Porucha štítné žlázy? Opomíjený problém. Velké riziko hrozí těhotným ženám

Lékaři odhadují, že až u 15 procent těhotných se mohou objevit se štítnou žlázou. Chtějí to ověřit vyšetřením 8000 z nich. Loni se s nadměrnou nebo nedostatečnou funkcí štítné žlázy léčilo v ČR asi 620.000 lidí. U těhotných může nemoc způsobovat potraty, předčasné porody a další komplikace. Lékaři endokrinologové o tom informovali v tiskové zprávě k Týdnu štítné žlázy, které připomínají od 25. května.

Pilotní screening 8000 těhotných začne v září a bude trvat dva roky. Bude se na něm podílet Ústav zdravotnických informací a statistiky a Česká endokrinologická společnost (ČES). Gynekologové budou vybraným ženám testovat hormony štítné žlázy, případně je odesílat ke specialistovi.

"Pokud se předpoklad deset až 15 procent nově odhalených nemocí štítné žlázy u těhotných potvrdí, mohl by z pilotního projektu vzniknout celoplošný screening, a vyšetření funkce štítné žlázy by se tak mohlo stát standardní součástí testování těhotných v prvním trimestru," uvedl Jan Jiskra z III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Při ročním počtu zhruba 112.000 narozených dětí může být nemoc podle něj odhalena u 17.000 matek.

Hormony produkované štítnou žlázou mají mnoho funkcí, mimo jiné jsou velmi důležité v prvních třech měsících vývoje plodu, kdy se tvoří nervová soustava. Navíc žláza musí také v těhotenství zvýšit o polovinu produkci hormonu tyroxinu. Podmínkou je dostatečný příjem jódu.

Počty pacientů v ČR se podle odborníků zvýšily od roku 2010 o téměř 140.000. "Odhadujeme, že další desítky tisíc o své nemoci vůbec neví," doplnil předseda ČES Michal Kršek.

Nadměrná funkce se léčí léky, v těžších případech operací. Pacienti se sníženou funkcí berou po celý život léky s hormony štítné žlázy. Pomáhá také dostatek jódu. Zvýšená činnost štítné žlázy se projevuje vyšší srdeční činností, vysokým krevním tlakem, únavou, hubnutím a psychickými změnami. Snížená se ohlásí únavou, zimomřivostí, otoky, zadýcháváním, apatií a zácpou, občas bolestmi kloubů. Těhotné tyto potíže považují za projevy těhotenství a k lékaři nejdou.

Podle odborníků je třeba lépe organizovat péči. O běžné stabilní pacienty s určenou diagnózou, který má léky předepsané, by podle endokrinologů mohli pečovat i praktičtí lékaři. Lékaře navíc zatěžují i lidé, kteří požadují vyšetření, aby jím vysvětlili svou obezitu. "Takových případů je ale méně než pět procent. Zbytek to má přesně naopak, obezita způsobuje mírné odchylky v laboratorních testech, a když lidé zhubnou, hormony se jim většinou vrátí do normálu i bez léků," doplnil Jiskra.

Štítná žláza, která je umístěna v dolní části krku před průdušnicí, produkuje hormony zásadní pro většinu tkání a orgánů. Kromě častější snížené funkce se objevuje i přílišná aktivita žlázy. Pacient hubne, je podrážděný, třesou se mu ruce, má pulz přes 100 tepů za minutu a vypouklé, lesknoucí se oči. Padají mu vlasy, rychleji rostou nehty, má tenkou a hladkou kůži, zvýšeně se potí.

Související

těhotenství

Florida zvažuje zákaz potratů po šestém týdnu těhotenství

Ve Spojených státech pokračují spory o potratových právech - republikáni na Floridě v úterý navrhli interrupce zakázat po šestém týdnu těhotenství, v Texasu pětice žen kvůli zákazu potratů žaluje stát a v jiném případu v Texasu protipotratové organizace usilují u lékové agentury o zneplatnění licence pro látku, která se používá v takzvaných potratových pilulkách. O sporech píše list The New York Times (NYT).

Více souvisejících

těhotenství ženy zdraví

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Ilustrační fotografie.

EU chce trestat obcházení protiruských sankcí. Podle Moskvy nefungují

Obcházení protiruských sankcí se má stát trestným činem, který bude ve všech členských zemích EU postihován podobně. V pátek se na tom shodli ministři spravedlnosti. Konkrétně podpořili normu, kterou loni navrhla Evropská komise. Ve druhé polovině roku by se její finální podobou měli zabývat europoslanci. 

před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj

Rusové jsou divoši a hrozba pro svět, shodují se Ukrajinci po zničení přehrady. Záplavy zabily pět lidí

Rusové dále ostřelují Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny, z níž se evakuují obyvatelé ohrožení záplavami. Ty s nejvyšší pravděpodobností rozpoutali právě okupanti likvidací Kachovské vodní nádrže. Zemřelo nejméně pět lidí, dalších 13 se pohřešuje. V důsledku ostřelování bylo zraněno 11 lidí. Ukrajinským úřadům se podařilo evakuovat bezmála tři tisíce osob. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jihočínské moře, ilustrační fotografie.

Napětí v Jihočínské moři: Zajímá Čínu i USA, brzy tu hodlá cvičit ASEAN

Asijský blok Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) uspořádá první společné vojenské cvičení v Jihočínském moři. Podle stanice CNN půjde o nejnovější mnohostranné bezpečnostní cvičení v době rostoucího napětí a nejistoty v regionu. V Jihočínském moři se přou o moc zejména Washington s Pekingem, nicméně tato vodní plocha hraničí s břehy několika členských zemí ASEAN – a ty si nárokují svůj podíl.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

II. světová válka

Před 81 lety nacisté obklíčili Lidice, vypálili je do základů

9. a 10. června roku 1942 se v Československu odehrála jedna z nejtemnějších kapitol druhé světové války. Malé městečko Lidice, ležící nedaleko Prahy, bylo zcela vymazáno z mapy nacisty jako odvetná akce za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tento brutální čin se stal symbolem hrůzy a nespravedlnosti, kterou válka přinesla do životů mnoha nevinných lidí.

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Rusové předali Maďarsku válečné zajatce s ukrajinským občanstvím. Kyjevu nic neřekli

Ruská pravoslavná církev údajně zorganizovala předání 11 válečných zajatců zakarpatského původu Maďarsku. Bojovali na straně ukrajinských ozbrojených sil, přesto Moskva jejich navrácení nekoordinovala s Kyjevem. V zakarpatské oblasti žije výrazná maďarská menšina, která však má ukrajinské občanství. Bojovníci patrně pocházeli z řad tohoto etnika. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Boris Kollár

Slovensko míří k volbám, startuje kampaň. Politici si jdou po krku už delší dobu

Předseda Národní rady Slovenské republiky (NR) Boris Kollár v pátek vyhlásil konání předčasných parlamentních voleb na sobotu 30. září. Politické strany, hnutí a koalice musí 90 dní před dnem konání voleb podat kandidátní listiny a zaplatit kauci 17 tisíc eur. Ta se vrátí stranám, které ve volbách dostanou alespoň 2 % hlasů. Zveřejněním rozhodnutí o konání voleb ve sbírce zákonů začíná oficiální volební kampaň, uvedla TASR. Stalo se tak dnes. Kampaň může odstartovat, politici si ale jdou po krku už dlouho.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Počasí bude o víkendu teplé. Naměříme až 27 stupňů

O víkendu nás čeká teplé počasí. Místy rtuť teploměru vyšplhá až na 27 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy