Češi jsou letos v létě kvůli koronaviru opatrnější než loni, ukázal průzkum

Češi jsou s ohledem na riziko nákazy covidem-19 v současnosti opatrnější než loni v létě. Častěji nosí respirátory či roušky, méně chodí do hospod, starší lidé se víc izolují a o trochu víc se využívá práce z domova. Průměrný počet osobních kontaktů byl v červenci kolem 19 týdně. Minulý rok to bylo až 23.

Vyplývá to z další etapy průzkumu Život během pandemie společnosti společnosti PAQ Research, o kterém dnes ČTK informoval sociolog Daniel Prokop. Podle něj ale za poslední měsíc zároveň klesl počet lidí, kteří se testují. Očkování zcela odmítá asi 12 procent lidí.

Průzkum podle Prokopa ukázal, že lidé se nyní i přes pokles míry opatrnosti po zimních vlnách epidemie chrání před nákazou covidem-19 víc než v létě 2020. Rozdíl je podle něj například v tom, že loni v létě nosilo respirátory asi 30 procent lidí a nyní to je přibližně 70 procent. Důvodem může být podle Prokopa i povinnost ochrany nosu a úst na veřejných místech, která loni neplatila. Mezi 26 procenty lidí nad 55 let také podle průzkumu přetrvala tendence nevycházet z domu a izolovat se. Loni bylo takto opatrných 21 procent dotázaných.

"Průměrný počet přímých osobních kontaktů byl během července okolo 19 kontaktů týdně. To je o trochu méně než loni, kdy osciloval mezi 22 a 23," uvedl Prokop. Obavy z nákazy mají podle průzkumu vliv i na návštěvnost restaurací. Chodí do nich 42 procent dotázaných, tedy o sedm procentních bodů méně lidí než loni v červenci. Relativně jde podle Prokopa o pokles o 15 procent. Účast na většině dalších aktivit se podle něj pohybuje kolem loňských hodnot.

Zhruba dvě třetiny respondentů se v průzkumu přihlásilo k alespoň částečné imunitě proti covidu-19, a to díky očkování nebo prodělání nemoci v posledních třech měsících. "Na konci července již 70 procent respondentů vyjadřuje ochotu nechat se naočkovat či již alespoň jednu dávku vakcíny podstoupili," uvedl sociolog. Kolem 12 procent lidí podle něj očkování zcela odmítá. Jejich počet je vyšší mezi mladšími bez maturity a z menších měst, chudými, ženami a lidmi, kteří se nebojí covidu-19. Vyšší ochotu k očkování mají podle průzkumu lidé, kteří v minulosti covid-19 prodělali, nebo znají někoho, kde nemoc měl.

Epidemii podle sociologa pomáhá mírnit i fakt, že díky dovoleným nyní dočasně ubylo lidí na pracovištích na dvě třetiny, čímž se rovněž omezují kontakty. Kolem sedmi procent lidí pracuje nyní zcela z domova a dalších asi osm procent využívá částečný home office, zjistil průzkum. "Pandemie tedy asi nevedla k nárůstu lidí, kteří pracují plně z domova, ale naučila Čechy pobyt na pracovišti a práci z domova kombinovat," sdělil Prokop.

Upozornil zároveň, že za poslední měsíc klesla míra protestovanosti na covid-19. Zatímco v květnu a červnu test podstoupilo 48 procent lidí, v červenci to bylo 38 procent. Testuje se podle něj také méně lidí s příznaky či po rizikovém kontaktu. "Tyto trendy mohou být problematické na začátku září při návratu do škol, z dovolených a na pracoviště," uzavřel.

Související

Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.
Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Lidé průzkumy

Aktuálně se děje

včera

včera

Armáda Indie

Napětí na hranici. Panují obavy z brutální války mezi Indií a Pákistánem

Indie a Pákistán se ocitly na hraně další eskalace po útoku na turisty v Kašmíru. Čtyři noci po sobě probíhala přestřelka na hranici, oběti zatím hlášeny nebyly. Napětí zvyšují hrozby jaderným konfliktem i varování před destabilizací regionu. Situaci komplikuje pokračující boj proti militantům na obou stranách.

včera

včera

včera

David Pastrňák

Potvrzeno. David Pastrňák oznámil, že se zúčastní letošního hokejového MS

Poté, co před pár dny hokejový Boston po konci v letošní sezóně NHL oznámil, že povoluje možnost reprezentovat na nadcházejícím hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku mimo jiné i českým legionářům Jakubu Laukovi a především největší české hvězdě a opoře národního týmu Davidu Pastrňákovi, bylo více než pravděpodobné, že se Pastrňák skutečně stane součástí národní týmu. V pondělí potvrdil svou účast generálnímu manažerovi reprezentace Jiřímu Šlégrovi.

včera

Medvědi, ilustrační fotografie.

Slováci nasadili vojáky proti medvědovi ve skanzenu

Slovensko poprvé úspěšně nasadilo armádu do akce proti medvědům. Oznámil to náměstek ministra životního prostředí Filip Kuffa (za SNS). Vojáci podle jeho slov pomohli s usmrcením jedince, který se pohyboval ve skanzenu. 

včera

včera

včera

včera

Dominik Hašek

Medveděv poslal hrozbu Haškovi. Brankář může získat ochranu, Lipavský označil exprezidenta za primitiva

Legendární hokejový brankář Dominik Hašek se stal terčem výhrůžek ze strany bývalého ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. Ten mu vzkázal, aby si „dával pozor při přecházení silnice“. Šlo o jasný vzkaz s náznakem fyzické likvidace. Ministr vnitra Vít Rakušan v reakci na incident nabídl Haškovi státní ochranu. Jak redakci EuroZprávy.cz potvrdilo ministerstvo vnitra, poskytnutí krátkodobé ochrany je standardní procedura a v minulosti byla použita například i v případě politika Tomia Okamury.

včera

Nábor dobrovolníků do ruské armády

Číňané bojující za Rusko varují krajany: Je to chyba, nechoďte sem

Zkušenosti čínských občanů, kteří se nechali zlákat propagandou a vstoupili do ruské armády, začínají vyplouvat na povrch. Brutální realita války na Ukrajině, špatné zacházení, šikana, korupce a zrada ideálů vedou některé z nich k tomu, že varují ostatní před stejnou cestou. CNN přináší výpovědi dvou mužů, kteří válku poznali z první ruky – na opačných stranách fronty.

včera

včera

Španělsko, ilustrační foto

Zmatek, panika, šok. Nefungovala elektřina ani signál. Lidé popisují, jak je zasáhl rozsáhlý blackout

Pondělní poledne 28. dubna 2025 přineslo do Španělska a Portugalska chaos, jaký obě země nezažily desítky let. Krátce po dvanácté hodině náhle vypadl proud po celé iberské části Evropy. Zhasla světla, zastavila se doprava, přestaly fungovat mobilní sítě a tisíce lidí zůstaly uvězněné v metru, výtazích a vlacích. Mnozí si v prvních chvílích mysleli, že jde o lokální výpadek. Brzy však bylo jasné, že se jedná o masivní kolaps energetické infrastruktury.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Kanadští liberálové Marka Carneyho vyhráli volby, ale ve stínu Trumpových hrozeb

Kanadská Liberální strana pod vedením premiéra Marka Carneyho podle tamních médií směřuje k vítězství ve federálních volbách. Kampaň ale poznamenaly provokace a hrozby novými cly ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy