Na obloze bude k vidění vzácné seskupení planet a Měsíce

Lidé mají v těchto dnech šanci, že spatří takzvaná noční svítící oblaka. Působivý úkaz se každoročně objevuje v týdnech kolem slunovratu, k vidění bývá do počátku srpna. Tři dny po slunovratu, 24. června časně ráno, pak lze pozorovat vzácné seskupení všech pěti očima viditelných planet společně s Měsícem, uvedl astronom Petr Horálek v tiskové zprávě. Jde o Merkur, Venuši, Mars, Jupiter a Saturn, sdělil.

Noční svítící oblaka, která patří k nejhezčím nebeským úkazům, se podle Horálka objevují zejména nad severním obzorem mezi 22:00 a půlnocí nebo mezi 02:00 až 04:00. Ne však každou noc. "Je proto třeba neustále vyhlížet, nebo sledovat webkamery směřující na severní obzor," doporučil astronom, který působí ve Fyzikálním ústavu v Opavě. Lidé se také mohou zaregistrovat k odběru zpráv na webu astro.cz, které je upozorní, že jsou oblaka v danou noc viditelná.

Proti běžné oblačnosti, která se nachází ve výšce maximálně 15 kilometrů, jsou noční svítící oblaka výrazně výš. "V mezosféře, tedy asi 85 kilometrů nad zemským povrchem. Vznikají nabalováním ledových krystalků na prachové částice, které v této výšce zanechal meteorický prach, sopečné erupce nebo i průmyslová činnost lidí," uvedl Horálek.

Led v této výšce se podle něj vytváří především reakcí atmosférického kyslíku s vodíkem pod vlivem slunečního záření, fotochemickým rozpadem metanu nebo z vody, která je do těchto výšek vynesena turbulencí.

"Řídké oblaky se vytvářejí pouze tehdy, je-li v mezosféře ustálená teplota okolo minus 130 stupňů Celsia, což se odehrává v období letního slunovratu. Na severní polokouli tedy v týdnech okolo 21. června," dodal astronom. K podobě jevu pak poznamenal, že noční oblaka přímo nesvítí, ale rozptylují záření ze Slunce, které se v té době nachází pod obzorem.

"Na konci června nás čeká opravdu vzácné období, kdy uvidíme všechny očima viditelné planety Sluneční soustavy a Měsíc v jediný okamžik," upozornil pak astronom. Úkaz nastane, když se planety při pohledu ze Země nacházejí úhlově nepříliš daleko od sebe a obtížně pozorovatelná planeta Merkur je zároveň úhlově dostatečně daleko od Slunce. Díky tomu lze Merkur spatřit na obloze, která ještě zcela nezesvětlala.

"Nejlepší viditelnost nastává okolo 24. června, kdy se na časnou ranní oblohu už do záře rozbřesku 'vyhoupne' i planeta Merkur - ta už ale bude kvůli svítání velmi obtížně k nalezení," popsal Horálek. Doporučil vyhlížet planety z míst s dokonale odkrytým severovýchodním až východním obzorem, nejlépe v horách a pozorování oblohy zahájit po třetí hodině ranní. S vyhlížením Merkuru pak lidem pomůže malý dalekohled.

"Naposledy se na severní polokouli ukázalo všech pět planet najednou nad obzorem v červenci roku 2020, ale jen krátce. Letos se toho dočkáme ještě v prosinci a znovu se situace nezopakuje až do roku 2036," uzavřel Horálek.

Související

Více souvisejících

vesmir měsíc

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

John Kirby, koordinátor strategické komunikace Národní bezpečnostní rady

Íránský útok na Izrael byl podle USA trapným neúspěchem

Masivní dronový a raketový útok Íránu na Izrael byl "velkolepým a trapným neúspěchem", uvedl v pondělí Bílý dům. S tímto prohlášením přišel den poté, co americké jednotky pomohly Izraeli sestřelit většinu raket a bezpilotních letadel vypálených Teheránem.

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Vražda v Pohodlí na Svitavsku se dostala k soudu. Muži vinu odmítají

U Krajského soudu v Hradci Králové se v pondělí začala projednávat kauza předloňské vraždy v domě v Pohodlí u Litomyšle na Svitavsku. Dvojice mužů je obviněna z toho, že utýrala muže, jehož tělo následně uvařila v sudu, kosti spálila a další ostatky rozvezla po okolí. Oběma hrozí výjimečný trest. 

před 8 hodinami

před 14 hodinami

před 14 hodinami

Záporožská jaderná elektrárna

MAAE vyzve Rusko a Ukrajinu ke kontrole stavu Záporožské JE

Rafael Grossi, ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), oznámil plány v roce 2024 na pozvání Ukrajiny a Ruska k posouzení technického stavu Záporožské jaderné elektrárny. Grossi také zmínil plány na opětovnou návštěvu Ruska a Ukrajiny.

Aktualizováno včera

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy