesílili tlak na Rusko, které podle něj dál využívá každý den i noc k zabíjení civilistů. Jeho prohlášení přichází krátce před dnešním klíčovým setkáním světových lídrů v Paříži a jen několik hodin poté, co ruské rakety a drony v noci udeřily na Dnipro, Oděsu, Sumy, Charkov a Doněck. Při útocích zahynuli tři lidé a dalších 28 utrpělo zranění.

včera

top 09

Zemřel Jaromír Štětina, bývalý europoslanec a zakladatel Člověka v tísni

Ve věku 82 let zemřel po dlouhé nemoci bývalý europoslanec, senátor, spisovatel a novinář Jaromír Štětina. Smutnou zprávu o jeho skonu potvrdil serveru iDNES.cz šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, s nímž Štětina v roce 1992 spoluzaložil tehdejší Nadaci Lidových novin, která se později transformovala v jednu z nejvýznamnějších českých humanitárních organizací.

včera

Emmanuel Macron

Macron přivítal Rubia a Witkoffa v Élysée, Meloniová míří za Trumpem do Bílého domu

Prezident Emmanuel Macron dnes na Elysejském paláci oficiálně přivítal amerického senátora Marca Rubia a realitního magnáta Stevena Witkoffa. Při setkání je doprovázel francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot. Podle francouzského prezidentského úřadu se Macron těsně před tím spojil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, což podtrhuje geopolitickou vážnost současné návštěvy americké delegace.

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Slovensko jde ve stopách Ruska. Schválilo kontroverzní zákon o neziskových organizacích

Slovenský parlament ve středu těsnou většinou přijal nový zákon, který zpřísňuje pravidla pro neziskové organizace. Opatření, jež podle kritiků nese znaky ruské legislativy, prošlo zrychleným legislativním procesem a získalo pouze nejnutnější počet 76 hlasů. Zákon ukládá neziskovým organizacím povinnost zveřejňovat informace o svých dárcích a zavádí sankce za jejich nezveřejnění.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Vladimir Putin vychválil Elona Muska. Přirovnal ho k sovětské legendě

Ruský prezident Vladimir Putin během projevu ke studentům na Baumanově moskevské státní technické univerzitě vyzdvihl Elona Muska. Podle něj jde o výjimečného člověka, který – ač žije ve Spojených státech – je posedlý vizí cesty na Mars. Takové osobnosti se podle Putina objevují jen zřídka, neboť jsou poháněny silnou ideou.

včera

Nové záběry z atentátu na Fica zveřejnila finská televize YLE

YLE: Dosud nezveřejněné děsivé záběry z atentátu na Roberta Fica

Dosud nezveřejněné záběry z atentátu na slovenského premiéra z května 2024 se nyní dostaly na veřejnost díky dokumentu finské televize. Syrové sekundy po výstřelech v Handlové zachycují dramatické momenty střelby z jiného úhlu a znovu oživují děsivé chvíle, které zasáhly nejen Slovensko, ale i širokou veřejnost ve střední Evropě.

včera

včera

včera

včera

Další bezohledný ruský útok. Dron v Dnipru zabil několik civilistů, mezi oběťmi i dítě

Ruský dronový útok na město Dnipro si ve čtvrtek v noci vyžádal tři mrtvé, včetně dítěte, a desítky zraněných. Útočníci zasáhli obytné domy, školní budovy i potravinářský závod. Incident se odehrál jen několik dní po podobně brutálních útocích balistickými raketami na Sumy a Kryvyj Rih, kde zemřely desítky civilistů včetně dětí.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy