Nižší rodičovská, ale delší dobu. Čeští rodiče mění přístup

V Česku přibylo rodičů, kteří si nechávají měsíčně vyplácet nižší rodičovskou na delší dobu. Zatímco loni v září měsíční příspěvek do 6000 korun pobíralo asi 70.600 matek či otců, letos v září téměř 83.500. Meziročně se jejich počet zvedl téměř o pětinu. Od srpna do září se zvýšil o víc než 2000. Vyplývá to z údajů úřadu práce.

Rodičovskou dostávalo kolem 287.200 matek a otců, o procento víc než loni. Podle vládního návrhu má celková částka od ledna vzrůst z 220.000 na 300.000 korun rodičům novorozenců i rodičům dětí do čtyř let, kteří budou příspěvek zrovna pobírat. U dvojčat a vícerčat to má místo 330.000 být 450.000 korun.

Výši měsíčního rodičovského příspěvku mohou lidé měnit jednou za tři měsíce. S vyšší dávkou si celkovou částku vyberou rychleji. Pokud by pobírali celou dobu 6000 korun, rodičovskou by čerpali do 3,5 roku dítěte. Příspěvek do 6000 korun si loni v září nechala vyplácet necelá čtvrtina rodičů na rodičovské, letos 29 procent.

Novela se zvýšením rodičovské ještě neplatí. Bude ji schvalovat Senát a k podpisu ji dostane prezident. Ministerstvo práce a úřad práce oznámily, že příspěvek se rodičům pak zvedne automaticky. "Rodiče budou muset řešit jen případné úpravy čerpání měsíční částky," uvedly ministerstvo a úřad v tiskové zprávě.

Díky případnému snížení dávky se dá čerpání prodloužit. Na navýšenou sumu tak mohou dosáhnout i rodiče, kteří by si jinak peníze od státu už vybrali a přidání se jich netýkalo. Na internetu jsou na řadě webů rady, jak by měli lidé postupovat, aby z přidávaných 80.000 korun dostali co nejvíce. Všem se celou částku získat nepodaří. Záležet bude na tom, kolik měsíců čerpání bude ještě zbývat a jaký měli výdělek. Příspěvek může činit nejvýš 70 procent základu příjmu jako mateřská. Nejméně je možné měsíčně pobírat 50 korun. Podle webů by rodiče měli nejdřív dávku snížit a pobírání protáhnout, po třech měsících pak příští rok hned zas zvednout.

Například lidé, kteří měli mateřskou nízkou, nebo ji kvůli neplacení nemocenského pojištění neměli vůbec, mohou měsíčně dostávat rodičovskou nejvýš 7600 korun. K vyčerpání 80.000 korun by tak bylo potřeba deset měsíců. Pro rodiče s výdělkem 20.000 hrubého by příští rok příspěvek mohl podle kalkulačky ministerstva práce činit nejvýš 13.830 korun. U výdělku 30.000 korun by to mohlo být 20.730 korun měsíčně, u 40.000 korun pak 26.340 korun. Maximální rodičovská by se měla dostat na 42.720 korun, a to u mzdy či platu zhruba nad 106.000 korun.

Statistiky o tom, kolik rodičů žádá o snížení dávky a prodloužení rodičovské do příštího roku, úřad práce nemá. Do 6000 korun měsíčně loni v srpnu pobíralo 71.322 otců a matek. O měsíc později jich bylo o 693 méně. Do letošního srpna se počet zvedl na 81.592 a do září pak na 83.461.

Dávku do 7600 korun, aby rodičovská trvala aspoň do potomkových tří let, mělo loni v září 217.818 rodičů. Letos v září si ji nechalo vyplácet 226.409 lidí, tedy téměř čtyři pětiny rodičů. Víc než 7600 korun - což představuje vyčerpání částky před potomkovými třetími narozeninami - před rokem pobíralo 66.003 příjemců a letos 60.660.

Vládní koalice před rokem oznámila, že rodičovskou zvedne o 80.000 korun všem rodičům dětí do čtyř let. Kvůli zpomalení ekonomiky pak chtěla od roku 2020 sumu navýšit jen rodinám s nově narozenými dětmi. Nakonec se dohodla na tom, že by víc měli dostat i rodiče dětí do čtyř let, kteří budou příspěvek zrovna pobírat. Pravicová opozice s tím nesouhlasí. Podle ní by měly dostat přidáno všechny rodiny s dětmi do čtyř let.

Podle některých expertů na sociální problematiku si bude část rodičů pobírání uměle prodlužovat a návrat do práce oddalovat. Odborníci poukazují na to, že Česko má rodičovskou ve srovnání s jinými státy dlouhou, a to do čtyř let věku dítěte. S potomkem zůstávají doma hlavně matky. Několikaletá pauza pak výrazně zhoršuje jejich uplatnění na trhu práce, jejich výdělky do budoucna i důchody ve stáří, dokládají studie.

Česko bude muset pravidla rodičovské v brzké době znovu upravit, a to podle přijaté evropské směrnice o rovnováze mezi soukromým a pracovním životem. Rodičovské volno by si například rodiče už nemuseli vybírat naráz, ale po částech. Změny mají začít platit nejpozději od srpna 2022.

Související

Více souvisejících

rodičovský příspěvek Úřad práce děti

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy