Jak se daří ženám na trhu práce? Česko je v hodnocení na chvostu

Nejlepší podmínky pro ženy na trhu práce nabízí Bulharsko, naproti tomu Česká republika je v hodnocení tří desítek evropských států na chvostu společně s Francií, Španělskem či Německem. Vyplývá to ze studie, kterou nechala vypracovat britská marketingová agentura Reboot. Ta jako kritéria hodnocení zvolila počet žen ve vedoucích pozicích, platové podmínky a podobu mateřské dovolené.

"Celkové výsledky naznačují, že Evropa udělala určitý pokrok ohledně rovnosti pohlaví na pracovišti. Balkánské země jako Bulharsko a Chorvatsko se umístily vysoko, což naznačuje zlepšení. Zklamání v podobě špatného umístění západoevropských zemí, jako je Německo a Dánsko, ale ukazuje, že postup směrem k rovnosti pohlaví je v Evropě stále pomalý," uvedla šéfka agentury Reboot Naomi Aharonyová.

Agentura hodnotila tři oblasti, a to na základě dat od Evropského institutu pro genderovou rovnost (EIGE), Světového ekonomického fóra (WEF) a informací serveru World Population Review. V každé oblasti mohla země získat maximálně 100 bodů; vítězné Bulharsko dosáhlo na skóre 236,6 bodu. Pomohl mu v tom zejména maximální zisk 100 bodů za podmínky mateřské dovolené, která v Bulharsku trvá minimálně 410 dní, což je nejdelší mateřské volno na světě, a zajišťuje příjem ve výši 90 procent původního platu.

Českou republiku v hodnocení předstihlo 21 zemí, jelikož dosáhla pouze na skóre 110 bodů ze 300, přičemž v oblasti rovnosti příležitostí získala pouze deset bodů. "Pokud jde o ženy ve vedoucích pozicích a ekonomické příležitosti, tak Česká republika své ženy zklamala. Země má na řídících pozicích pouze 11,15 procenta žen, a co se týče příležitostí žen ve srovnání s muži, skončila ČR mezi posledními pěti," uvádí zpráva.

Nelichotivé umístění v poslední desítce ale připadlo i mnoha západoevropským státům včetně Belgie, Německa či Rakouska. Slovensko skončilo na čtvrté příčce společně s Norskem, před něj kromě Bulharska pronikly už jen Chorvatsko a Estonsko.

Související

Mládá dívka

Mezinárodní den žen. Svátek, který zneužil komunistický režim

Mezinárodní den žen má dlouhou historii, vznikl již na počátku minulého století. Jeho původním smyslem bylo upozornění na zrovnoprávnění žen s muži, tuto myšlenku ovšem na dlouhou dobu odsunul do pozadí komunistický režim. Ten totiž nejenom ženská práva, ale všeobecně práva každého člověka značně omezoval, a tak z Mezinárodního dne žen udělal oslavu pracujících údernic budujících socialismus a svátek také využil ke lživé propagandě. 

Více souvisejících

ženy zaměstnání práce

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy