O šikaně při akci StB Asanace mluvili u soudu někdejší disidenti

Vyhození ze zaměstnání, vyhrožování vězením a několikahodinové výslechy byly hlavními příčinami, proč disidenti Jiří Chmel a Jaroslav Neduha opustili v rámci takzvané akce Asanace tehdejší Československo. Muži to dnes uvedli u soudního líčení s pěticí bývalých příslušníků StB, kteří podle obžaloby chartisty a lidi nepohodlné komunistickému režimu na přelomu 70. a 80. let šikanovali a nutili k emigraci. Za zneužití pravomoci úřední osoby jim hrozí až desetileté tresty vězení.

"Rozhodl jsem se odejít, když byla do mého příběhu zatažena širší rodina," řekl Chmel, který na počátku osmdesátých let odjel z donucení se ženou a dvěma malými dětmi do Vídně. O zaměstnání přišli on i jeho manželka, vystupovat v televizi zakázali i jeho tehdejší tchyni Štěpánce Haničincové. Po podpisu Charty 77 byl rok a půl ve vězení, odkud se vrátil s velkými dluhy. "Nevzali mě pak ani do kotelny v Jindřišské ulici," uvedl s odkazem na místo, kde byli zaměstnáni někteří další disidenti.

Kvůli tomu, že neměl zaměstnání, vyhrožovali policisté Chmelovi podle jeho výpovědi vězením. Několikrát ho odvezli na výslech a hrozili i několikaletým trestem za takzvaný paragraf 98 neboli podvracení republiky. "Nikdy jsem ale nebyl vystaven nějakému fyzickému násilí," uvedl disident.

Podobně vypovídal Neduha, kterému podle jeho slov vyhrožovali někdejší příslušníci StB vymyšleným spisem, podle kterého měl sexuální styk s nezletilými děvčaty. "Dali mi na výběr několik let vězení nebo Vídeň a nikdy zpátky," uvedl. Policisté ho na výslechy odváželi několikrát do týdne v časných ranních hodinách, na služebně pak strávil až čtyři hodiny. Bývalý zpěvák skupiny Extempore byl také vyškrtnut ze seznamu výkonných umělců, pracoval poté na stavbě či jako správce hřiště.

Ani jeden z někdejších mužů nedokázal uvést, zda je vyslýchali obžalovaní Zbyněk Dudek, Karel Hájek, Rudolf Peltan, Jaroslav Maryško či Jiří Šimák. "Myslím, že se to vytěsnilo z paměti. Jinak bych se zbláznil," uvedl Neduha. Na příštím jednání chce proto soudkyně vyslechnout i další disidenty, které pětice údajně šikanovala. Je mezi nimi například člen hudební skupiny The Plastic People of The Universe Vratislav Brabenec, který se dnes k soudu nedostavil.

Bývalí příslušníci StB podle obžaloby v rámci Asanace disidenty šikanovali v jejich bydlišti i v zaměstnání, bez důvodu je zadržovali a opakovaně prohledávali jejich byty. Brabenci podle obžaloby vyhrožovali fyzickou likvidací a Šimák ho při výslechu zbil. Pětice vinu odmítá.

Akci Asanace vymyslela StB na přelomu 70. a 80. let. Jejím cílem bylo fyzickým a psychickým nátlakem donutit občany nepohodlné režimu k trvalému opuštění republiky. Pracovníci StB po celé zemi začali předem vytypované odpůrce režimu šikanovat i fyzicky týrat. Dudák a Šimák už byli v souvislosti s Asanací v minulosti odsouzeni, za týrání disidentů jim soudy uložily nepodmíněný trest v délce tři a půl roku.

Související

Andrej Babiš

Babišův spor o evidenci u StB: Nejvyšší soud dostal dovolání expremiéra

Slovenský nejvyšší soud minulý týden obdržel dovolání předsedy hnutí ANO a českého expremiéra Andreje Babiše proti pravomocnému verdiktu bratislavského krajského soudu, který v červnu zamítl jeho žalobu kvůli evidenci u československé tajné policie StB jako agenta. Termín rozhodnutí nejvyššího soudu v případu nebyl stanoven, řekla dnes ČTK mluvčí soudu Alexandra Važanová.

Více souvisejících

StB soudy disidenti Praha

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Předávání cen Thálie

Vondráčková, Strejček i herci Divadla Na zábradlí. Předávaly se Ceny Thálie

Letošní Ceny Thálie za nejlepší herecké výkony v činohře zamířily do pražského Divadla Na zábradlí. Ocenění získali Kateřina Císařová za roli Káti ve hře Vzkříšení a Miloslav König za ztvárnění francouzského spisovatele Michela Houellebecqa ve hře Veřejní nepřátelé. Ceny Thálie za celoživotní mistrovství převzali herec Viktor Preiss, zpěvačka Helena Vondráčková, sopranistka Naďa Šormová a tanečník a choreograf Josef Kotěšovský.  

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Konvoj OSN

OSN Izrael neposlechne. Libanon neopustí

Mírové jednotky OSN v Libanonu v sobotu prohlásily, že neplánují opustit své pozice na jihu země, navzdory izraelským požadavkům na jejich přemístění. Informovala o tom agentura TASR na základě zprávy AFP.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Hans Petter Midttun

EXKLUZIVNĚ: Hrozí světu jaderná válka? Světoví experti pro EZ zodpověděli ožehavou otázku

Rusko nedávno upravilo svou jadernou doktrínu, která nyní umožňuje jadernou reakci na útok nejaderného státu podporovaného jadernou mocností nebo při použití vzdušných a kosmických zbraní proti jeho území. Podle několika expertů oslovených serverem EuroZprávy.cz tyto změny neovlivní podporu Ukrajiny ze strany Západu, a varování o jaderném útoku Kremlu postupně ztrácí svou účinnost.

před 7 hodinami

Jana Maláčová

Maláčová byla zvolena předsedkyní SOCDEM

Novou předsedkyní Sociální demokracie (SOCDEM) se stala bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Byla zvolena na sjezdu strany v Hradci Králové, kde získala podporu zhruba 66 % delegátů. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Joe Biden

Biden má obavy o průběh prezidentských voleb

Americký prezident Joe Biden si není jistý, zda nadcházející volby prezidenta USA proběhnou v klidu, a to kvůli kontroverzním vyjádřením republikánského kandidáta Donalda Trumpa. Uvedla to televize ABC News.

před 15 hodinami

před 16 hodinami

Povodně způsobilo rekordně deštivé počasí, zjistili meteorologové

Počasí nám v září připravilo nejedno překvapení. Tím největším byla čtyřdenní srážková epizoda, která vyvolala povodně. Není se čemu divit, když dokonce padl nový rekord denního úhrnu srážek. V pátek to potvrdil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy