Důvěra v Ústavní soud, NKÚ a ombudsmana mírně klesla, ukazuje nový průzkum

Důvěra lidí v Ústavní soud, Nejvyšší kontrolní úřad a veřejného ochránce práv letos mírně klesla. Nejvyšší důvěře se podle zjištění Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) z těchto tří institucí nadále těší Ústavní soud, kterému v červenci klesla důvěra na 57 procent z prosincových 58 procent.

Nejvyšší kontrolní úřad má důvěru 55 procent proti prosincovým 57 procentům a ombudsmanovi věří 53 procent dotázaných. Loni v prosinci měl úřad veřejného ochránce práv důvěru 54 procent lidí. 

"V porovnání s posledním srovnatelným šetřením z prosince 2019 se důvěra i nedůvěra ke sledovaným institucím významně neposunuly," uvedlo CVVM.

V delším časovém srovnání jsou u všech tří institucí patrné výkyvy. V případě veřejného ochránce práv se důvěra v letech 2006 až 2014 pohybovala okolo či mírně nad 60 procenty. V té době byli ombudsmany Otakar Motejl, Pavel Varvařovský a od února 2014 Anna Šabatová. Od roku 2015 se důvěra v úřad ombudsmana pohybovala kolem 50 procent a loni v říjnu stoupla na 58 procent.

Anně Šabatové letos v únoru skončil šestiletý mandát a ve funkci ji nahradil Stanislav Křeček. Do funkce ho zvolila Poslanecká sněmovna. Křeček působil jako zástupce Šabatové a měl s ní názorové neshody. Šabatová uvedla, že Křeček není dobrým kandidátem na funkci a jeho kandidaturu nepovažovala za šťastnou volbu. Křeček byl kandidátem prezidenta Miloše Zemana. Opozice výsledek tajné volby Sněmovny kritizovala a spolek Milion chvilek pořádal v Praze kvůli Křečkově zvolení demonstraci.

V případě NKÚ zaznamenalo CVVM nejvýraznější pokles důvěry mezi lety 2009 a 2011, kdy v prosinci 2009 Nejvyššímu kontrolnímu úřadu důvěřovalo 35 procent lidí. Loni v říjnu naopak NKÚ zaznamenal nejvyšší důvěru 60 procent lidí.

Průzkum CVVM se konal od 18. do 29. července. Zapojilo se do něj 972 lidí ve věku od 15 let.

Související

Ústavní soud ČR

Druhý lex Babiš se nekoná. Ústavní soud ho zrušil

Ústavní soud zrušil novelu známou jako „lex Babiš II“, která zpřísňovala pravidla pro vlastnictví médií politiky a přijímání dotací členy vlády a jejich firmami. Důvodem bylo označení pozměňovacího návrhu Jakuba Michálka (Piráti) za neústavní přílepek, který nesplňoval požadavky na transparentnost a racionalitu legislativního procesu.
Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Jsou v tom nevinně? Jurečka vysvětluje, proč mají růst platy politiků

Vlnu nevole u české veřejnosti vzbudila informace, že platy politiků od ledna opět stoupnou. Vláda sice od návrhu nedává zcela ruce pryč, ale snaží si je nad ním umýt. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) totiž výdělky porostou kvůli letošnímu rozhodnutí ústavních soudců. 

Více souvisejících

Ústavní soud ČR nkú ombudsman průzkumy CVVM Stanislav Křeček život

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

Výhled počasí na Silvestra a Nový rok. Teploty v Česku stoupnou

Na přelomu letošního a příštího roku budou teploty stoupat výrazně nad nulu. Vyplývá to z aktuálního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Denní maxima budou téměř atakovat dvouciferné hodnoty. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy