Česko už zřejmě nepatří mezi země, které si nejlépe poradily s epidemií koronaviru. Zatímco se premiér Andrej Babiš (ANO) koncem dubna chlubil, jak jej přizvali do videokonference s předsedy vlády Austrálie, Norska, Rakouska, Dánska, Izraele a Řecka, a jak jsou Češi světovým příkladem, nyní se situace změnila.
Slovy komentátora Hospodářských novin Petra Honzejka už Oslo a Athény zařadily Čechy mezi rizikové státy, proto sen o úspěšném českém boji s covidem-19 patří jen minulosti. Občané ČR, kteří chtějí cestovat do Norska nebo Řecka, se musí prokázat negativním testem na koronavirus. Češi, kteří si koupili zájezd do Řecka, panikaří. Jediné, na co se zmohla česká vláda, jsou řeči, jak jsou Řekové "nespravedliví".
Na jaře si Češi dokázali s prvním náporem nemoci covid-19 poradit díky tomu, že má stát enormní moc nařizovat a vynucovat. Vláda se okamžitě uchýlila k lockdownu i uzavření hranic, včetně zákazu občanů vycestovat do zahraničí, což bylo možná protiústavní. Povinnost mít zakrytá ústa i nos platila při jakémkoliv pohybu mimo bydliště, ačkoliv nebyl dostatek roušek, což pak nutilo lidi si je vyrobit na vlastní pěst.
Extrémní přísnost sklidila své ovoce a počty nakažených i zemřelých byly nižší ve srovnání s většinou evropských zemí. Jakmile se ale Česko dostalo do fáze, kdy už přeci jenom nelze dál uplatňovat takové tvrdé zákazy a příkazy a kdy je naopak nutné přistoupit k těm jemnějším a inteligentnějším, vše se najednou změnilo. Okamžitě jsme se ocitli na seznamu rizikových zemí, kdy jsme na tom v počtu nově hlášených případů nákazy na velikost populace třikrát hůř než Německo a čtyřikrát hůř než dokonce zpočátku nejvíc zasažená Itálie. Jinými slovy se chytrá řešení osvědčila lépe v cizině než v tuzemsku.
Podle Honzejka by měla česká vláda zanechat "předstírání", že se nic neděje, a naopak vnímat, že jí Řekové a Norové svým krokem dávají nějaký vzkaz. Česko zrovna krizi nezvládá nejlépe. Nejlepší by tedy bylo přestat skuhrat v telefonátech s vrcholnými politiky premiantských zemí a konečně přistoupit k nějakému řešení, včetně naslouchání radám odborníků, kteří už začínají bít na poplach.
Hygienické stanice například varují, že už jím činí problém trasovat infekci. Otázkou proto zůstává, jak to budou zvládat na podzim, kdy bude víc případů koronaviru. Za zmínku stojí i kapacita testování, kdy primář oddělení klinické mikrobiologie Thomayerovy nemocnice přiznal, že představa ministerstva zdravotnictví o 15 tisících testů denně je dost naivní. Důvodem je nedostatek vybavení a pracovních sil, před čímž resort zdravotnictví ale strká hlavu do písku.
Komentátor zároveň také řekl, že není ani tak podstatné, jak dlouho členové nynější české vlády spí, nýbrž jak vnímají realitu v době bdění. Jinými slovy by se podle něj měli konečně probrat a uvědomit si, že není čas na politický marketing, nýbrž na reálnou práci.
Související
Zákaz telefonů ve školách: Nizozemí není první. Průkopníci si opatření pochvalují
Čeští hasiči jsou v Řecku, nahradí vyčerpané zahraniční kolegy. Athény oslovily ČR jako první
Řecko , Andrej Babiš , norsko , hospodářské noviny , Vláda ČR , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 1 hodinou
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák