Koronavirus na Olomoucku: Uzavřenou oblast v katastru Litovle střeží policisté

Uzavřenou oblast v katastru Litovle na Olomoucku s extrémním výskytem případů koronaviru střeží policisté. Je tam až tisíc kontaktů s vazbou na pozitivní případy, potvrdil dnes novinářům olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). O rozšíření uzavřených oblastí, například o Olomouc, se podle něj zatím neuvažuje. Právě rozsáhlou sítí kontaktů a vazeb odůvodnil hejtman i počet uzavřených obcí.

Od dnešních 03:00 byla uzavřena oblast 21 obcí na Olomoucku včetně Uničova, Červenky a Litovle. Podle informací ČTK vjezdy i výjezdy střeží od časného rána policie, armáda zatím nebyla potřeba. "Snažili jsme se, aby byl zabezpečen provoz a zásobování. Hlavní je, aby fungovalo zásobování a to nejen potravin, ale i dovozu ropných produktů na benzinky, dezinfekčních i drogistických potřeb. Přizpůsobili jsme to mu i vjezdy dodavatelů," řekl dnes novinářům Okleštěk s tím, že během dneška se bude opatření ještě upřesňovat a doplňovat tak, aby zásobování bylo stoprocentní.

"Někteří dodavatelé se nedostali do území, policie je nepustila. Nyní se to upřesňuje za účasti policie, aby se vychytaly detaily," doplnil hejtman.

Podle něj jsou všechna opatření zavedena, protože dotčené území je prosáklé virem. V oblasti je 25 potvrzených případů nákazy koronavirem, síť kontaktů je však velice rozsáhlá a jde až o tisícovku lidí. "Je tam široké prosíťování kontaktů. Kdybychom některou z obcí vyřadili, neošetřili bychom to území tak, jak by bylo potřeba, efektivita nařízení by se výrazně snížila. Je potřeba, aby se to nešířilo dál, aby nebyly kontakty a aby se kontakty nevyvážely dál do celého Olomouckého kraje a celé republiky. Vazba této lokality na Olomouc je velká a migrace za prací je tam také vysoká," podotkl hejtman. K opatřením v dalších oblastech není podle něj důvod, mimo tuto lokalitu jsou na Olomoucku pouze dva výskyty.

Okleštěk také uvedl, že do oblastí nebudou vpuštěni lidé ani kvůli zaměstnání v dotčených oblastech, aby nebyli infikováni. Uvedl, že naopak pracující z oblasti budou moci do práce docházet, pokud nebudou mít prokázaný výskyt. Kraj se bude podle hejtmana snažit co nejdříve do oblasti transportovat roušky, kterých je tam nedostatek. Roušky budou dovezeny ke starostům obcí s rozšířenou působností, na nich bude poté distribuce. "Udělám pro to maximum, aby to bylo dnes," řekl hejtman na dotaz ČTK. Olomoucký kraj minulý týden objednal půl milionu roušek a 15.000 respirátorů, dosud je ale neobdržel.

Nařízení je vyhlášeno kromě Litovle, Uničova a Červenky také pro obce Chořelice, Chudobín, Myslechovice, Nasobůrky, Nová Ves u Litovle, Rozvadovice, Savín, Tři Dvory u Litovle, Unčovice, Víska u Litovle, Benkov u Střelic, Brníčko, Dětřichov, Dolní Sukolom, Horní Sukolom, Nová Dědina u Uničova, Renoty a Střelice u Litovle a to na dobu 14 dní. Obyvatelé z těchto uzavřených obcí, pokud budou mít příznaky, budou dle hejtmana testováni primárně, na místo přijedou zdravotníci v sanitkách k tomu vyčleněných.

Odpoledne hejtmanství plánuje tiskovou konferenci s hygieniky za účasti některého ze starostů z uzavřených oblastí přes Skype.

Související

Více souvisejících

Olomoucký kraj Ladislav Okleštěk (ANO) Policie ČR Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ropa

Slovensko se kvůli ukrajinské stopce pro ruskou ropu obrací na EU

Slovensko volá po zásahu Evropské unie kvůli zastavení tranzitu ropy z Ruska, ze kterého Bratislava viní Ukrajinu. Po premiérovi Robertu Ficovi (Smer-SD) se ozval i jeho stranický kolega a ministr zahraničí Juraj Blanár. Problém se týká také sousedního Maďarska. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 3 hodinami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Bidenovi záleží na Američanech, shodnou se zahraniční lídři. Jeho rozhodnutí odstoupit oceňují

Zahraniční lídři ocenili šéfa Bílého domu Joe Bidena jako člověka, kterému záleží na americkém lidu. Stalo se tak poté, co v neděli odstoupil z kandidatury u listopadových prezidentských voleb v USA. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy