Trpělivost přináší růže, říká snad jedno z nejznámějších tuzemských přísloví a lidových mouder. Že platí i v ekonomice, se i na těchto stránkách psalo hodně. A že tohle pořekadlo platí i ve zběsilých časech, v nichž právě žijeme, ukazuje poslední vývoj a názory odborníků na ekonomiku. Řeč je totiž o tom, že třeba ještě na začátku května, když ještě nebyly známy poslední statistiky ohledně vývoje hypotečního trhu v Česku, se objevovaly názory, které se zaměřovaly právě na trh bydlení. Otázka totiž stála tak, proč si Češi i přes nevyšší základní úrokové sazby od 90. let minulého století stále brali hypotéky, a to i přes tvrzení, že ceny nemovitostí jsou zbytečně nadnesené, a tudíž, že se s nákupem bytu, domu či pozemku vyplatí počkat. Je to ale opravdu tak?
O tom, že každé makroekonomické opatření nefunguje okamžité poté, co jej třeba oznámí klíčová instituce v každé demokratické zemi, jež má na starosti hlídání měnové a cenové stability, totiž centrální banka, se můžeme přesvědčit i nyní. Už dost dlouho se totiž jako hlavní nástroj proti inflaci v tuzemsku využívá zvyšování úrokových sazeb, což má, jak se ukazuje, konečně i výsledky. Polemiku o tom, zda a jak rychle nebo do jaké výše se ty úroky mají zvedat, nebo zda vůbec, teď ponechme stranou, jelikož třeba první „vlaštovka“ tohoto opatření právě přiletěla: Minulý týden totiž Česká bankovní asociace oznámila, že finanční instituce a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypoteční úvěry za 17,5 miliardy korun, což je proti březnu stejného roku pokles o 40 procent. Meziroční propad překonal dokonce 60 procent. Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypoték v dubnu vzrostla z březnových 4,15 procenta na dubnových 4,4 procenta.
Agentura ČTK k tomu dodala, že citelný propad nových hypoték v dubnu způsobila patrně nová přísnější pravidla České národní banky pro jejich poskytování. Jejich očekávaná platnost zároveň vedla k určitému předzásobení v dřívějších měsících. Růst hypotečních sazeb podle očekávání pokračuje a tento trend zůstane i v dalších měsících vzhledem k dalšímu růstu tržních úroků. Za celý letošní rok je objem a počet poskytnutých hypoték meziročně nižší přibližně o 40 procent. Takže proč se vlastně objevovaly názory, že Češi i přes vysoké úroky nedbají na doporučení realitních makléřů o tom, že se s nákupem nemovitosti vyplatí počkat? „Existuje několik důvodů, které jsou v zásadě velmi logické. Prvním faktorem je jednoduše lidský strach. Lidé se obávají, že ceny úroků porostou mnohem výše, než jsou dnes,“ řekla serveru EuroZprávy.cz Lucía Žárská, analytička společnosti ProfitLevel.
Stačí připomenout, že průměrná úroková sazba pro hypotéky je dnes v Česku nad pěti procenty. Již při této výši se podle Lucíe Žárské mnozí obávají, že tzv. střední třída si je nebude moci dovolit. „To znamená, že pokud trend bude pokračovat a výše úroků se vyšplhá například na sedm procent, tak přijde situace, kdy i lidé s relativně dobrými mzdami budou mít problém se dostat k hypotéce kvůli úvěrovému stropu. S rapidně rostoucí inflací v Evropě je tento scénář opravdu realistický. Nikdo neví, jak se bude vyvíjet situace na Ukrajině. Na trzích můžeme v těchto časech vidět značnou nervozitu, a také vysokou volatilitu. Dalšími faktory jsou příliš pomalá výstavba nových bytů a zvyšující se ceny nájmů, které narůstají i kvůli vysokým hodnotám energií. Z Evropy se stává ‚předražený region‘ a mnozí se obávají, že v příštích letech se pomalu začne vytrácet tzv. střední třída," doplnila své vysvětlení Lucía Žárská.
Podle Jiřího Schwarze, rektora Anglo-American University se úrokové sazby, které stanovuje Česká národní banka, sice dnes pohybují okolo šesti procent, což bylo naposledy v tuzemsku v roce 1999, ale úrokové sazby hypoték byly jiné. „Výše úroků z hypoték s několikaletou fixací, které naprosto převládají, jsou více ovlivněny výnosy dlouhodobých finančních nástrojů, např. desetiletých státních dluhopisů. I přes rostoucí úrokové sazby jsou hypotéky stále ještě levnější, než byly třeba v roce 2009,“ řekl serveru EuroZprávy Jiří Schwarz. Podle něj poptávku po hypotečních úvěrech významně ovlivňuje tzv. makro obezřetnostní politika, která se v Evropské unii začala prosazovat v reakci na finanční krizi 2008. „Její letošní zpřísnění, které bylo ohlášeno již loni, vedlo k tomu, že spousta lidí uspíšila své investice a požádala o hypotéku ještě za volnějších pravidel. Zpřísnění makro obezřetnostní regulace v kombinaci s růstem úrokových sazeb vedlo k poklesu objemu nově poskytnutých hypoték v posledních měsících," dodal rektor Anglo-American University Jiří Schwarz.
Možná má ale zdánlivě složité ekonomické vysvětlování o tom, proč si lidé chtěli brát doslova drahé hypotéky, jednodušší, chcete-li „lidštější“ vysvětlení. „Češi jednoduše rádi investují do hmatatelných statků. I když jsou ceny nemovitostí v Česku jedny z nejvyšších v rámci celé EU, jsou zde brány jako velmi bezpečná investice,“ řekl serveru EuroZprávy.cz Jozo Perič, analytik společnosti CapitalPanda. Podle něj národ chatařů rád bydlí ve svém a rád se o své nemovitosti vlastnoručně stará, což potvrzují věčně plné hobby markety. „Je to dáno i historicky, kdy Češi nemohli volně cestovat a nově to podpořila i pandemie, která českou populaci přesunula ze zahraničních destinací opět na své chalupy. I díky tomu se ceny bytů, pozemků a domů razantně zvedaly v rámci celé republiky, nejen ve větších městech," uzavřel pro EuroZprávy.cz Jozo Perič.
Související
Příspěvek na bydlení 2025: Podmínky a jak o něj žádat
Jak v nájmu řešit škody, které napáchaly rozsáhlé deště?
Aktuálně se děje
včera
Zvýšení výdajů NATO, které prosazuje Trump, má smysl. Pomohlo by nejen Ukrajině
včera
Slovákům nehrozí převrat podle plánů opozice, ale Kremlu. Fico lidem odepře práva rád
včera
Severokorejci nejsou jedinými zahraničními bojovníky na straně Ruska v ukrajinské válce
včera
Trump: Za to, že válka pokračuje, může Putin. Stačil by jediný krok a okamžitě skončí
včera
Ropná krize vyvolaná válkou odeznívá. Kdo na ni vydělal nejvíce?
včera
Politico: Slováky vyhnala do ulic hrozba odchodu z EU. Chtějí konec Fica, ne bratříčkování s Putinem
včera
Podmínky dohody se naplňují. Hamás propustil rukojmí, Izrael stovky vězňů
včera
Orbán si rázně dupnul: Sankce proti Rusku podpoříme, máme ale podmínku
včera
Hamás začal na základě dohody s Izraelem propouštět rukojmí
včera
Proč se na Slovensku nezatýká? Fico v případě podezření na převrat musí konat, nemá ale důvod
včera
Evropa neví, jak dál. Je vyslání vojáků na Ukrajinu reálné?
včera
Severní Korea zakázala rozvody. Příliš západní jsou i párky v rohlíku
včera
Spojené státy zastavily veškerou zahraniční pomoc
včera
Počasí bude o víkendu velmi teplé. Teploty vyrostou na 11 stupňů
24. ledna 2025 22:13
Slovenskem prošly největší demonstrace za poslední roky. Lidé požadují pád Fica
24. ledna 2025 21:44
WHO čelí po odchodu USA velkým problémům. Začala masivně škrtat
24. ledna 2025 20:53
Trump nařídil zveřejnění tajných dokumentů. Svět se dozví podrobnosti o vraždě Kennedyů
24. ledna 2025 19:18
„Slovensko je Európa“. Lidé po celé zemi se bouří proti Ficovi, vyrazili do ulic
24. ledna 2025 17:15
Životy a blaho zranitelných jako prostředek politického tlaku? Fico kazí naši reputaci na Ukrajině i v zahraničí, varuje Človek v ohrození
24. ledna 2025 16:32
Slovensko čelí masivnímu kybernetickému útoku, oznámil Fico těsně před demonstracemi
Slovensko čelí dalšímu masivnímu kybernetickému útoku, který tentokrát míří na státní Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VšZP). Premiér Robert Fico (Směr-SD) a ministr zdravotnictví Kamil Šaško (Hlas-SD) na dnešní tiskové konferenci potvrdili, že útok stále probíhá, ale bezpečnostní týmy se mu úspěšně brání.
Zdroj: Libor Novák