Mladí Češi nejsou spokojení s politikou. Přistěhovalce tolerují, ukázal průzkum

Důraz na životní prostředí a členství v EU či nespokojenost se současnou politickou situací charakterizují v současnosti většinu mladých lidí do 30 let. Polovina jich považuje za problematickou dostupnost bydlení. Ve srovnání se staršími generacemi jsou také většinou tolerantnější k přistěhovalcům.

Vyplývá to z průzkumu s názvem Generace svobody, který ve spolupráci s agenturou Median zpracovala iniciativa Svobodný listopad na Univerzitě Karlově. 

Jaká je mladá generace ve věku 18-30 let? Věří v demokracii, jsou nespokojení se současnou politickou situací, ale věří ve vlastní místo ve společnosti a možnost věci změnit.Realizoval @Median pro iniciativu #Svobodnylistopad @UniKarlova. Čtete @iROZHLASczhttps://t.co/2nX9za0TAP

— MEDIAN (@MEDIANCZ) September 13, 2019

Průzkum mapoval postoje a názory mladých Čechů narozených po roce 1989. Konal se v druhé polovině srpna a zúčastnilo se ho 1007 lidí ve věku 18 až 30 let.

Zhruba čtyři pětiny z nich uvedli, že považují za důležitou účast ve volbách. Ta činila ve sněmovních volbách v roce 2017 zhruba 61 procent. Spokojenost se současnou politickou situací vyjádřila desetina mladých oproti 24 procentům Čechů z jiného letošního průzkumu, který zahrnoval celou populaci. Lidé do 30 let tak patří ke skeptičtější části obyvatel.

Přibližně tři čtvrtiny mladých v aktuálním průzkumu uvedly, že se obávají ekologické katastrofy. Dvě třetiny této generace také věří tomu, že pokud se samy budou snažit zlepšit své chování, může se životní prostředí zlepšit. "V tomto ohledu jsou o důležitosti a smyslu konání jedince směrem ke globálním změnám přesvědčenější než lidé stejného věku v jiných evropských zemích," uvedli autoři průzkumu.

Pro 87 procent mladých lidí je velmi důležité mít možnost svobodně cestovat do zahraničí a 70 procent si myslí, že by ČR měla být dál členem EU. Přistěhovalce jako ekonomickou hrozbu vnímá 38 procent mladých respondentů, zatímco v celkové populaci má z těchto důvodů z imigrantů strach kolem 69 procent lidí. Jako problematická se pro mladé jeví dostupnost bydlení. Kolem 55 procent jich uvedlo, že si vlastní byt z finančních důvodů nemůže dovolit.

I mladá generace se ovšem podle autorů průzkumu rozděluje na několik názorových proudů, které se od sebe podle postojů výrazně liší. Při rozdělení respondentů do čtyř skupin podle jejich odpovědí se ukázalo, že největší skupinu (31 procent) tvoří takzvaní vyloučení skeptici. Tito lidé nepovažují za tolik důležité chodit k volbám a podpořili by odchod Česka z EU. Naopak nejméně je proevropských liberálů, a to zhruba pětina.

Názorově blízcí jsou jim také takzvaní angažovaní světoobčané, kterých je asi čtvrtina. V obou těchto skupinách jsou hlavně voliči Pirátů a TOP 09, podporují členství v EU, jsou otevření vůči cizincům a nespokojení s politickou situací v ČR. Čtvrtinu pak tvoří převážně voliči ANO, kteří jsou spokojení se současnou politikou, spíše odmítají přistěhovalce, ale jsou pro setrvání v EU.

Související

Robert Fico

Ficova vláda leze Slovákům krkem. Znovu by už nevznikla

Po roce od vyhlášení výsledků voleb do Národní rady Slovenské republiky (NR SR) by Smer-SD Roberta Fica zřejmě nesložil vládu. Zatímco premiérská strana zaznamenala nejhorší naměřený výsledek z průzkumu od loňského roku, Demokratům a krajně pravicovému hnutí Republika průzkum věští parlamentní budoucnost. Formování potencionální nové vlády z řad opozice by mohlo zkomplikovat hnutí Igora Matoviče. 

Více souvisejících

průzkumy češi EU (Evropská unie) uprchlíci životní prostředí

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy