Češi chtějí bydlet ve vlastním, u hypoték jim nevadí ani vysoké úroky

Trpělivost přináší růže, říká snad jedno z nejznámějších tuzemských přísloví a lidových mouder. Že platí i v ekonomice, se i na těchto stránkách psalo hodně. A že tohle pořekadlo platí i ve zběsilých časech, v nichž právě žijeme, ukazuje poslední vývoj a názory odborníků na ekonomiku. Řeč je totiž o tom, že třeba ještě na začátku května, když ještě nebyly známy poslední statistiky ohledně vývoje hypotečního trhu v Česku, se objevovaly názory, které se zaměřovaly právě na trh bydlení. Otázka totiž stála tak, proč si Češi i přes nevyšší základní úrokové sazby od 90. let minulého století stále brali hypotéky, a to i přes tvrzení, že ceny nemovitostí jsou zbytečně nadnesené, a tudíž, že se s nákupem bytu, domu či pozemku vyplatí počkat. Je to ale opravdu tak?

O tom, že každé makroekonomické opatření nefunguje okamžité poté, co jej třeba oznámí klíčová instituce v každé demokratické zemi, jež má na starosti hlídání měnové a cenové stability, totiž centrální banka, se můžeme přesvědčit i nyní. Už dost dlouho se totiž jako hlavní nástroj proti inflaci v tuzemsku využívá zvyšování úrokových sazeb, což má, jak se ukazuje, konečně i výsledky. Polemiku o tom, zda a jak rychle nebo do jaké výše se ty úroky mají zvedat, nebo zda vůbec, teď ponechme stranou, jelikož třeba první „vlaštovka“ tohoto opatření právě přiletěla: Minulý týden totiž Česká bankovní asociace oznámila, že finanční instituce a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypoteční úvěry za 17,5 miliardy korun, což je proti březnu stejného roku pokles o 40 procent. Meziroční propad překonal dokonce 60 procent. Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypoték v dubnu vzrostla z březnových 4,15 procenta na dubnových 4,4 procenta.

Agentura ČTK k tomu dodala, že citelný propad nových hypoték v dubnu způsobila patrně nová přísnější pravidla České národní banky pro jejich poskytování. Jejich očekávaná platnost zároveň vedla k určitému předzásobení v dřívějších měsících. Růst hypotečních sazeb podle očekávání pokračuje a tento trend zůstane i v dalších měsících vzhledem k dalšímu růstu tržních úroků. Za celý letošní rok je objem a počet poskytnutých hypoték meziročně nižší přibližně o 40 procent. Takže proč se vlastně objevovaly názory, že Češi i přes vysoké úroky nedbají na doporučení realitních makléřů o tom, že se s nákupem nemovitosti vyplatí počkat? „Existuje několik důvodů, které jsou v zásadě velmi logické. Prvním faktorem je jednoduše lidský strach. Lidé se obávají, že ceny úroků porostou mnohem výše, než jsou dnes,“ řekla serveru EuroZprávy.cz Lucía Žárská, analytička společnosti ProfitLevel.

Stačí připomenout, že průměrná úroková sazba pro hypotéky je dnes v Česku nad pěti procenty. Již při této výši se podle Lucíe Žárské mnozí obávají, že tzv. střední třída si je nebude moci dovolit. „To znamená, že pokud trend bude pokračovat a výše úroků se vyšplhá například na sedm procent, tak přijde situace, kdy i lidé s relativně dobrými mzdami budou mít problém se dostat k hypotéce kvůli úvěrovému stropu. S rapidně rostoucí inflací v Evropě je tento scénář opravdu realistický. Nikdo neví, jak se bude vyvíjet situace na Ukrajině. Na trzích můžeme v těchto časech vidět značnou nervozitu, a také vysokou volatilitu. Dalšími faktory jsou příliš pomalá výstavba nových bytů a zvyšující se ceny nájmů, které narůstají i kvůli vysokým hodnotám energií. Z Evropy se stává ‚předražený region‘ a mnozí se obávají, že v příštích letech se pomalu začne vytrácet tzv. střední třída," doplnila své vysvětlení Lucía Žárská.

Podle Jiřího Schwarze, rektora Anglo-American University se úrokové sazby, které stanovuje Česká národní banka, sice dnes pohybují okolo šesti procent, což bylo naposledy v tuzemsku v roce 1999, ale úrokové sazby hypoték byly jiné. „Výše úroků z hypoték s několikaletou fixací, které naprosto převládají, jsou více ovlivněny výnosy dlouhodobých finančních nástrojů, např. desetiletých státních dluhopisů. I přes rostoucí úrokové sazby jsou hypotéky stále ještě levnější, než byly třeba v roce 2009,“ řekl serveru EuroZprávy Jiří Schwarz. Podle něj poptávku po hypotečních úvěrech významně ovlivňuje tzv. makro obezřetnostní politika, která se v Evropské unii začala prosazovat v reakci na finanční krizi 2008. „Její letošní zpřísnění, které bylo ohlášeno již loni, vedlo k tomu, že spousta lidí uspíšila své investice a požádala o hypotéku ještě za volnějších pravidel. Zpřísnění makro obezřetnostní regulace v kombinaci s růstem úrokových sazeb vedlo k poklesu objemu nově poskytnutých hypoték v posledních měsících," dodal rektor Anglo-American University Jiří Schwarz.

 

Možná má ale zdánlivě složité ekonomické vysvětlování o tom, proč si lidé chtěli brát doslova drahé hypotéky, jednodušší, chcete-li „lidštější“ vysvětlení. „Češi jednoduše rádi investují do hmatatelných statků. I když jsou ceny nemovitostí v Česku jedny z nejvyšších v rámci celé EU, jsou zde brány jako velmi bezpečná investice,“ řekl serveru EuroZprávy.cz Jozo Perič, analytik společnosti CapitalPanda. Podle něj národ chatařů rád bydlí ve svém a rád se o své nemovitosti vlastnoručně stará, což potvrzují věčně plné hobby markety. „Je to dáno i historicky, kdy Češi nemohli volně cestovat a nově to podpořila i pandemie, která českou populaci přesunula ze zahraničních destinací opět na své chalupy. I díky tomu se ceny bytů, pozemků a domů razantně zvedaly v rámci celé republiky, nejen ve větších městech," uzavřel pro EuroZprávy.cz Jozo Perič.

Související

Petr Fiala

Budoucnost bydlení v Česku? O státní podporu žádají desítky projektů

Jen čtyři měsíce od spuštění je v programu Dostupné nájemní bydlení přes 90 žádostí o podporu projektů na výstavbu, rekonstrukce nebo nákupy bytů za 5,1 miliardy korun. To představuje téměř 1 500 bytů. Kroky pro zvýšení dostupnosti bydlení v Česku dnes na tiskové konferenci představili premiér Petr Fiala (ODS), ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN), ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ředitel SFPI Daniel Ryšávka. 
Ilustrační foto

Příspěvek na bydlení 2025: Podmínky a jak o něj žádat

V roce 2025 došlo k drobným změnám v pravidlech pro získání příspěvku na bydlení, což může ovlivnit značný počet domácností. Tento příspěvek je podle webu MoneyMAG.cz určen těm, jejichž náklady na bydlení přesahují 30 % jejich čistého příjmu. Pokud vaše výdaje na bydlení tuto hranici překračují, můžete mít nárok na tuto finanční pomoc.

Více souvisejících

Bydlení Byty hypotéky

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 32 minutami

Češi na MS v hokeji

MS v hokeji 2025: Česko s výraznou převahou vyhrálo nad Maďarskem 6:1

Po úvodních třech výhrách na MS konajícím se mimo jiné v dánském Herningu Češi ve čtvrtek večer nastupují proti papírově nejslabšímu soupeři v rámci skupiny B a čeká se tak, že parta kolem Davida Pastrňáka tak přidají čtvrtou výhru v řadě. Maďaři se však na utkání s Čechy vítězně naladili, když ve svém předešlém zápase nečekaně porazili Kazachstán 4:2. Jediné co trápí Čechy jsou zranění. Do zápasu ještě nenastoupí obránce Tomáš Kundrátek a naopak nově se v sestavě objevuje Adam Klapka, který nahrazuje Jáchyma Kondelíka, pro něhož turnaj předčasně skončil kvůli zlomenině ruky. V brance pak opět bude chytat Daniel Vladař. Jak duel jasného favorita s jasným outsiderem dopadne sledujte třetinu po třetině.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Istanbulské mírové rozhovory: Pomalu, ale přesně podle ruského plánu

Přímé mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou, které se po více než třech letech obnovily tento týden v Istanbulu, zatím probíhají v duchu pomalého, opatrného postupu – přesně podle tempa, které si diktuje Moskva. Ačkoliv jednání nepřinesla zásadní průlom, jejich samotná existence je důkazem, že Kyjev se snaží demonstrovat ochotu jednat – především směrem k prezidentovi Spojených států Donaldu Trumpovi, jenž podle některých zdrojů vyvíjí tlak na nalezení cesty k příměří.

před 5 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Norsko blízko senzaci s USA, Dánové se radují z prvních bodů. Slováci udolali Francii, Švédové dominují

Čtyřmi zápasy pokračovalo ve středu právě probíhající mistrovství světa v hokeji v Dánsku a Švédsku. Ve skupině A se nejprve představili Slováci, kteří přes všechny problémy dokráčeli k důležitým třem bodům proti Francii, kterou udolali 2:1. Švédové večer měli cestu za vítězstvím v atraktivním zápase proti Lotyšsku jednodušší, když zvítězili díky větší kvalitě 6:0. Druhý den po sobě mohl zažít turnaj další překvapení. Poté, co v úterý Maďaři zaskočili výhrou nad Kazachstánem, Norsko mohlo ve středu překvapit ještě cennějším skalpem. Přestože s USA prohrávalo vysoko 1:5, duel dostalo do prodloužení, kde Američané rozhodli o svém vítězství. Dánsko se pak radovalo z prvních bodů na turnaji po výhře nad Kazachstánem.

před 6 hodinami

Petr Fiala

Fiala naznačil, co ODS udělá s odsouzeným starostou Novotným

Občanská demokratická strana bude řešit otázku členství starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, který byl nepravomocně odsouzen ke třem měsícům odnětí svobody za porušení podmínky. Potvrdil to premiér a lídr koalice Spolu pro letošní volby Petr Fiala, který je předsedou strany. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Evropská unie

Žádný laptop. Kravaty, blok a mlčte. V Bruselu to vře kvůli nevhodnému chování, úředníci dostali ostrý e-mail

V Bruselu to vře. Vrcholní představitelé generálního ředitelství Evropské komise pro komunikační sítě, obsah a technologie (DG CONNECT) obdrželi přísné pokyny ohledně chování na vysokých schůzkách: mají si oblékat oblek s kravatou, psát si poznámky pouze na papír a mluvit pouze tehdy, jsou-li vyzváni. Nařízení přichází poté, co si vedení opakovaně stěžovalo na „nevhodné“ vystupování úředníků při jednáních.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Dmytro Zolotukhin

EXKLUZIVNĚ: Evropa kromě nás jinou účinnou armádu nemá, Kreml převrací fakta, říká ukrajinský exnáměstek

Ukrajinský odborník na informační bezpečnost Dmytro Zolotukhin, bývalý náměstek ministra informační politiky a specialista na národní bezpečnost, v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz zdůraznil, že Kreml už diplomacii nepraktikuje a spoléhá se výhradně na tajné operace. „V tuto chvíli by nám všem mělo být jasné, že nic, co Kreml říká nebo dělá, neodráží realitu. Hybridní režim agentů KGB a gangsterů, který vládne ruskému impériu, neustále hraje s lidskými životy,“ varoval.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Donald Trump

Trump navrhuje, aby USA převzaly Pásmo Gazy

Prezident Spojených států Donald Trump ve čtvrtek v Kataru šokoval svět, když prohlásil, že by si přál, aby Spojené státy „převzaly“ Pásmo Gazy a přeměnily jej na „zónu svobody“. Jeho výrok zazněl v době, kdy v Gaze pokračuje destruktivní válka mezi Izraelem a Hamásem a civilní obyvatelstvo čelí narůstajícímu násilí.

před 11 hodinami

Jaký tvar sprchové hlavice byste si měli vybrat? Zde je naše doporučení

Jaký tvar sprchové hlavice byste si měli vybrat? Zde je naše doporučení

Zařizování koupelny v novém nebo rekonstruovaném bytě obvykle vyžaduje výběr hned několika zařizovacích předmětů a jejich příslušenství, které na delší dobu ovlivní způsob jejího využívání. Vedle výběru umývadla a rozhodování, zda pořídit vanu nebo sprchový kout, či vhodných spotřebičů, pro které je v koupelně místo, patří mezi zásadní rozhodnutí také výběr ideální sprchové hlavice. Jak tedy na něj?

před 12 hodinami

Zemní plyn

Maďarsko a Slovensko mohou přestat využívat ruskou energii. Místo toho zvyšují závislost a vydělávají miliony

Podle nové analýzy evropských výzkumníků nemají Maďarsko a Slovensko žádné vážné technické nebo bezpečnostní překážky, které by jim bránily v ukončení dovozu ruských fosilních paliv. Obě země podle výzkumu Centra pro studium demokracie (CSD) a Centra pro výzkum energie a čistého ovzduší (CREA) disponují dostatečnými alternativními cestami k dodávkám energií – přesto však nejenže neomezily dovoz z Ruska, ale svou závislost na něm dokonce prohloubily.

před 13 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský: Putin nepřijel na jednání se Zelenským, protože je zbabělec

Ministr zahraničí České republiky Jan Lipavský se ostře vyjádřil k aktuálním jednáním mezi Ruskem a Ukrajinou, která probíhají v tureckém Istanbulu. Podle něj skutečnost, že se ruský prezident Vladimir Putin osobně neúčastní těchto klíčových diplomatických rozhovorů, svědčí o jeho slabosti a nedostatku odvahy postavit se odpovědnosti za válku, kterou jeho režim rozpoutal. 

před 14 hodinami

Marco Rubio při jednání s ruskou delegací v Rijádu.

Co může přinést jednání mezi Ruskem a Ukrajinou v Turecku?

Jednání mezi Ruskem a Ukrajinou, která se mají uskutečnit v Turecku, vzbuzují značné očekávání, přestože ruský prezident Vladimir Putin nedorazí. Mnozí doufali, že by se mohlo uskutečnit historické osobní setkání prezidenta Volodymyra Zelenského s jeho ruským protějškem, které by mohlo posunout válku na Ukrajině k diplomatickému řešení.  

před 15 hodinami

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Do Turecka nepřijede Putin ani Trump. "Soudruhu, vyjednávej, sakra," vzkázala Kremlu Brazílie

Spekulace, které několik dní hýbaly světovou politikou, jsou u konce. Bílý dům ve středu oficiálně oznámil, že prezident Spojených států Donald Trump se nezúčastní plánovaných mírových rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem v Turecku. Stejně tak ruský prezident Vladimir Putin potvrdil, že do Istanbulu nepojede, čímž fakticky znemožnil uskutečnění přímého setkání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.

před 16 hodinami

včera

včera

Vláda naposledy vyrazila mimo Prahu. Tématem byly investice do infrastruktury

Vláda se ve středu sešla ve Vlašském dvoře v Kutné Hoře k sedmému výjezdnímu zasedání do krajů. Na zasedání kabinetu, které se zabývalo mimo jiné problematikou související se Středočeským krajem a hlavním městem Prahou, navázalo v Galerii Středočeského kraje zasedání s radami obou samosprávných subjektů.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy