Trpělivost přináší růže, říká snad jedno z nejznámějších tuzemských přísloví a lidových mouder. Že platí i v ekonomice, se i na těchto stránkách psalo hodně. A že tohle pořekadlo platí i ve zběsilých časech, v nichž právě žijeme, ukazuje poslední vývoj a názory odborníků na ekonomiku. Řeč je totiž o tom, že třeba ještě na začátku května, když ještě nebyly známy poslední statistiky ohledně vývoje hypotečního trhu v Česku, se objevovaly názory, které se zaměřovaly právě na trh bydlení. Otázka totiž stála tak, proč si Češi i přes nevyšší základní úrokové sazby od 90. let minulého století stále brali hypotéky, a to i přes tvrzení, že ceny nemovitostí jsou zbytečně nadnesené, a tudíž, že se s nákupem bytu, domu či pozemku vyplatí počkat. Je to ale opravdu tak?
O tom, že každé makroekonomické opatření nefunguje okamžité poté, co jej třeba oznámí klíčová instituce v každé demokratické zemi, jež má na starosti hlídání měnové a cenové stability, totiž centrální banka, se můžeme přesvědčit i nyní. Už dost dlouho se totiž jako hlavní nástroj proti inflaci v tuzemsku využívá zvyšování úrokových sazeb, což má, jak se ukazuje, konečně i výsledky. Polemiku o tom, zda a jak rychle nebo do jaké výše se ty úroky mají zvedat, nebo zda vůbec, teď ponechme stranou, jelikož třeba první „vlaštovka“ tohoto opatření právě přiletěla: Minulý týden totiž Česká bankovní asociace oznámila, že finanční instituce a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypoteční úvěry za 17,5 miliardy korun, což je proti březnu stejného roku pokles o 40 procent. Meziroční propad překonal dokonce 60 procent. Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypoték v dubnu vzrostla z březnových 4,15 procenta na dubnových 4,4 procenta.
Agentura ČTK k tomu dodala, že citelný propad nových hypoték v dubnu způsobila patrně nová přísnější pravidla České národní banky pro jejich poskytování. Jejich očekávaná platnost zároveň vedla k určitému předzásobení v dřívějších měsících. Růst hypotečních sazeb podle očekávání pokračuje a tento trend zůstane i v dalších měsících vzhledem k dalšímu růstu tržních úroků. Za celý letošní rok je objem a počet poskytnutých hypoték meziročně nižší přibližně o 40 procent. Takže proč se vlastně objevovaly názory, že Češi i přes vysoké úroky nedbají na doporučení realitních makléřů o tom, že se s nákupem nemovitosti vyplatí počkat? „Existuje několik důvodů, které jsou v zásadě velmi logické. Prvním faktorem je jednoduše lidský strach. Lidé se obávají, že ceny úroků porostou mnohem výše, než jsou dnes,“ řekla serveru EuroZprávy.cz Lucía Žárská, analytička společnosti ProfitLevel.
Stačí připomenout, že průměrná úroková sazba pro hypotéky je dnes v Česku nad pěti procenty. Již při této výši se podle Lucíe Žárské mnozí obávají, že tzv. střední třída si je nebude moci dovolit. „To znamená, že pokud trend bude pokračovat a výše úroků se vyšplhá například na sedm procent, tak přijde situace, kdy i lidé s relativně dobrými mzdami budou mít problém se dostat k hypotéce kvůli úvěrovému stropu. S rapidně rostoucí inflací v Evropě je tento scénář opravdu realistický. Nikdo neví, jak se bude vyvíjet situace na Ukrajině. Na trzích můžeme v těchto časech vidět značnou nervozitu, a také vysokou volatilitu. Dalšími faktory jsou příliš pomalá výstavba nových bytů a zvyšující se ceny nájmů, které narůstají i kvůli vysokým hodnotám energií. Z Evropy se stává ‚předražený region‘ a mnozí se obávají, že v příštích letech se pomalu začne vytrácet tzv. střední třída," doplnila své vysvětlení Lucía Žárská.
Podle Jiřího Schwarze, rektora Anglo-American University se úrokové sazby, které stanovuje Česká národní banka, sice dnes pohybují okolo šesti procent, což bylo naposledy v tuzemsku v roce 1999, ale úrokové sazby hypoték byly jiné. „Výše úroků z hypoték s několikaletou fixací, které naprosto převládají, jsou více ovlivněny výnosy dlouhodobých finančních nástrojů, např. desetiletých státních dluhopisů. I přes rostoucí úrokové sazby jsou hypotéky stále ještě levnější, než byly třeba v roce 2009,“ řekl serveru EuroZprávy Jiří Schwarz. Podle něj poptávku po hypotečních úvěrech významně ovlivňuje tzv. makro obezřetnostní politika, která se v Evropské unii začala prosazovat v reakci na finanční krizi 2008. „Její letošní zpřísnění, které bylo ohlášeno již loni, vedlo k tomu, že spousta lidí uspíšila své investice a požádala o hypotéku ještě za volnějších pravidel. Zpřísnění makro obezřetnostní regulace v kombinaci s růstem úrokových sazeb vedlo k poklesu objemu nově poskytnutých hypoték v posledních měsících," dodal rektor Anglo-American University Jiří Schwarz.
Možná má ale zdánlivě složité ekonomické vysvětlování o tom, proč si lidé chtěli brát doslova drahé hypotéky, jednodušší, chcete-li „lidštější“ vysvětlení. „Češi jednoduše rádi investují do hmatatelných statků. I když jsou ceny nemovitostí v Česku jedny z nejvyšších v rámci celé EU, jsou zde brány jako velmi bezpečná investice,“ řekl serveru EuroZprávy.cz Jozo Perič, analytik společnosti CapitalPanda. Podle něj národ chatařů rád bydlí ve svém a rád se o své nemovitosti vlastnoručně stará, což potvrzují věčně plné hobby markety. „Je to dáno i historicky, kdy Češi nemohli volně cestovat a nově to podpořila i pandemie, která českou populaci přesunula ze zahraničních destinací opět na své chalupy. I díky tomu se ceny bytů, pozemků a domů razantně zvedaly v rámci celé republiky, nejen ve větších městech," uzavřel pro EuroZprávy.cz Jozo Perič.
Související

Hypoindex: Průměrná sazba hypoték v březnu klesla na 6,27 procenta

Průměrná sazba hypoték v únoru mírně vzrostla na 6,37 procenta
Aktuálně se děje
před 12 minutami

Mississippi se prohnalo tornádo a bouře, nejméně 14 lidí zemřelo
před 20 minutami

Spor o zákaz spalovacích motorů zažehnán. Německo se dohodlo s Evropskou komisí
před 33 minutami

Jak vypadá lékařská péče na frontě? Za lidmi na Ukrajině jezdí mobilní kliniky
před 58 minutami

Počet obětí amerických náletů na proíránské bojovníky v Sýrii stoupl na 19
před 1 hodinou

Sněžku zasáhl vítr o síle orkánu, lanovka je zastavena
před 1 hodinou

Česko se chce připravit na obranu státu a mobilizaci. Zásadně změní strategické dokumenty
před 1 hodinou

Ruské síly pokračují v útoku na Bachmut, připisují si nově získaná území
před 2 hodinami

Přístup ke covidu se změní. Lékaři budou místo izolace moci doporučovat roušky
před 2 hodinami

Pekarová: Nedostatek léků na českém trhu by mohly pomoci vyřešit dodávky z Jižní Koreje
před 3 hodinami

Vykázání z domova kvůli domácímu násilí by se mohlo prodloužit na 14 dnů
před 3 hodinami

Mandloňový sad Benátky nad Jizerou se rozrůstá. Má už přes 500 stromů
před 3 hodinami

Jak obrázek nakreslený dívkou z Ruska vedl k policejnímu vyšetřování
před 3 hodinami

Macron čelí kritice poté, co si sundal luxusní hodinky při debatě o penzijní reformě
před 3 hodinami

Zemřel spoluzakladatel Intelu Gordon Moore, bylo mu 94 let
před 3 hodinami

Při Hodině Země dnes večer zhasnou osvětlení města, firmy i památky
před 3 hodinami

V neděli začne platit letní čas, noc se o hodinu zkrátí
před 3 hodinami

Češi rozdrtili Poláky 3:1. Policie zajistila v Praze šest polských fotbalových fanoušků
před 4 hodinami

Jarní počasí se odmlčí až po víkendu. Dnes hrozí bouřky
včera

Biden a Trudeau se zavázali společně postavit autoritářským režimům
Aktualizováno včera
Ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili 79 útoků ruských invazních sil
Ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili 79 útoků ruských invazních sil, které své hlavní úsilí nadále soustředí na ofenzivní operace ve směru na ukrajinská města Lyman, Bachmut, Avdijivku, Marjinku a Šachtarske. Ve své pravidelné ranní operační zprávě to dnes uvedl ukrajinský generální štáb.
Zdroj: ČTK