Pokojné demonstrace v Praze i v dalších městech republiky hrály v listopadu 1989 důležitou roli, lidé dali na ulicích a náměstích jasně najevo, že touží po politických změnách. Nejmasovější protesty se od pondělí 20. listopadu konaly v Praze, nejprve na Václavském náměstí a o víkendu pak na Letenské pláni, kam podle dobových odhadů dorazilo na 800.000, respektive 500.000 lidí. Tyto demonstrace také v přímém přenosu vysílaly televize a rozhlas.
Po surovém potlačení studentské demonstrace na Národní třídě v pátek 17. listopadu 1989 nabraly události v Československu rychlý spád. Už následující den oznámili herci pražských divadel a studenti vysokých škol v Praze vstup do protestní stávky, v neděli 19. listopadu pak v Činoherním klubu vzniklo Občanské fórum (OF). A již v pondělí 20. listopadu dorazilo na pražské Václavské náměstí na první z řady demonstrací protestovat proti režimu přes sto tisíc lidí.
Podle historika Oldřicha Tůmy byla právě demonstrace 20. listopadu revolučním zlomem. "To, že se sešlo tolik lidí, byla razantní změna proti předchozím několikatisícovým demonstracím. Najednou tam byla půlka Prahy," popsal shromáždění, kterého se sám zúčastnil.
Komunisté se už podle Tůmy nesnažili zasahovat, policie jen hlídala mosty, aby se demonstranti nedostali na Hrad. Policejní kordon hlídal také sídlo policejních složek v Bartolomějské ulici a Ústřední výbor KSČ.
Demonstrace se na Václavském náměstí konaly každý den až do pátku 24. listopadu a každý další den přicházelo stále více lidí. Dobové odhady uvádějí až 150.000 demonstrantů 20. listopadu, kolem 200.000 v následujících dvou dnech a dokonce 300.000 lidí ve čtvrtek a pátek. A přestože později byla tato čísla - i s ohledem na plochu náměstí a možnou hustotu davu - zpochybňována jako nadsazená, jednalo se bezpochyby o největší protirežimní vystoupení, jaká Praha zažila.
Listopadové demonstrace v centru Prahy jsou spojené s balkónem Melantrichu, odkud ke shromážděným lidem hovořili zástupci herců a studentů, disident a pozdější prezident Václav Havel nebo jeden z politiků pražského jara 1968 Alexander Dubček. Bouřlivého přivítání se dočkala zakazovaná zpěvačka Marta Kubišová, když nadšenému shromáždění zazpívala hymnu a svůj hit z roku 1968 Modlitba pro Martu, nebo Havel, když lidi seznámil s programem a požadavky Občanského fóra.
Vyvrcholením demonstrací se stala dvě shromáždění na Letenské pláni, která navzdory sychravému až zimnímu počasí zažila rekordní nápor. Na místě povinných komunistických prvních májů tu 25. listopadu až 800.000 lidí z celého Československa bouřilo nadšením z odstoupení šéfa pražských komunistů Miroslava Štěpána. Projev Václava Havla z tribuny stadionu Sparty, v němž vyzval ke generální manifestační stávce, vystoupení Alexandra Dubčeka a dalších přenášela televize.
První přímý přenos, který lidem přes obrazovku zprostředkoval revoluční dění, si tehdy na vedení televize vynutil stávkový výbor Československé televize. Už dopoledne televize odvysílala slavnou mši z katedrály sv. Víta u příležitosti kanonizace Anežky České, kterou papež Jan Pavel II. prohlásil svatou 12. listopadu 1989. Pražský katolický kardinál František Tomášek se přiklonil spolu s církví na stranu národa a vyzval k moudrosti a odmítnutí cesty násilí.
Ani po shromáždění na Letné ale demonstrace na Václavském náměstí nepřestaly, už v pondělí 27. listopadu - v den generální stávky - se zde v poledne konal "červenomodrobílý tábor lidu" a v podvečer sem pak dorazilo (podle dobových údajů) přes čtvrt milionu demonstrantů. V paměti pak zůstává i demonstrace ze 4. prosince 1989, jejíž účastníci protestovali proti nedostatečné rekonstrukci federální vlády a na které společně zazpívali hymnu Karel Gott a z exilu se vrátivší Karel Kryl.
Související
Jak se za posledních 30 let změnily naše stravovací návyky?
Peklo v Mödlareuth: Studená válka nerozdělovala jenom města, ale i vesnice
30 let od sametové revoluce , 17. listopad 1989 , Václav Havel , Alexander Dubček , Komunismus , historie
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 47 minutami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 1 hodinou
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 1 hodinou
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 3 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua označila rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) o vydání zatykače za „absurdní a falešné lži“ a za „antisemitské“. UVedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák