Česko premiantem ve zvládaní epidemie? Dávno to neplatí, komentátor sepsul vládu

Česko už zřejmě nepatří mezi země, které si nejlépe poradily s epidemií koronaviru. Zatímco se premiér Andrej Babiš (ANO) koncem dubna chlubil, jak jej přizvali do videokonference s předsedy vlády Austrálie, Norska, Rakouska, Dánska, Izraele a Řecka, a jak jsou Češi světovým příkladem, nyní se situace změnila.

Slovy komentátora Hospodářských novin Petra Honzejka už Oslo a Athény zařadily Čechy mezi rizikové státy, proto sen o úspěšném českém boji s covidem-19 patří jen minulosti. Občané ČR, kteří chtějí cestovat do Norska nebo Řecka, se musí prokázat negativním testem na koronavirus. Češi, kteří si koupili zájezd do Řecka, panikaří. Jediné, na co se zmohla česká vláda, jsou řeči, jak jsou Řekové "nespravedliví". 

Na jaře si Češi dokázali s prvním náporem nemoci covid-19 poradit díky tomu, že má stát enormní moc nařizovat a vynucovat. Vláda se okamžitě uchýlila k lockdownu i uzavření hranic, včetně zákazu občanů vycestovat do zahraničí, což bylo možná protiústavní. Povinnost mít zakrytá ústa i nos platila při jakémkoliv pohybu mimo bydliště, ačkoliv nebyl dostatek roušek, což pak nutilo lidi si je vyrobit na vlastní pěst. 

Extrémní přísnost sklidila své ovoce a počty nakažených i zemřelých byly nižší ve srovnání s většinou evropských zemí. Jakmile se ale Česko dostalo do fáze, kdy už přeci jenom nelze dál uplatňovat takové tvrdé zákazy a příkazy a kdy je naopak nutné přistoupit k těm jemnějším a inteligentnějším, vše se najednou změnilo. Okamžitě jsme se ocitli na seznamu rizikových zemí, kdy jsme na tom v počtu nově hlášených případů nákazy na velikost populace třikrát hůř než Německo a čtyřikrát hůř než dokonce zpočátku nejvíc zasažená Itálie. Jinými slovy se chytrá řešení osvědčila lépe v cizině než v tuzemsku. 

Podle Honzejka by měla česká vláda zanechat "předstírání", že se nic neděje, a naopak vnímat, že jí Řekové a Norové svým krokem dávají nějaký vzkaz. Česko zrovna krizi nezvládá nejlépe. Nejlepší by tedy bylo přestat skuhrat v telefonátech s vrcholnými politiky premiantských zemí a konečně přistoupit k nějakému řešení, včetně naslouchání radám odborníků, kteří už začínají bít na poplach. 

Hygienické stanice například varují, že už jím činí problém trasovat infekci. Otázkou proto zůstává, jak to budou zvládat na podzim, kdy bude víc případů koronaviru. Za zmínku stojí i kapacita testování, kdy primář oddělení klinické mikrobiologie Thomayerovy nemocnice přiznal, že představa ministerstva zdravotnictví o 15 tisících testů denně je dost naivní. Důvodem je nedostatek vybavení a pracovních sil, před čímž resort zdravotnictví ale strká hlavu do písku. 

Komentátor zároveň také řekl, že není ani tak podstatné, jak dlouho členové nynější české vlády spí, nýbrž jak vnímají realitu v době bdění. Jinými slovy by se podle něj měli konečně probrat a uvědomit si, že není čas na politický marketing, nýbrž na reálnou práci. 

Související

Více souvisejících

Řecko Andrej Babiš norsko hospodářské noviny Vláda ČR Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 1 hodinou

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy