Hasiči na Rozvadově postavili stanoviště pro kontroly řidičů

Kontejner pro nouzové přežití začali dnes po 18:00 na dálničním hraničním přechodu v Rozvadově na Tachovsku stavět hasiči ze záchranného útvaru. Stanoviště poslouží jako zázemí pro policisty, celníky a hasiče, kteří budou jako součást preventivních opatření proti šíření nového koronaviru provádět namátkové kontroly a měření teploty u cestujících přijíždějících do České republiky z Německa.

Podobné kontroly budou fungovat od pondělních 7:00 na deseti vybraných přechodech v ČR, řekl dnes ČTK v Rozvadově mluvčí Hasičského záchranného sboru (HZS) ČR Rudolf Kramář.

Na třech z deseti vybraných míst budou podle něj společně policisté, celníci i hasiči. V Rozvadově budou hasiči ze záchranného útvaru, jinde v zemi z krajských sborů HZS. "Hasiči nemají oprávnění stavět vozidla, zatímco police a celníci nemají oprávnění plnit mimořádný úkol ze zákona, takže se vhodně doplňujeme," řekl ke spolupráci celníků, hasičů a policie.

Policisté a celníci budou zastavovat a navádět auta ke kontrolnímu stanovišti a rozdávat informační letáky ke koronaviru, hasiči budou měřit teplotu. "Teploměry od ministerstva zdravotnictví jsou k dispozici, policie je bude distribuovat v průběhu noci, nejpozději zítřejšího (pondělního) rána, aby se mohlo v 7:00 začít," řekl Kramář. Hasiči nepotřebovali k plnění úkolu žádné speciální školení, protože mají kurz neodkladné předlékařské péče a díky tomu vědí, jak správně měřit teplotu, dodal.

Pokud hasiči u někoho zjistí zvýšenou teplotu, oznámí to veliteli stanoviště, jenž bude kontaktovat krajskou hygienickou stanici, která nařídí další postup. "Hasiči budou v rámci výkonu služby používat respirátory, ochranný štít a latexové rukavice, aby došlo k zamezení přenosu případné infekce koronaviru," popsal opatření Kramář. Hasiči mají připravené i ochranné obleky Mikrogard, použijí je ale jen v případě, že by museli nějak manipulovat s lidmi, u nichž by zjistili podezření na možnou přítomnost koronaviru.

Zázemí pro kontroly nebylo nutné budovat na všech deseti vybraných přechodech. Kde to je možné, využije se současná infrastruktura. Policie bude ve spolupráci s celní správou a hasiči předávat cestujícím na hraničních přechodech Rozvadov, Folmava, Železná Ruda, Dolní Dvořiště, Strážný, Mikulov, Hatě, Břeclav, Cínovec a Pomezí letáky s informacemi v češtině, angličtině a němčině.

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) tiskla resortní tiskárna letáky celý víkend. Policie si už ráno odvezla 150.000 kusů, 125.000 letáků dostanou České dráhy, uvedl na twitteru.

Vědět, co dělat, je nejúčinnější zbraní proti šíření koronaviru. Tiskárna @vnitro celý víkend tiskne informační letáky určené na nádraží a hraniční přechody. 150 000 ks si už ráno odvezla @PolicieCZ, připravených je 125 000 pro @ceskedrahy_ a tiskneme další letáky na zítra ráno. pic.twitter.com/PBA9SFn3Gu

— Jan Hamáček (@jhamacek) March 8, 2020

Hasiči budou na hraničních přechodech namátkově měřit teplotu lidem, kteří se vracejí do Česka. Pokud někomu naměří teplotu nad 38 stupňů, kontaktují linku 112 a příslušnou hygienickou stanici podle místa bydliště osob. Ty pak budou po konzultaci umísťováni do domácí karantény nebo nemocnic. "Pokud se bude jednat o cizince, tak budou vyzváni k návratu do své země nebo do své vlasti, případně bude postupováno stejným způsobem jako u českých občanů," řekla večer na tiskové konferenci vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO).

V Česku bylo zatím testováno na koronavirus 787 lidí. Nakažených jich je podle ministerstva zdravotnictví 28. Celkem 24 případů má souvislost s Itálií, která je nejpostiženější zemí v Evropě. Od soboty ministerstvo zdravotnictví zavedlo opatření, které dopadá na lidi vracející se z Itálie. Týká se českých občanů a cizinců, kteří v Česku trvale a přechodně žijí nebo pracují. Mají povinnost ohlásit se po návratu lékaři a zůstat ve dvoutýdenní karanténě.

Související

Více souvisejících

Hasiči řidiči Plzeňský kraj Policie ČR život Alena Schillerová hranice Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy