KOMENTÁŘ | Odpůrci vakcín chtějí zkoumat Babišovu krev. I tyhle šílenosti opravdu najdete na internetu

KOMENTÁŘ - Dalo se to čekat. Příznivci dezinformací dlouho volali po tom, aby se jako první nechali novou vakcínou naočkovat politici. Když se tak stalo, tak rázem otočili, a najednou chtějí rozbor vakcíny. Otáčí se nedůvěra v osobu Andreje Babiše proti němu, nebo si jen vyznavači konspirací a hoaxů našli nový cíl?

Internet byl vždy plný úsměvných a komických nesmyslů, a nejinak tomu je v i případě očkování proti koronaviru. Ti, co několik týdnů žádali, aby se politici a lékaři nechali naočkovat jako první, se museli vypořádat s novou situací. Politici a lékaři se totiž skutečně nechávají očkovat jako první, a to jim nehraje do karet.

Okamžitě proto přispěchali s novou metodou, jak důvěru ve vakcíny podkopat. Tvrdí například, že očkování vlastně neproběhlo, protože nebyla vidět jehla, protože vpich byl zakrytý, protože ve videích ze zahraničí není na stříkačce jehla vůbec, nebo žádají o rozbor vakcíny pod mikroskopem, či dokonce o krev premiéra, aby ji mohli poslat na posouzení do laboratoře.

Že se nejedná o nejapný vtip dokládají videa a příspěvky přiložené níže. Na nich některé hvězdy dezinformační scény popisují roztodivné analytické metody, například rozbor látky na základě videozáběrů, či žádají Babiše, aby podstoupil rozbor krve, nebo odstoupil. 

Samozřejmě, lze nad těmito jedinci a jejich ničím nepodloženými názory mávnout rukou, pousmát se a pomyslet si svoje s vědomím, že velká část populace se nenechá strhnout na vlnu podobně nesmyslných konspirací, na druhou stranu je ale třeba si přiznat, že i tyto názory mají dosah. Sdílí je stovky lidí a další tisíce či desítky tisíc si je přehrávají.

Hoaxům a fake news se na tuzemském internetu zřejmě daří, a svědčí o tom právě i počty interakcí na sociálních sítích. Jen pár hodin stará videa nebo příspěvky mohou mít stovky sdílení, což jsou čísla, na která oficiální komunikační kanály českých úřadů v této problematice dosáhnout nedokáží. 

Namátkou se lze podívat například na příspěvek z 15. prosince, kde ministerstvo zdravotnictví správně vyvrací jeden z hoaxů ohledně pozitivního testu Coca-Coly. Bohužel příliš nezaujal, nejen, že toho moc neřekl, ale ani není moc výrazný. 16 sdílení za necelé dva týdny je zkrátka velmi slabý výsledek.

Lépe na tom není ani příspěvek Národního zdravotnického informačního portálu. Za více než 24 hodin 12 liků a 18 sdílení. Takového počtu dosáhnou posty dezinformátorů za pár minut, jak se lze ostatně přesvědčit zde, na zhruba stejně starém postu hnutí Občanská neposlušnost, který tvrdí, že si Babiš nenechal vakcínu aplikovat.

Kde ale hledat viníka této situace? Z řady videí a příspěvků šiřitelů hoaxů se lze dočíst, že důvěry v osobu premiéra Babiše je už tak dost podkopaná, a situace s očkováním dané osoby jen utvrzuje v nedůvěře, bez ohledu na to, jak moc je historka s falešnou vakcínou vyfantazírovaná. 

Na druhou stranu je třeba si přiznat, že stát selhal. Nejen v propagaci očkování, ale v té vzhledem k aktuální situaci nejvíce. To, co by měly dělat úřady, dělají místo nich například lékaři nebo novináři. Zatímco okolní země měly už na podzim vymyšlenou vakcinační strategii, my jsme neměli ani to.

Na poslední chvíli se ladila před Vánoci, a na nějakou podporu a propagaci se zapomnělo. Nebo nebyl čas. Nebo peníze. Jednoduše se opakovala situace, s níž jsme se setkávali v průběhu celého roku, kdy část lidí nevěřila v účinnost roušek či v existenci koronaviru, a stát ve vysvětlování selhal.

Nedokázal ostatně často ani objasnit některá opatření, která sice mohla mít smysl, a mnohdy i v zahraničí měla, ale ten už se k veřejnosti nedostal. Což ve výsledku vedlo k vzrůstající agresi odpůrců těchto nařízení, jak je ostatně vidět na úvodní fotce článku. Není proto jistě překvapením, že i agresivita některých lidí bojujících proti vakcínám postupně narůstá.

Na třetí stranu je ale třeba v rámci férovosti přiznat, že se s touto vlnou odporu nepotýká pouze Česká republika. Je to celosvětový trend, jen se v každé zemi řeší mírně odlišně. Například Británie se potýká s hoaxem, podle kterého očkování před kamerami ve skutečnosti neproběhlo, protože na záběrech není vidět jehla.

Jak takové záběry vypadají se můžete podívat například zde, na webu televize BBC. Podobné hoaxy se ostatně šíří už i u nás, a tak na ně někteří čtenáři už pravděpodobně narazili. Co se však už nešíří takovou rychlostí je faktické vysvětlení chybějící jehly. Tedy informace vysvětlující, že jehla na stříkačce opravdu chybí, protože jde o nové typy stříkaček, kdy se jehla z důvodu bezpečnosti po aplikaci vakcíny sama vtáhne zpět do stříkačky. Jak se lze podívat například zde na videu.

I přesto se dá v zásadě říct, že mise je splněna. Odpůrci vakcín chtěli záběry, na kterých se lékaři či politici nechají očkovat jako první. A ty dostali. Je pochopitelné, že jim nestačí, a mají řadu dalších požadavků, ale nalijme si čistého vína. I kdyby byly tyto žádosti o rozbory vakcín a krve a kdo ví čeho ještě splněny, stejně by si někteří jedinci našli další důvod, proč proti vakcínám bojovat. Nezbývá, než se nad komickou situací pousmát, a věřit, že v populaci nadále převládá inteligentní a rozumný postoj k plošné vakcinaci, protože silnější zbraň proti koronaviru v ruce nemáme.

Související

Severokorejší vojáci v ruském výcvikovém táboře. Komentář

Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové

Nasazení severokorejských elitních jednotek do války na Ukrajině vyvolává vážné obavy. Speciální síly Storm Corps, známé svou brutalitou a extrémním výcvikem, mohou konflikt přetavit v krvavou přetahovanou, připomínající hrůzy z druhé světové války. Jejich přítomnost bude eskalovat násilí na frontě a přinese další utrpení, které v moderním civilizovaném světě nemá místo. 

Více souvisejících

komentář Boj proti dezinformacím a fake news fake news očkování Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 51 minutami

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 3 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 5 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 21 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy