Velký přehled pravidel pro české turisty. Co pro ně v současnosti platí?

Na začátku první vlny pandemie se nejen Česko, ale i další země uchýlily k jednomu z nejradikálnějších opatření, a to uzavření svých hranic. Rozvolňování omezení v oblasti cestování bylo jedním z posledních kroků, po nichž jednotlivé vlády sáhly. Došlo k němu až v červnu, kdy se život v podstatě vrátil do normálu.

V Česku začal od 15. června platit takzvaný semafor pro Evropu, jehož barvy reflektují míru nebezpečí infekce v jednotlivých státech, na základě čehož se pak odvíjí i podmínky případného návratu či vstupu do ČR z těchto zemí. Češi, kteří se vrátí z oblastí nízkého a středního rizika, se mohou do své vlasti vrátit bez jakýchkoli omezení typu karanténa nebo negativní test na covid-19.

Touto povinností jsou vázáni pouze v případě červených států, v nichž je riziko vysoké, mezi něž patří například Rumunsko a od 24. srpna Španělsko, vyjma Kanárských ostrovů. V potaz je ale třeba brát nejen opatření ze strany Česka, nýbrž i jednotlivých zemí. Čeští občané například stále nemohou volně cestovat do Finska. Jedou-li do Norska, Estonska nebo Slovinska, musejí se podrobit izolaci. 

O podrobných podmínkách cestování do jednotlivých zemí, a to nejen z českého, nýbrž i tamního pohledu, informoval server CNN Prima NEWS.

Spojené království - Lze cestovat bez omezení.

Estonsko - Tallinn se rozhodl vyškrtnout Česko ze seznamu bezpečných zemí na začátku července, aby jej pak na něj opět vrátil, a 24. července jej z něj znovu vyřadil. Čeští občané, kteří do pobaltského státu přicestují, musejí do 14denní karantény. Jinak tomu není ani v sousedním Lotyšsku.

Finsko - Do země tisíce jezer nelze přicestovat. Češi stejně jako většina ostatních členských států nepatří mezi země, z nichž je do Finska volný vstup. Chtějí-li do něj zavítat, musejí k tomu mít důvod, a po vstupu země absolvovat dvoutýdenní izolaci. 

Francie - Neomezený vstup, kromě zámořských departmentů.

Itálie - Země je turistům otevřená od 3. června.

Kypr - Na ostrov lze přicestovat za účelem turistiky, ale s povinností se prokázat maximálně tři dny starým negativním testem na covid-19.

Maďarsko - Vstup i návrat bez omezení.

Německo - Vstup i návrat bez omezení.

Norsko - Osoby cestující z Česka se musejí s platností od 8. 8. podrobit desetidenní karanténě.

Polsko - Vstup i návrat bez omezení.

Rakousko - Vstup i návrat bez omezení.

Rumunsko - Rumunsko je z českého hlediska považované za rizikovou zemi a občané vracejí se do vlasti jsou povinní se buďto podrobit testu, anebo podstoupit dvoutýdenní izolaci.

Řecko - Athény původně zamýšlely povinnost českých turistů se od 17. srpna prokázat negativním testem na koronavirus, ale nakonec od toho po intervenci českého premiéra Andreje Babiše (ANO) a české diplomacie upustily. Lidé, kteří do země cestují přes pozemní hranici, se ale tomu nevyhnou. Test nesmí být starší více než 72 hodin a musí obsahovat také přílohu potvrzující negativní diagnózu v angličtině.

Slovensko - Vstup i návrat bez omezení.

Slovinsko - Lublaň se podobně jako Tallinn rozhodla zpočátku vyřadit Česko ze seznamu bezpečných států na začátku července, aby pak následně své rozhodnutí zmírnila, a omezila jej pouze na lokální ohnisko nákazy Moravskoslezský kraj. Od 17. července směli Češi bez omezení znovu cestovat do Slovinska, ale počínaje 7. srpnem jim to bylo znovu znemožněno. Až na výjimky musejí absolvovat povinnou dvoutýdenní karanténu. Jednou z nich je tranzit, který ale nesmí přesáhnout časový interval dvanácti hodin. 

Španělsko - Od 24. srpna se budou muset Češi vracející se ze Španělska prokázat negativním testem, anebo se podrobit izolaci. Výjimkou budou jenom Kanárské ostrovy.

Švédsko –⁠  Vstup i návrat bez omezení.

Tunisko –⁠ Od začátku srpna se stal tento severoafrický stát a dovolenková destinace bezpečnou zemí z pohledu Česka. Od 26. srpna se ale budou zřejmě muset cestující do Tuniska, a to ze všech zemí, prokázat negativním testem na covid-19. To by se ale nemělo vztahovat na české turisty, které do země přicestují prostřednictvím cestovní kanceláře.

Související

Dovolená, ilustrační foto

Americký fenomén „pomstychtivého cestování“ skončil. Nejistota a strach brzdí zájem o dovolené

Během uplynulých čtyř let zaznamenal svět prudký nárůst cestování, když lidé po pandemii horečně doháněli ztracené zážitky. Tento fenomén, známý jako „revenge travel“ neboli pomstychtivé cestování, se však nyní náhle zadrhl. Podle cestovních expertů je hlavní příčinou kombinace ekonomické nejistoty, geopolitických obav a rostoucí nervozity z bezpečnosti.
Letadla, ilustrační foto

Trump znepokojuje Evropu. Počet zemí, které varují před cestou do USA, přibývá

Vzhledem ke zrušení některých ochran pro sexuální menšiny v USA nyní Nizozemsko zpřísňuje cestovní doporučení do USA pro osoby identifikující se jako LGBTQ+. Nizozemsko však není jediné. Podobné kroky podnikly i německé, francouzské, dánské a finské úřady. Belgie je také znepokojena kroky administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa a podobné kroky plánuje.

Více souvisejících

cestování evropa Tunisko zdraví Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Smrtící povodně mohou být novým normálem, varují experti. Je to jen Boží zásah, reaguje Bílý dům

Tragické povodně v texaské oblasti Hill Country, které si vyžádaly více než 100 životů, podle odborníků signalizují novou realitu v USA. Katastrofa přichází v době, kdy prezident Donald Trump a jeho spojenci oslabují nebo zcela ruší klíčové federální úřady, jež mají na starosti předpovídání počasí a zvládání krizí způsobených extrémním počasím.

před 49 minutami

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump odkládá nová cla a varuje 14 zemí. Půjde také po Japonsku a Jižní Koreji

Americký prezident Donald Trump odložil zavedení plánovaných vyšších cel na dovoz do Spojených států. Zároveň rozeslal dopis čtrnácti zemím, ve kterém podrobně popsal tarify, jimž budou jejich produkty potenciálně čelit. Původně měla nová cla vstoupit v platnost 9. července, ale Bílý dům je pozastavil kvůli probíhajícím obchodním jednáním.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Texas zasáhly ničivé povodně. Prohlédněte si galerii

Obětí povodní v Texasu je přes sto. Naděje na nalezení přeživších začíná být mizivá

Bleskové povodně, které zasáhly oblast řeky Guadalupe v Texasu, si vyžádaly přes sto obětí, desítky lidí zůstávají pohřešovány. Mezi mrtvými je i 27 dívek a členů personálu z tábora Camp Mystic. Záchranné práce pokračují, i když šance na nalezení přeživších s každou hodinou klesá. Stát Texas mobilizuje všechny dostupné síly, do pomoci se zapojují i záchranáři z jiných států. Počasí zůstává nevyzpytatelné a hrozí další srážky.

před 5 hodinami

Pomník mistra Jana Husa během vánočních trhů.

Pomník Jana Husa má 110 let. S dílem se pojily spory i tragédie

Šestého červencového dne roku 1915, o pětistém výročí upálení mistra Jana Husa, byl na pražském Staroměstském náměstí odhalen jeho pomník. Jeho vybudování se pojilo s vyostřenými spory mezi příznivci a odpůrci tohoto počinu, odhalení díla nedoprovázely okázalé slavnosti. Střety a emoce se s pomníkem váží po celou dobu jeho existence. A před 35 lety u něj došlo dokonce k tragédii.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Pozemní síly IDF operují na severu pásma Gazy.

Gaza před dalším příměřím: Desetitisíce mrtvých, rozvrácená infrastruktura a špatné diplomatické vyhlídky

V předvečer očekávaného příměří v pásmu Gazy, o němž jednají představitelé Izraele a Spojených států v Bílém domě, nadále přicházejí zprávy o devastujících ztrátách civilistů a infrastruktury. Podle OSN a palestinských úřadů zahynulo až 80 tisíc lidí, především žen a dětí. Humanitární organizace varují před kolapsem základních služeb a nárůstem migrace, zatímco diplomatická jednání čelí odporu a hluboké nedůvěře.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Jeffrey Epstein

Sliby chyby. Epsteinův seznam neexistuje, tvrdí americká justice

Ministerstvo spravedlnosti USA popřelo existenci tzv. Epsteinova seznamu a podkopalo sliby generální prokurátorky Pam Bondiové o zveřejnění kompromitujících dokumentů. Podle resortu žádný usvědčující seznam ani důkazy o vydírání prominentních osob neexistují. Tvrzení přichází navzdory rostoucímu tlaku veřejnosti, politiků i Trumpových příznivců, kteří Bondiovou a FBI viní ze záměrného zdržování kauzy.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Juraj Cintula

Na Slovensku začíná ostře sledovaný soud s atentátníkem na Fica

Muž, který vloni spáchal neúspěšný atentát na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD), se dnes poprvé postaví před soud. Důchodce Juraj C. je obžalován ze zvlášť závažného zločinu teroristického útoku. Hrozí mu až doživotí. Případ řeší Specializovaný trestní soud. 

před 10 hodinami

Počasí na měsíc. Nejtepleji má být na přelomu července a srpna

Česko si v minulém týdnu užilo tropické teploty, nyní se očekávají vydatné dešťové srážky. Z dlouhodobého hlediska má nadcházející období přinést průměrné letní počasí. Naznačuje to měsíční výhled Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy