Český tisk hodnotí oslavy revoluce. Ukázaly na nepříjemnou skutečnost

Oslavy třicátého výročí sametové revoluce byly rozporuplné, míní komentátoři českých deníků. Sobotní demonstrace na Letné namířená proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) i nedělní vzpomínkové akce podle nich potvrdily rozdělení české společnosti. Všímají si také Babišova projevu k sametové revoluci v Národním muzeu, v němž předseda vlády ocenil odvahu Václava Havla a prohlásil, že není pyšný, že byl před listopadem členem KSČ.

Komentátor Hospodářských novin (HN) soudí, že zaplněná Letná je vyjádřením obavy, že svoboda a demokracie je 30 let po listopadových událostech ohrožena. "V podstatě nejde o nic jiného než o pokus zformovat silnou občanskou společnost, která bude oponovat šířící se představě, že demokracii je možné redukovat na odevzdání hlasu, načež si vítěz může dovolit vlastně cokoli," uvedl autor.

Komentátor Mladé fronty Dnes (MfD) napsal, že v listopadu 1989 byly hlavním požadavkem svobodné volby a po 30 letech se na stejném místě podle něj demonstruje za to, jak výsledky svobodných voleb popřít nebo alespoň trochu obejít. Demokracie nicméně zahrnuje i svobodu chovat se nelogicky. "Třeba vyzývat k demisi premiéra, který je nejpopulárnějším politikem v zemi, jeho hnutí stále vede před všemi ostatními o několik parníků, bez nějž se nepostaví jakákoliv vláda a jehož kabinet asi není horší než ty předchozí. Takže kdyby si demonstrace třeba i vyvzdorovaly pád vlády a předčasné volby, stáli bychom tu za půl roku možná v úplně totožné konstelaci," míní komentátor MfD. I očividná menšina ve společnosti má ale podle něj možnost tlačit na odchod vlády. "Jakkoliv se chová trochu nestandardně, tedy sama odmítá vstoupit do politiky a tu špatnou vládu porazit ve volbách," dodal.

Námluvy mezi částí opozice a organizátory letenské demonstrace ze spolku Milion chvilek pro demokracii rozebírá sloupek v Lidových novinách (LN). "Opoziční strany prožívají vleklou krizi, nenacházejí proti politice hnutí ANO protihru. Proto se nyní přimykají k Milionu chvilek, přestože se jedná spíš než o standardní subjekt politiky o poněkud amébovité uskupení, jež výsledky voleb akceptuje, jen když se to hodí. Opoziční politici již připustili, že program Antibabiš nefunguje, a přesto se připojili k marketingové akci, která nic než tenhle program nenabízí," uvedl komentátor LN.

Milion chvilek pro demokracii s plnou Letnou v zádech v podstatě přebral politickou iniciativu a stal se jakýmsi koučem opozičních stran. Ty by měly spolku ve vlastním zájmu naslouchat, myslí si komentátor HN.

Třicáté výročí listopadu 1989 bylo podle deníku Právo z valné části o Babišovi. "V předvečer se na Letné sešlo na čtvrt milionu premiérových odpůrců, což je taková síla lidí, že ji není možno neslyšet. Protestovali klidně, kultivovaně, skoro zvesela. Vyzvali premiéra, aby se zbavil ministryně spravedlnosti a majetku, nebo odstoupil, což za daného rozložení politických sil v zemi působí opravdu téměř jako povedený vtip," napsal komentátor. Když v neděli ráno pokládal na Národní třídě květiny, doprovázel premiéra pískot. Jeho následný projev v Národním muzeu pak označil za asertivní, kdy se Babiš zcela vyhnul invektivám vůči svým kritikům a poděkoval někdejším iniciátorům protirežimních akcí. "Vlastní hlavu si posypal popelem za dávnou nestatečnost a členství v KSČ," připomněl autor. Babiš podle něj i tímto proslovem dokázal, že v umění komunikace je mistrem. "Ve větě 'Nebyl jsem statečný jako Havel' je nevyřčená douška: A kdo statečný byl? Jsem jako většina z vás, která také mlčela, když těch několik zbojníků sedělo ve vězení. Že vládnu jako oligarcha? Vždyť mě můžete kritizovat a nic se vám nestane. Vy do mě kamenem, já do vás chlebem," hodnotí Babišova slova komentátor Práva.

"Bylo by to hezké, kdyby nějakému ideálnímu, novému, čistému potentátovi při pokládání květin aplaudovala celá Národní. Ale realita je jiná, tito lidé nezpochybnitelně vyhráli ve svobodných volbách. Ti noví, čistí a úžasní se buď málo snažili, anebo jsou prostě méně schopní," uvedl komentátor MfD.

"Dění kolem 17. listopadu v každém případě ukázalo, že česká společnost je 30 let od pádu komunismu v pohledu na dosavadní vývoj i na cestu do budoucna silně rozdělena. A souboj se bude zřejmě zostřovat," uzavřel autor komentáře Hospodářských novin.

Související

Češi si na Národní třídě připomínají události 17. listopadu 1989.

Česko si připomíná 17. listopad: Politici míří na Národní, Babišovi vadí privatizace demokracie

Česká politická scéna od pátečního rána míří k památníku na Národní třídě, aby si připomněla události ze 17. listopadu 1989, které vedly k sametové revoluci. Výjimkou je nemocný premiér Petr Fiala (ODS), který oslavy vynechává. Politici zmiňují důležitost demokracie, expremiér Andrej Babiš kritizoval její údajnou privatizaci současnou vládní garniturou. 

Více souvisejících

17. listopad 17. listopad 1989 Noviny / tisk

Aktuálně se děje

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Češi ve třetím zápase na MS poprvé padli. Po bojovném výkonu prohráli se Švýcary až na nájezdy

Podobně jako na úvod v pátek s Finskem také v pondělí večer hrál český národní tým vyrovnaný a tudíž další těžký duel, tentokrát se Švýcarskem. Oproti zmiňovanému zápasu se severským soupeřem se fanoušci gólů ze hry dočkali, přičemž padnul pokaždé jeden na obou stranách. Rozdílovým hráčem duelu se nakonec stal nováček ve švýcarském týmu Kevin Fiala, jenž po příjezdu ze zámoří nejenže otevřel skóre, ale proměnil také první ze švýcarských nájezdů.

včera

včera

včera

Česká televize

Nečekaná rána pro program MS v České televizi. Expert Antoš měl autonehodu na skútru

Zbytek vysílání České televize z letošního domácího mistrovství světa v hokeji bude odlišný od úvodních hracích dní. Už totiž tuzemští fanoušci neuslyší hlas známého experta a spolukomentátora Milana Antoše, který měl po nedělním hracím dni v noci při cestě domů autonehodu. Při jízdě na skútru ho srazilo auto. Podle informací serveru sport.cz má 10 zlomenin, přičemž jde o zlomená žebra a vážně poraněnou nohu. Nyní ho čeká operace. Podle informací deníku Sport se pak zranila na in-line bruslích i další tvář hokejového vysílání ČT sport, komentátor Michal Dimitrov.

včera

včera

Mychajlo Podoljak, poradce z kanceláře ukrajinského prezidenta

Rusové se připravují na nekonečnou válku, tvrdí Zelenského poradce

Změny v ruském vedení po opětovné inauguraci Vladimira Putina svědčí zejména o totální militarizaci ruské ekonomiky a restrukturalizaci armádních zásobovacích systémů, konstatoval poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak. Změny podle něj mají zajistit, aby Moskva měla zdroje na "nekonečnou válku".

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Rusové odhalili hlavní problém ukrajinské armády

Rusové i mnozí analytici si uvědomují, že hlavním nedostatkem, který teď Ukrajinu sužuje, jsou lidské zdroje. Moskevské síly dobyly nejméně devět vesnic a osad poblíž Charkova v náporu, který má podle analytiků roztáhnout ukrajinské jednotky a odvrátit je od bojů jinde.

včera

Slide

RECENZE: Anifilm prořízl podvratný (anti)western Slide od animátorské legendy Billa Plymptona

Minulý týden v Liberci proběhl největší festival animovaného filmu u nás. Vedle výherního filmu Kuře pro Lindu uvedl v hlavní soutěži celovečerních filmů novinku nezávislého amerického tvůrce Billa Plymptona, jenž na jednom z minulých ročníků festivalu zasedal v porotě a uvedl svou retrospektivu. Jeho westernově laděný Slide nepřestává okouzlovat svérázným stylem animace i žánrovou subverzí.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Zlevňování se nekoná. Ceny spotřebitelských výrobků v Česku opět rostou

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy