Češi cestovali do zahraničí více než loni. Nejčastěji do Chorvatska

Češi leto v létě cestovali do zahraničí více než loni. Nejoblíbenější destinací bylo tradičně Chorvatsko, kam podle tamních úřadů zamířilo přes 750.000 Čechů. Je to téměř tolik jako před vypuknutím pandemie koronaviru. Oproti loňsku vzrostl až trojnásobně i provoz na pražském letišti. U turistů cestujících do ciziny byla po návratu zjištěna nákaza koronavirem celkem v řádu stovek případů.

Na dnešní tiskové konferenci to uvedl ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD). I přes meziroční nárůst letošní cestování stále zaostává za statistikami z období před vypuknutím koronavirové krize.

"Letošní letní sezona byla o poznání lepší než ta loňská. Podle dosavadních statistik cestovalo do blízkého zahraničí až o desítky tisíc lidí více než loni. I přesto bylo letošní léto v porovnání s předkrizovým obdobím netypické, protože stále platí několik omezení," uvedl Kulhánek.

Tradičně nejvíce Čechů během léta cestovalo do Chorvatska. Většina z nich tam jela autem, případně vlakem. Druhou nejvyhledávanější destinací bylo Řecko, kam létaly nejvytíženější letecké linky z Prahy. Zamířilo tam z Česka skoro 200.000 lidí. Dále následovalo Bulharsko s přibližně 120.000 českými turisty a Turecko, kam cestovalo asi 100.000 Čechů. Podle údajů cestovních kanceláří oproti loňsku nejvíce vzrostl zájem o cesty do Egypta, zájem byl u nich i o Španělsko, Řecko nebo Bulharsko. Propad naopak kanceláře zaznamenaly u dovolených v Tunisku, Rakousku nebo na Slovensku.

Náměstek ministra Martin Smolek uvedl, že za celé léto byla infekce nákazou covid-19 zjištěna po cestách do zahraničí ve stovkách případů. Nejvícemezi nimi bylo turistů, kteří se vrátili z Chorvatska, a to 266. Dále ze Španělska to bylo 144 lidí, z Bulharska 140, z Turecka 138. Z dalších zemí to bylo méně než 100 případů. Podle Kulhánka se většina zemí na letošní sezonu připravila s ohledem na pandemii a nastavená opatření byla mnohem lepší než loni.

Přes 40.000 Čechů se během léta zaregistrovalo do systému DROZD, který využívají české zastupitelské úřady například k informování českých turistů o mimořádných událostech, jako jsou přírodní katastrofy či teroristické útoky. Nejvíce turistů se zaregistrovalo v Chorvatsku, a to 7882. Následovalo Řecko a Itálie. Ministerstvo v systému rozeslalo přes 20.000 SMS zpráv a více než 42.000 mailů.

Ministerstvo na začátku léta spustilo informační web dovolena2021.cz, na němž lze nalézt podmínky pro vstup do vybraných dovolenkových destinací či pro návrat do České republiky. Podle statistik ho dosud navštívilo více než 1,5 milionu uživatelů.

Úřad během léta zřídil na pěti místech zvláštní konzulární jednatelství, konkrétně v Barceloně, bulharském Burgasu, chorvatské Rijece a Splitu a v maltské Vallettě. Posílen byl i konzulát na velvyslanectví v Aténách.

Ve frekventovaných turistických destinacích působily také společné policejní hlídky. Byly nasazeny tradičně v Chorvatsku a Bulharsku a nově rovněž v Albánii. Hlídky měly za úkol pomáhat při krizových situacích během zahraniční dovolené, například při dopravních nehodách či trestných činech.

Související

Více souvisejících

cestování Jakub Kulhánek

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 9 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy