Starosta Hodonína Libor Střecha přiznává, že na městské radě hlasoval pro uskutečnění pondělního koncertu písničkáře Jaromíra Nohavicu, ačkoli po ruské válečné invazi na Ukrajinu odmítl vrátit Puškinovu medaili, kterou umělci v roce 2018 udělil přímo v Kremlu diktátorský prezident Vladimir Putin. Vystoupení nejen ve vyprodaném kulturním domě proběhlo, ale mělo i obrovský úspěch. Rodiště Tomáše Garrigua Masaryka tak nenapodobilo Uherský Brod či Olomouc, jež Nohavicovi hraní zrušily. „Žijeme v demokratické společnosti, a proto jsem nechali čistě na lidech, zda na pana Nohavicu chtějí i v dnešní době přijít. Je nutné si uvědomit, že jsme si v Hodoníně prošli peklem. Nejprve nás zasáhl covid-19, kvůli němuž bylo vše zavřené, a loni v létě nás zdrtilo tornádo. Občané mají právo přijít na jiné myšlenky, odreagovat se od stresu,“ říká pro EuroZprávy.cz Libor Střecha.
Uznává, že Jaromír Nohavica může být i vzhledem ke své minulosti za komunismu, kdy se roce 2006 týdeníku Respekt přiznal ke spolupráci s StB, vnímán jako kontroverzní, ale lidé podle starosty Hodonína Libora Střechy včera přišli výhradně na jeho písničky. „Ano, minulost pana Nohavici jistě není ke chlubení a i on sám na dřívější působení jistě není pyšný. Obecenstvo ale v pondělí nepřišlo do kulturního domu řešit politiku, přišlo si zazpívat jeho texty,“ míní Střecha (Hnutí pro Hodonín).
Proti hraní se vymezilo jen dvacet odpůrců
Ostravský folkový písničkář byl na základě archivu bezpečnostních složek registrovaný jako spolupracovník StB. Jeho spis estébáci v roce 1989 stihli skartovat. Přesto badatelé objevili jeho část, ze které vyplynulo, že se Nohavica, krycím jménem Mirek, s estébáky sešel po svém návratu z Vídně v létě roku 1989. Referoval jim o Karlu Krylovi, Pavlu Kohoutovi a dalších osobnostech, které emigrovaly. Jaroslav Hutka o Nohavicovi složil píseň „Udavač z Těšína“. Nohavica o svém selhání nechce na veřejnosti mluvit, svůj příběh dokonce odmítl i převyprávět pro Paměť národa.
Skladatel a kytarista se do centra pozornosti dostal znovu poté, co po válečné ruské invazi na Ukrajinu nehodlá vrátit Puškinovu medaili, kterou mu v roce 2018 přímo v Kremlu udělil prezidentský diktátor Vladimir Putin. Nohavica sice válku 2. března prostřednictvím internetového koncertu Vlaštovko, leť odsoudil, vymezil se i proti Putinovu aktuálnímu počínání, ale vyznamenání si přesto ponechá. „Puškinovu cenu jsem dostal za zpívání písní Vladimira Vysockého a Bulata Okudžavy a ne za válčení,“ vysvětlil den po vypuknutí války serveru idnes.cz.
Puškinova medaile je vyznamenání, kterým ruský prezident oceňuje přínos dekorované osobnosti v oblasti kulturní, v literatuře, humanitních vědách či dalších uměleckých oborech. Udělována je jak občanům Ruské federace, tak rovněž cizincům. Vznik ocenění inicioval v roce 1999 u příležitosti dvoustého výročí básníkova narození někdejší hlava státu Boris Jelcin.
Vedení Hodonína s městskou radou ale nechtělo direktivně nařizovat rušení koncertu kvůli Nohavicově postoji k medaili, tak jako to udělali organizátoři jeho vystoupení v Polsku, Uherském Brodu či Olomouci. „Nechali jsme čistě na lidech, zda chtějí na pana Nohavicu přijít. Vedení města v demokratickém státě nemůže přeci občanům nakazovat, na jaké koncerty chodit mohou a na které nikoli. Zhruba dvacet lidí vstupenky vrátilo, ale doslova obratem se prodaly. Nikdo další se proti vystoupení či hraní nevymezil. V Hodoníně je prostě hlad po zábavě i kultuře, a proto by bylo nešťastné cokoli zakazovat či nařizovat,“ tvrdí starosta pětadvacetitisícového města.
Agentura z výtěžku za vystoupení podpoří Ukrajince
Přiznává, že i přes odmítnutí Jaromíra Nohavici vrátit Putinovi udělenou medaili, hlasoval pro konání vystoupení. „Je nutné si uvědomit, že jsme si v Hodoníně prošli peklem. Nejprve nás jako všechny v zemi zasáhl covid-19, kvůli němuž bylo vše zavřené, a loni v létě nás zdrtilo tornádo. Občané mají právo přijít na jiné myšlenky, odreagovat se od stresu, Vždyť v městské části Pánov, kde živel řádil, ještě není vše opravené,“ konstatuje. Nohavicu stejně jako v Hodoníně uvítají i zítra ve Frenštátu pod Radhoštěm, ve čtvrtek ve Frýdlantu nad Ostravicí. Oba koncerty jsou vyprodané, stejně jako páteční benefice pro Ukrajinu v Ostravě-Porubě.
Koncert měl navíc charitativní podtext. „Agentura pořádající vystoupení se zavázala, že zhruba sto tisíc korun z výtěžku věnuje ukrajinským uprchlíkům, kteří s námi v Hodoníně po vypuknutí války pobývají. A bránit někomu ve finanční pomoci by mně přišlo v současné době absolutně hloupé, nemorální až nelidské.“
Starosta podotýká, že lidé už pomalu zapomněli, k čemu kulturní dům v Hodoníně slouží. „Nejprve v něm bylo očkovací centrum, poté se přeměnilo na humanitární skladiště pomoci pro Ukrajince a teprve nyní po dvou letech se v něm lidé mohli konečně pobavit. Nikdo z města neměl srdce občanům v koncertu zabránit.“ Sám se ale vystoupení nezúčastnil. „Nyní jsem nemocný a marodím doma, ležím v posteli. Navíc jsem neměl ani koupený lístek.“
Libor Střecha ale stále nejvíce řeší následky tornáda, které loni 24. června zasáhlo hodonínskou městskou část Pánov. „Už máme na zbořené budovy vypracované projekty, část domů je po zkáze opravená, ale všechno jde pomalu. Vždyť od tornáda ještě neuběhl ani rok. Ale všichni se maximálně snažíme. Radnice nyní pomáhá nejen našim lidem, ale i ukrajinským válečným uprchlíkům. V obou případech je solidarita naprosto na místě,“ praví pro EuroZprávy.cz starosta Hodonína Libor Střecha.
Související
Události Petra Nutila: Prezidentské piškvorky a pohřeb Babišova děťátka
Jaromír Nohavica bude online zpívat s rodinami, můžete si stáhnout zpěvník
Jaromír Nohavica , hodonín , Tornádo na Moravě (24.6.2021) , válka na Ukrajině , Rusko
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 4 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 12 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny.
Zdroj: Libor Novák