Česko zaměstnává ukrajinské uprchlíky, na Masarykovu univerzitu jich zatím nastoupilo čtrnáct

Počátkem dubna najala Masarykova univerzita v Brně čtrnáct ukrajinských zaměstnanců, další dva nově pracují pro Brněnský dopravní podnik. Obě instituce přitom mají pro uprchlíky z Ukrajiny i několikanásobný počet pracovních míst. Snazší zaměstnávání Ukrajinců, kteří utekli před válkou, schválil Senát v polovině března. K výkonu práce nově nepotřebují pracovní povolení.

Ukrajinci, kteří uprchli před válkou, dostávají první pracovní příležitosti. Od 1. dubna jich hned čtrnáct najala Masarykova univerzita v Brně. Nabídla jim přitom pozice, jako jsou odborní asistenti, výzkumní pracovníci nebo lektoři. Ukrajinští zaměstnanci v současné době působí v řadě univerzitních institucí.

Rozptyl nových zaměstnanců z Ukrajiny je přitom široký. „Čtyři lidé působí na Přírodovědecké fakultě, tři našli uplatnění na Filozofické fakultě. Tři Ukrajinky najdou lidé také na Fakultě sociálních studií a po jedné osobě máme nově na Pedagogické fakultě, ve středisku Teiresiás, na Lékařské fakultě a na Fakultě sportovních studií,“ sdělil pro server EuroZprávy.cz mluvčí Masarykovy univerzity Radim Sajbot.

Podle něj se má počet ukrajinských pracovníků na Masarykově univerzitě ještě zvýšit. Jeden zaměstnanec z Ukrajiny má k 1. květnu nastoupit na Filozofickou fakultu, další v průběhu dubna na Lékařskou fakultu. „Masarykova univerzita byla jednou z prvních v Česku, která odsoudila ruskou agresi a vyjádřila podporu Ukrajině. A s tím souvisí i aktivní pomoc z naší strany,“ tvrdí Sajbot.

Univerzita podle něj plánuje se zaměstnáváním Ukrajinců pokračovat. „Myslíme v tomto ohledu i na studenty, připravujeme pro ně různé programy a do budoucna počítáme, že by na Masarykově univerzitě pomohlo působit ve všech rolích až tisíc občanů Ukrajiny,“ doplnil.

Dva noví zaměstnanci z Ukrajiny nastoupili začátkem dubna také do Dopravního podniku města Brna (DPMB). Jeden z nich pracuje jako zámečník v ústředních dílnách, další jako dělnice. Podnik přitom oslovili sami. „Oba mají prozatím smlouvu standardně na rok,“ uvedla pro server EuroZprávy.cz mluvčí Brněnského dopravního podniku Hana Tomaštíková. Podle ní by dopravní podnik mohl najmout Ukrajinců i více. „DPMB může zaměstnat další zájemce v dělnických pozicích, jako jsou lakýrník, zámečník nebo karosář,“ dodala.

Zaměstnávání uprchlíků z Ukrajiny je přitom od poloviny minulého měsíce jednodušší, k práci například nepotřebují pracovní povolení. Senát totiž 17. března schválil návrh zákona, který upravuje opatření v oblastech zaměstnanosti, školství a sociálního zabezpečení v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na Ukrajině. To by mělo Ukrajincům pomoci začlenit se na tuzemský trh práce.

Související

České centrum v Kyjevě

Během ruského raketového útoku na Kyjev bylo zasaženo České centrum

Během pátečního raketového útoku ruské armády na ukrajinskou metropoli Kyjev bylo zasaženo i České centrum, které utrpělo škody v důsledku tlakové vlny. V době útoku se v budově nenacházeli žádní lidé, ale v okolních bytech žili civilisté, jak uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský na sociální síti X.

Více souvisejících

Ukrajina zaměstnání Masarykova univerzita Brno

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy