ROZHOVOR | Jak se žije v uzavřeném městě? Podnikatel pro EZ z centra karantény

ROZHOVOR - Největší panika už pominula. Obyvatelé Uničova, který je stejně jako dalších 20 měst i obcí na Olomoucku hermeticky uzavřené od pondělního rána kvůli výskytu nákazy nového typu koronaviru COVID-19, si již na karanténu pomalu zvykají. „Přesto je pro všechny nastalá situace psychicky náročná. Město je vylidněné, omezený je i výrobní proces ve firmách,“ líčí své pocity pro web EuroZprávy.cz Pavel Nezval, zdejší podnikatel.

Nezval je rovněž členem výkonného výboru Fotbalové asociace ČR, v němž má funkci předsedy Řídící komise pro Moravu. Karanténa na Olomoucku platí pro přístích 14 dní a dotýká se 24 tisíc občanů.

Pane inženýre Nezvale, do současné situace lidi na Olomoucku údajně dostali spoluobčané, kteří po návratu ze zimní dovolené v Itálii nerespektovali nařízenou izolaci a po okolí tak rozšířili nákazu koronaviru. Podle prvotních zpráv v Uničově onemocnělo infekcí 18 pacientů. Máte na vrátivší se rekreanty z Itálie vztek?

Zatím nikdo neprokázal, že by se tito lidé po návratu z Itálie chovali nezodpovědně. Ano, i já jsem z médií zaznamenal, že měli chodit do hospod s kamarády na pivo nebo na masáže, ale osobně bych řekl, že jsou to nepravdivé informace. Co vím já, tak se naopak k situaci postavili férově. Jakmile se jim udělalo špatně, kontaktovali zdravotníky. Když neznáme podrobnosti, tak nekritizujme a neodsuzujme ostatní.

To zní rozumně. Ovšem například Policie České republiky oficiálně sdělila, že zaznamenala případy, kdy se lidé z uzavřených zón chtěli tajně dostat ven. Co této zprávě říkáte?

Jestli je to pravda, tak se ti jedinci chovali vrcholně nezodpovědně. Osobně ale neznám nikoho, kdo by se tajně plížil polními či lesními cestami, aby se dostal za hranice měst a obcí, v nichž je nařízená karanténa. Na druhou stranu v některých naléhavých případech by měli policisté lidi z těchto zón pustit, a to když potřebují nutně do nemocnice v Olomouci.

Občané České republiky nyní během pandemie koronaviru běžně čtou či ve zprávách slyší, že je někdo v karanténě a už se nad tím příliš nepozastavují. Vy se právě v ní nacházíte, co pro vás a další spoluobčany znamená?

Není to nic příjemného, zvláště pro lidi, co jsou zvyklí žít a pracovat aktivně. Máte totiž omezený pohyb, nesmíte opustit hranice města. Je to psychicky náročné a ani pohled na vylidněný Uničov, který připomíná město duchů, nikomu na dobré náladě nepřidá. Nikdo se nikde neshlukuje. Zablokované jsou sjezdy z dálnice do postižených měst a obcí, v okolí nestaví ani vlaky. Je to zvláštní pocit, ale dá se to zvládnout, jsou horší věci.

Město Uničov s 11 tisíci obyvateli je středem tak velké pozornosti snad poprvé od doby, kdy se zde v roce 1770 sešel římský císař Josef II. s pruským králem Fridrichem II. Velikým. Jsou proto nějaká specifická nařízení, která občané musejí dodržovat a řídit se jimi?

V první řadě všichni maximálně dodržují opatření vydané Krajskou hygienickou stanicí Olomouckého kraje se sídlem v Olomouci, a to aby lidé užívají roušky, respirátory, šátky či šály. Například do zdejšího Tesca vás bez těchto ochranných prostředků vůbec nepustí si nakoupit. A já si myslím, že je to tak správné, aby se pandemie nešířila dále.

TRABLE FIREM: VÝROBNÍ PROCES TÉMĚŘ STOJÍ

Když zmiňujete nakupování, musím se zeptat, jak funguje zásobování města? V pondělí se tvořily velké fronty před lékárnou, už opadly?

Co se týče vaší zmínky o pondělních frontách před lékárnou, tak ty byly způsobeny tím, že ve městě byla otevřena jediná, protože ostatní, například síť Dr. Maxe byla zavřená, neboť jejich zaměstnanci jsou přespolní a do města se po vyhlášení karantény nemohli dostat. Jinak zásobování potravin funguje v Uničově plynule.

Právě pondělní situace v jediné otevřené lékárně v Uničově, kde tamní personál nebyl při prodeji téměř vybaven respirátory či rouškami, rozpoutala kritiku České lélárnické komory, která z absence ochranných prostředků viní stát a jeho chování označila za nehorázné. Co říkáte tomu, že v karanténě prodávající neměli možnost se chránit?

Nezlobte se, ale mně nepřísluší hodnotit tento stav, nebo někoho kritizovat. To si musí vyřešit kompetentní úřady mezi sebou.

Rodiny nyní v uzavřených zónách kvůli nařízené karanténě spolu tráví nezvyklé množství času. Nemůže to způsobit v mnoha domácnostech takzvanou ponorku, tedy, že by si vzájemně lezli na nervy?

Mnohem horší než zmíněná ponorka je, jak zabavit v rodinách děti, které už předtím nemohly do školy a nyní už nemohou téměř nikam, o sportu ani nemluvě. Vím, že Česká televize zřídila pro školáky jakési doučování s názvem UčíTelka, vzdělávací pořady do svého vysílání zahrnul i Český rozhlas, ale co si budeme povídat, děti v této situaci jen těžko donutíte, aby se učily. Všichni jsme byli malí, a tak moc dobře víme, jak to s námi měli rodiče těžké, když jsme neměli program a nudili jsme se.

Je jasné, že v první řadě jde o ochranu zdraví. Přesto je asi na místě otázka, jak karanténa ekonomicky ovlivňuje vaše podnikání a zda se vaší firmě vůbec pracuje?

Ano, provoz jsme neutlumili, ale je hodně omezený, protože řada přespolních zaměstnanců se už v pondělí ráno k nám nedostali. Pracovní dobu máme od půl šesté ráno a všechny pracovníky mimo Uničova zastavili policisté už v před pátou hodinou ranní před hranicí města. Proto náš výrobní proces je hodně omezený a limitovaný. Hodně záležitostí nám ale stojí a nemůžeme s nimi nyní pohnout.

Práce se vám jistě hromadí i jako členu výkonného výboru Fotbalové asociace České republiky, v níž máte funkci předsedy Řídící komise pro Moravu. Myslíte si, že se na začátku dubna už zúčastníte jednání výkonného výboru?

Rád bych, ale to nezáleží na mě, jestli se zasedání zúčastním. Pokud mně to Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje se sídlem v Olomouci povolí a nenastane nějaká komplikace, třeba v podobě prodloužení karantény, přijedu. Jinak kompletně stojí i celý fotbal. Soutěže mládežníků jsme kvůli pandemii definitivně odpískali, co se týče vrcholového fotbalu, tak nejvyšší soutěž je zatím přerušena. Těžko říci, zda se dohraje.

21 měst a obcí na Olomoucku se ocitlo v izolaci:

Uničov, Červenka, Litovel, Chořelice, Chudobín, Myslechovice, Nasobůrky, Nová Ves u Litovle, Rozvadovice, Savín, Tři Dvory u Litovle, Unčovice, Víska u Litovle, Benkov u Střelic, Brníčko, Dětřichov, Dolní Sukolom, Horní Sukolom, Nová Dědina u Uničova, Renoty a Střelice u Litovle.

Související

Více souvisejících

Uničov Pavel Nezval (podnikatel) rozhovor Olomoucký kraj Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

včera

Počasí: Česko zasáhl silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Ten bude podle ČHMÚ.cz řádit na části území až do zítřejšího večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy