Cizinci v Česku: Cítíme se tu bezpečně, těšíme se do hospody

Informace o nových opatřeních získávají na facebooku a s rodinou se neuvidí nejspíš ještě několik měsíců. V Čechách se však i díky včasným vládním opatřením cítí tak bezpečně, jak jen během pandemie mohou. Jak vnímají situaci ohledně koronaviru v rozhovoru s ČTK popsali tři cizinci, kteří dlouhodobě žijí v Česku.

Oficiální stránky českých úřadů, které poskytují i informace v angličtině, ani jeden z cizinců nesleduje. "Ke zprávám se lze rychleji dostat jinde," říká analytik Lewis, který pochází ze severní Anglie.

"Čekáme, až zprávy vyjdou anglicky. Sociální sítě jsou vždycky rychlejší, na oficiální překlad nemá smysl čekat," dodává. Informace o nových opatřeních v Česku stejně jako jeho přátelé získává i z několika málo českých zpravodajských webů, které píší zprávy v angličtině.

Francouzce Johanne informace o nových opatřeních posílá francouzská ambasáda v e-mailu, instituce novinky sdílí i na sociálních sítích.

Tehdy nový typ koronaviru lékaři poprvé zaznamenali na konci loňského roku v Číně. Odtamtud se postupně rozšířil do celého světa. Během března naplno propukl i v Evropě; Česko první tři případy zaznamenalo na začátku měsíce a po dvou týdnech omezilo volný pohyb v zemi. Oproti tomu Británie podobná opatření přijala toto pondělí, o prvních nakažených tamní vláda informovala na konci ledna. V zemi je nyní přes 8200 nakažených.

"V Itálii a v Číně bylo vidět, jak rychle se to rozšíří," říká Liam ze britského Blackpoolu. Jeho domovina měla podle něj přijmout opatření mnohem dříve. "Česko udělalo dobře, že pohyb omezilo tak brzo," dodává devětadvacetiletý manažer, který v Čechách žije přes dva a půl roku.

Kritická je situace ve Francii, kde je podle středeční bilance přes 25.000 nakažených. K omezení pohybu Elysejský palác vyzval 16. března. "Moje babička žije v Orléans, klidně bych za ní šla pěšky - kdybych si byla jistá, že pro ní nebudu rizikem," říká Johanne, která má rodinu kromě Francie i ve Španělsku, Švýcarsku či Vietnamu.

Právě nemožnost navštívit rodinu a přátele je teď pro tři cizince nejhorším důsledkem pandemie. "Jde o tu jistotu, že kdyby bylo třeba, můžete za nimi kdykoliv odjet," říká Lewis. S tím souhlasí i Johanne a Liam. Oba svou rodinu plánovali vidět během března a dubna, kvůli pandemii ale setkání museli zrušit.

Kromě shledání s blízkými se s koncem pandemie, který je zatím v nedohlednu, těší i na drobné radosti života. "Půjdeme do restaurace a celou noc budeme pít a jíst," odpovídá Johanne s úsměvem na otázku, co udělá jako první, až celostátní karanténa v Česku skončí. S tím souhlasí i Liam. "Hospoda. To je ta první věc, co udělám."

Související

Den beze spěchu ovlivní i chod orloje na Staroměstském náměstí.

Dnes je den beze spěchu. Lidem připomíná, že si tak mohou i zachránit život

Odložit některé aktivity může zachránit život, upozorňuje iniciativa, se kterou přišla Česká asociace pojišťoven. Třetí duben je dnem, kdy se symbolicky zpozdí některé události našeho života, abychom si uvědomili, že spěcháme zbytečně a často v těch nejhorších okamžicích, tedy i za volantem. Jen v loňském roce zemřelo podle Police ČR na českých silnicích kvůli nepřiměřené rychlosti 138 lidí.

Více souvisejících

Česká republika Cizinci Restaurace život Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 52 minutami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 56 minutami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy