Infarkt víc hrozí lidem na severozápadě Čech a severu Moravy

Počty hospitalizací kvůli infarktu na 100.000 obyvatel se zásadně liší podle krajů. Největší nebezpečí infarktů hrozí lidem v Moravskoslezském, Karlovarském a Ústeckém kraji, nejméně v Praze. Novinářům to dnes řekl místopředseda výboru České kardiologické společnosti Miloš Táborský, který je přednostou 1. interní kardiologické kliniky FN v Univerzity Palackého v Olomouci.

Většinu pacientů s infarktem se podaří lékařům zachránit, v roce 2018 bylo hospitalizovaných asi 14.900. Ročně zemře kolem 4000, často těch, kteří se k lékaři nedostanou vůbec nebo pozdě.

Důvodem je podle Táborského horší socioekonomická situace, ale i vzdělání a zdravotní gramotnost. Informace z registru hospitalizací podporují i první data z Národního kardiologického registru, která byla dnes novinářům představena ve sněmovně.

Obyvatele větších aglomerací v čele s Prahou a Brnem podle něj méně často postihuje srdeční selhání a kratší dobu stráví v nemocnici, lékaři to připisují dobré dostupností ambulantních pracovišť a vyšší nabídce ambulantních léčebných metod. Hůře jsou na tom například Vsetínsko či Karlovarský kraj.

Méně než v Praze je v regionech i katetrizačních center, která mohou pacientovi nasadit nejmodernější léčbu. Ta je přitom pro zotavení po infarktu zásadní. Lékaři varují, že je třeba při podezření na infarkt okamžitě volat záchrannou službu, která natočí EKG a odveze pacienta do centra. "Od přivezení pacienta na sál do zprůchodnění tepny je průměrný čas 21 minut," dodal Táborský. Česko se v kvalitě péče řadí mezi světovou špičku. Naprostá většina pacientů dostane přímo do tepny kovový stent - výztuhu z drobných drátků, která udrží tepnu průchozí.

Pro zotavení a prevenci dalšího infarktu je podle lékařů zásadní spolupráce pacienta. Kromě často nutné změny životního stylu a stravy musí užívat běžně až pět léků včetně těch snižující srážlivost krve.

Informační systém pro onemocnění srdce a cév má ambici pokrývat všechny pacienty a nemoci oběhové soustavy. Lékaři jeho pomocí plánují hodnotit základní indikátory napříč jednotlivými regiony. Nově systém mapuje i kapacity kardiologů. Od ledna by data měla být dostupná i na webu.

V hlavním městě funguje podle systému 130 kardiologických ordinací, současně se ale tyto ambulance starají z poloviny o mimopražské pacienty, a to i ze vzdálenějších regionů, než je Středočeský kraj, uvedl na tiskové konferenci ve Sněmovně ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR Ladislav Dušek. Kardiologů je podle Duška relativně dost, problém je s jejich nerovnoměrným rozložením. Čtvrtina z nich je pak ve věku nad 60 let. Péči kardiologa potřebuje 2,5 až tři miliony pacientů, dodal.

Infarkt jako jedna z častých kardiovaskulárních onemocnění vzniká ucpáním srdeční cévy, příčinou většiny je jejich kornatění, kdy se na stěnách tepen ukládají tukové látky. Rizikovým faktorem je nedostatek pohybu, obezita, vysoký krevní tlak, cukrovka, vysoká hladina cholesterolu v krvi a kouření. "Kouření je silný negativní faktor, téměř nemáme pacienty pod 60 let, kteří by nekouřili," uvedl přednosta 1. interní kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Brno Petr Kala. Přestat kouřit podle něj znamená riziko infarktu snížit na polovinu. Lékaři zaznamenali pokles počtu infarktů poté, co bylo před třemi lety zákonem zakázáno kouření v restauracích.

Prvními příznaky je svíravá bolest na hrudníku a u srdce. Může vystřelovat také do levé ruky, krku, levé poloviny čelisti či do lopatky. Pacient bývá bledý, dušný a polévá ho studený pot. "U mužů je typická bolest na hrudi, ale u žen a starších pacientů se nejdřív objeví náhlá dušnost, potom teprve bolesti," dodal Kala.

Související

Více souvisejících

infarkt zdraví češi Česká republika Moravskoslezský kraj Ústecký kraj

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

Francouzská policie

Druhý blackout za dva dny. Francie řeší podivnou sabotáž

Francouzské úřady zahájily vyšetřování druhého výpadku elektřiny během pouhých dvou dnů poté, co bylo zjištěno, že požár transformátoru v Nice mohl být výsledkem úmyslného žhářství. Událost ovlivnila dodávky proudu pro nejméně 45 000 obyvatel a přišla den po podobném výpadku v Cannes, který narušil závěr tamního filmového festivalu.

před 2 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Tisíc za tisíc. Ukrajina a Rusko dokončily dosud největší výměnu vězňů

Ukrajina a Rusko během tří dnů uskutečnily dosud největší výměnu válečných zajatců od začátku války. Prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli oznámil, že byl dokončen poslední krok výměny „1000 za 1000“ – na svobodu se vrátili i poslední z 303 ukrajinských zajatců, které mělo Rusko v rámci dohody propustit.

před 3 hodinami

Švédský tým na MS v hokeji

Švédsko poráží Dánsko 6:2 a slaví bronz z mistrovství světa

V napínavém souboji o třetí místo mistrovství světa v ledním hokeji si Švédsko nakonec před zaplněnou Avicii Arenou pojistilo bronzové medaile, když porazilo houževnatý dánský výběr 6:2. Tři korunky dominovaly především ve druhé a třetí třetině, zatímco Dánové ani přes velkou bojovnost nedokázali odvrátit porážku.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Evropa si pěstuje čínského hada na prsou. A začíná jí to docházet

Evropská unie čelí stále naléhavější bezpečnostní výzvě, kterou dlouho přehlížela: rozsáhlému podílu čínských firem na správě a vlastnictví více než 30 přístavů po celé Evropě. Zatímco v minulosti byly tyto investice vítány jako vítaný příliv kapitálu a příležitost pro modernizaci infrastruktury, dnes se stále častěji ukazuje, že přítomnost čínských firem v klíčových logistických uzlech představuje strategické riziko pro celou evropskou bezpečnost.

před 7 hodinami

Jana Maláčová

Šéfka SOCDEM a bývalý ministryně Maláčová má rakovinu

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí a současná členka SOCDEM Jana Maláčová se rozhodla podělit o velmi osobní informaci. Na sociální síti X (dříve Twitter) otevřeně přiznala, že v posledních měsících čelí onkologickému onemocnění. Ve svém příspěvku uvedla, že nosí paruku – ne však jako módní doplněk, ale kvůli následkům náročné léčby.

před 8 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

"Chci domů za dcerou, ale pokud se vzdáme, vrátí se." Jak se žije na ukrajinské frontě?

Z východní Ukrajiny, kde se v posledních měsících boje soustředí především na město Pokrovsk a jeho okolí, přichází zvláštní ticho. Není to klid před bouří, ale spíše napjaté ticho plné otázek, které si vojáci i obyvatelé pokládají častěji než dříve: může být nadcházející návrh na mírová jednání s Ruskem počátkem konce války, která trvá již třetím rokem?

před 9 hodinami

před 11 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Experti se obávají nejhoršího: Rusko testuje zbraň, která může zvrátit situaci na Ukrajině

Ruská armáda podle nejnovějších zpráv zřejmě dokončuje finální testy své nejmodernější hypersonické zbraně RS-26 „Orešnik“. Tento vývoj vyvolává obavy, že Kreml se připravuje na nový masivní úder proti Ukrajině, jenž by mohl zásadně změnit průběh konfliktu. Upozorňuje na to americký vojenský analytik Brandon J. Weichert v článku pro deník The Washington Times, který vychází z informací ukrajinského serveru Militarnyi a portálu Defence-Blog.com.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

včera

Dovoz a vývoz zboží

"Trochu respektu..." EU zareagovala na Trumpovu hrozbu 50% cel

Evropská unie vyzvala Spojené státy k vzájemnému respektu v obchodních vztazích poté, co americký prezident Donald Trump pohrozil zavedením 50% cla na veškeré zboží dovážené z EU. Brusel zároveň varoval, že je připraven hájit své zájmy, pokud dojde k eskalaci obchodního napětí.

včera

včera

Elon Musk

Největší destrukce značky v dějinách? Expert popsal, jak Musk zničil Teslu

Americký marketingový expert Scott Galloway označil zapojení Elona Muska do vládních škrtů ve službách administrativy Donalda Trumpa za „jeden z největších případů zničení značky v dějinách“. Na páteční epizodě populárního podcastu Pivot, který Galloway spolumoderuje, uvedl, že Musk odcizil jádro své zákaznické základny tím, že se politicky přiblížil lidem, kteří o elektromobily nemají zájem.

včera

plynovod Nord Stream 2

Odpojení Ruska od SWIFTu, zákaz plynovodů Nord Stream. EU plánuje velmi tvrdé sankce

Evropská unie připravuje další kolo sankcí namířených proti Rusku, jehož cílem je vyvinout větší tlak na Moskvu kvůli pokračující válce proti Ukrajině. Podle informací agentury Bloomberg zvažuje Brusel mimo jiné odpojení více než 20 ruských bank od mezinárodního platebního systému SWIFT, snížení cenového stropu na ruskou ropu a zákaz plynovodů Nord Stream.

včera

Donald Trump

Trump zablokoval sankce proti Rusku. Evropa ztrácí trpělivost a propadá se do zoufalství

Zatímco napětí mezi Ruskem a Ukrajinou přetrvává a evropské státy zoufale hledají způsoby, jak přimět Moskvu k příměří, Spojené státy vedené Donaldem Trumpem odmítají zavést slíbené tvrdé sankce proti Kremlu. Tato situace vyvolává mezi evropskými lídry narůstající frustraci, kterou neutišil ani dvouhodinový telefonát Trumpa s Vladimirem Putinem, jenž k žádnému posunu směrem k míru nevedl.

včera

Američané na hokejovém MS rozdrtili Švédy 6:2. O zlato si zahrají poprvé po 65 letech

Hokejové mistrovství světa v Stockholmu přineslo v prvním semifinále velké překvapení a drtivé zklamání pro domácí fanoušky. Švédsko nezvládlo očekávání a v Avicii Areně utrpělo těžkou porážku 2:6 s výběrem USA, který po dlouhých 65 letech postoupil do finále světového šampionátu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy