Poslední americký nálet mířil na německou muničku v Holýšově

Poslední masový nálet amerických letadel během druhé světové války v Evropě směřoval na české území. Cílem se 3. května 1945 stala německá muniční továrna v Holýšově na Domažlicku.

Holýšovu se během války nálety vyhýbaly. Až v únoru 1945 se v okolí objevila první spojenecká letadla, tzv. hloubkaři, která útočila na vlaky z Plzně do Německa. První květnový den 1945 bombardovalo americké letectvo muniční sklad v lesích nedaleko Holýšova, který však nezasáhlo.

Cílem náletu 3. května 1945 byla muniční továrna vybudovaná z bývalé sklárny. Nebe nad městem zastínilo na 130 amerických letounů, které v pěti vlnách provedly mohutný nálet. Bombardování začalo v 10:30 a trvalo asi 45 minut. Akce byla spojeneckým velením označena za velmi úspěšnou, přesto je z dobových snímků patrné, že většina odhozených bomb explodovala neškodně v polích a lesích v sousedství továrny. Zničeno bylo kolejiště a most přes Radbuzu, nálet znemožnil obnovení výroby v muničce. Podle některých zdrojů si nálet vyžádal i dvě oběti - zahynuli italský zajatec z nedalekého tábora a hajný, který se v osudnou chvíli vracel do své hájovny.

Holýšovskou muniční továrnu tvořily dva samostatné závody - strojírna a závod na plnění a kompletaci nábojů, které byly od sebe vzdáleny zhruba dva kilometry a propojeny lanovkou. Pracovali zde váleční zajatci a nuceně nasazení z celé Evropy, a to až osm tisíc lidí. V roce 1944 byl v bývalém statku Nový dvůr zřízen ženský koncentrační tábor, pobočka tábora ve Flossenbürgu.

Řada z vězňů i nuceně nasazených uprchla po náletu hloubkařů 26. dubna 1945, kdy tlaková vlna po výbuchu vagónů s municí poničila především tábory francouzských a italských zajatců. Koncentrační tábor osvobodila 5. května polská Svatokřížská brigáda (Brygada Swietokrzyska), čímž pravděpodobně zachránila život zhruba tisícovce žen (především z Francie, Polska, Maďarska ale i Česka, Ruska a dalších zemí), neboť Němci již byli připraveni tábor vypálit i z vězeňkyněmi.

Svatokřížská brigáda byla kontroverzní nacionalistická protikomunistická polská odbojová skupina, která se soustředila na odboj nejen proti Němcům, ale i proti sovětským okupantům. Ke konci války se tito radikální vojáci, kteří se dostávali do střetu i s jinými polskými odbojovými skupinami, snažili před Rudou armádou odejít přes Česko (se souhlasem wehrmachtu) k Američanům, což se jim nakonec podařilo. Polští vojáci také pomáhali navádět americké letouny při náletu 3. května.

Holýšov a okolí definitivně osvobodili američtí a belgičtí vojáci 6. května 1945. Polští vojáci se načas usadili v pohraničních vsích a podle dobových zpráv si přízeň zdejšího obyvatelstva nezískali, neboť drancovali a dopouštěli se násilností. K nevraživosti přispělo i to, že Poláci se svojí historickou zkušeností se netajili nenávistí k Sovětskému svazu, německé i sovětské vojáky považovali za stejné zlo a očekávali válku Západu s komunisty. Nicméně se vedle dobytí Holýšova účastnili i řady dalších operací proti německým vojskům na Plzeňsku.

Související

Více souvisejících

II. světová válka Americká armáda (U.S. AIR FORCE) Holýšov (Plzeňsko)

Aktuálně se děje

před 55 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy